Бругмансія — краса і отрута в одному горщику

Чесно кажучи, ще вчора я нічого не знала про існування цієї рослини. Випадково побачила фото в Інтернеті, поцікавилася,  що це, і дізналася — бругмансія. І тепер точно знаю, чого мені не вистачає для повного щастя – «дурманового дерева» 🙂 А поки шукаю продавця цього чуда, вирішила детально вивчити питання про вирощування бругмансії в домашніх умовах і на вулиці. Цією інформацією хочу поділитися і з вами. Раптом і вам захочеться цієї краси. Але одразу попереджаю – вона не тільки красива, але й отруйна…

Бругмансія - краса і отрута в одному горщику

Бругмансія – краса і отрута в одному горщику

Яка вона – бругмансія?

Кущик цієї рослини в контейнері може досягати двох метрів. Росте вона напрочуд швидко, але її пагони повільно дерев’яніють. Щоб бругмаксія сформувалася у вигляді деревця, треба систематично обрізати її бічні пагони.

Мене ця рослина полонила своїми прекрасними квітами. Звисаючі дзвіночки мають діаметр приблизно 15 см, а довжину – від 20 до 25 см. Я закохалася в ці квіти по фото, бо жодного разу ще не бачила на власні очі, як росте бругмаксія в саду.

Пишуть, що квіти її дуже пахучі, особливо ввечері. Їх забарвлення жовте, рожеве або біле. Цвіте бругмаксія пізно – в другій половині літа. На той час, як правило, її надземна частина повністю сформована. Зате цвіте вона у кілька підходів. То ж така краса може бути досить тривалою.

Бругмансія – особливості вирощування

На жаль, цю рослину не можна віднести до невибагливих декоративних кущів чи дерев. Хоча б тому, що вона зовсім не переносить мінусової температури. І в наших широтах її навіть укривати на зиму – марне заняття, бо стовідсотково змерзне. Тому бругмансію у нас, зазвичай, вирощують в контейнерах.

З приходом холодів горщик з рослиною забирають в тепло, щоб навесні вона знову стала головною прикрасою контейнерного саду. А ще бругмансію можна вирощувати і в умовах міської квартири – на балконі. Уявляєте, яку затишну атмосферу можуть створити її романтичні квіти-дзвіночки в обмеженому просторі відкритого чи закритого балкону?

Бругмансія невибаглива до кислотності ґрунту, але її необхідно постійно підживлювати. При цьому пишуть, що добрива можуть бути будь-якими. Перекормити її просто неможливо, а от від нестачі поживних речовин рослина не буде нарощувати зелену масу і не цвістиме.

Бругмансія любить:

  • Тепло (оптимальна температура – 23-25 градусів за Цельсієм. В спеку рослину з саду краще перенести на прохолоднішу веранду чи терасу);
  • Сонце (треба уникати прямих сонячних променів в полудень. Якщо взимку на балконі сонця малувато, краще перенести рослину на цей період в темне місце. Там вона спатиме до весни.);
  • Вологу (поливати рослину треба від душі, особливо, коли вона росте. В період цвітіння і після нього поливи можна скоротити. Але навіть взимку, коли вона спить, її потрібно час від часу підливати. Пересихання землі в горщику з бругмансією приведе до її загибелі. Думаю, це той варіант, коли добре використати агрогідрогель);
  • Обрізку (треба регулярно обрізати пасинки, що ростуть між стовбуром і листками. Це стимулюватиме рослину до швидшого цвітіння);
  • Регулярну пересадку (рослина швидко нарощує кореневу систему, то ж доведеться за один сезон її пересадити не один раз. Треба слідкувати, щоб горщик при кожній пересадці був на 3-4 см більшим в діаметрі. При пересадці варто щоразу додати якесь мінеральне добриво, і, звичайно, бути обережним з коренями при “переселенні”);
  • Свіже повітря (на балконі, на якому мало свіжого повітря, вона не житиме).
Бругмансія невибаглива до кислотності ґрунту, але її необхідно постійно підживлювати

Бругмансія невибаглива до кислотності ґрунту, але її необхідно постійно підживлювати

Особливості зимування бругмансії

Є два варіанти, при яких рослина вдало переживе зиму. Їй треба забезпечити:

  • Прохолодне світле місце (в ідеалі – зимовий сад), де, за необхідності, рослині доведеться організувати додаткове джерело сонячного світла (їй потрібно не менше 12 сонячних годин на день);
  • Прохолодне темне сухе місце (підвал, наприклад), де вона буде «спати» всю зиму. Попередньо їй треба перед сплячкою відрізати всі пагони, які ще не одерев’яніли.

І в тому, і в іншому випадку, рослину взимку треба періодично поливати. Ближче до весни рекомендують пересадити її у більший горщик і почати вносити добрива. У відкритий ґрунт бругмексію можна висаджувати, не просто, коли мине загроза заморозків, а коли температура не опускатиметься нижче -5 градусів.

Розмножується рослина насінням, живцями або поділом куща на зиму

Розмножується рослина насінням, живцями або поділом куща на зиму

Розмножується рослина насінням, живцями або поділом куща на зиму. Останні два способи – оптимальні, бо вирощена з насіння бругмаксія не цвістиме кілька років.

P.S. Бругмаксію недарма називають «дурмановим деревом» – абсолютно всі її частини отруйні, і навіть, кажуть, якщо її «перенюхати» можуть виникати галюцинації та головний біль. Її найближчий родич – дурман – красива, але надзвичайно отруйна однорічна рослина. Бругмансія менш токсична, але все одно досвідчені садівники радять працювати з нею в рукавичках, та не вирощувати, якщо в родині є домашні тварини і малі діти.

Буду вдячна тим, хто вже вирощує бругмаксію, за коментарі. Чи нічого я не «збрехала» щодо її вирощування? Чи справді нею можна отруїтися? Якщо так, то як ви захищаєтеся від цього?

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Попередня стаття
Що можна сіяти в серпні?