Солейролія — для витончених акцентів в інтер’єрі

Останніми роками серед кімнатних рослин стрімко набула популярності солейролія, яка доволі симпатично виглядає в інтер’єрі — як своєрідна зелена куля в кашпо. Якщо ви любите прикрашати оселю зеленими улюбленцями та створювати оригінальні композиції з кімнатних рослин, обов’язково зверніть увагу на солейролію. Вона має надзвичайно багато переваг! Про використання цієї рослини в інтер’єрі та догляд за нею і буде ця стаття.

Солейролія, фото

Солейролія — умови, догляд, розмноження

Солейролія — загальний опис рослини

Солейролія Солейроля (Soleirolia soleirolii) — єдиний вид роду Солейролія (Soleirolia), або Гельксіна (Helxine) сімейства Кропив’яних. Відкрив рослину французький ботанік Солероль Жосеф Франсуа в 1830 р., і саме на його честь її й назвали.
У природі росте в Середземномор’ї, зокрема найбільш поширена на Сардинії, Корсиці, Майорці. Надає перевагу тінистим лісам, берегам водойм, гірській місцевості. У солейролії дуже тендітні, схожі на ниточки стебла, які ростуть не більше ніж 20 см, та дрібні листочки округлої форми. Рослина ґрунтопокривна, зазвичай стелиться тонкими пагонами по землі. Покривши значну ділянку утворює своєрідний пухкий зелений килимок.

До речі,  англійською мовою рослина називається mind-your-own-business — «не твого розуму діло» або  baby’s Tears — «дитячі сльози». В Україні її часто називають кімнатною ряскою. Селекціонери створили декілька сортів, що відрізняються забарвленням листя. Наприклад, срібний (Argentea), зеленувато-лимонний (Aurea), кремовий (Variegata). Проте найбільшою популярність користується сорт солейролії Green,  що має ніжно зелене забарвлення.

Солейролія Солейроля, фото

Солейролія Солейроля (Soleirolia soleirolii)

Умови вирощування і догляд за солейролією

Для  гарного розвитку солейролії варто знати декілька простих правил та дотримуватися їх.

Освітлення і температура повітря

Ця рослина любить помірне освітлення. Загалом може рости в будь-якому місці вашої оселі. Солейролію можна ставити як на південні, так і на північні вікна. Але в першому випадку необхідно забезпечити їй притінення в спекотні літні години.

Варто звернути увагу,  що солейролія не терпить весняних  протягів. Рослина тіньовитривала, що обумовлено її походженням. Оптимальний температурний режим: влітку – +20…+25 °C,  взимку — в межах +7…+13 °C.  Освітленість відіграє вагому роль у декоративності листя рослини.

Читайте також нашу статтю 10 найкращих ампельних сукулентів.

Полив

Солейролія вимоглива до води. Потребує рясного поливу влітку, пересушування землі для неї неприпустиме, це може призвести до загибелі. Бажано обприскувати, бо любить підвищену вологість, в межах 60–85%. Також воду можна наливати в піддон, таким чином корінці рослини самі наберуть потрібну для них кількість вологи. Не забувайте, що зайву воду з піддонів потрібно зливати. При поливі вода має бути відстояна, м’яка та  кімнатної температури.

Вимоги до ґрунту

Садити можна в різні землесуміші з високим вмістом торфу. Солейролія полюбляє субстрати для кактусів, декоративно-листяних, допустимий й універсальний ґрунт із торфом та кокосовим субстратом. Можна і самостійно приготувати ґрунт для солейролії, змішавши в однакових пропорціях торф, пісок та листову землю. Садити краще в невисокі, проте широкі кашпо, саме так рослина буде почувати себе найбільш комфортно. Потрібно звертати увагу на обов’язкову наявність дренажу, який має бути не менше ніж 2 см. Всім відомий керамзит, перліт чи вермикуліт підійдуть для цього якнайкраще.

Три горщики з солейролією на підвіконні, фото

Солейролію можна вирощувати навіть на північних підвіконнях

Шкідники й хвороби солейролії

Солейролія доволі стійка до хвороб, але може вражатися шкідниками — павутинним кліщем та білокрилкою. Відразу як ви помітили, що ваша рослина захворіла, варто обробити її акарицидом або інсектицидом, в залежності від шкідника. Головне, зверніть увагу, що в переважній більшості вражаються шкідниками ті рослини, які отримують неправильний догляд.

Підживлення

Взимку підживлювати солейролію потрібно раз на місяць. У період активного росту варто робити це близько 2 разів на місяць. Рекомендується використовувати добриво для сукулентів або для декоративно-листяних рослин, дозу в останньому випадку зменшують в половину, ніж зазначив виробник. Можна для солейролії застосовувати мінеральні палички.

Розмноження та пересадка

Пересаджувати солейролію варто, коли середина горщика почне «лисіти», або ж рослина почне втрачати свою декоративність. Звісно, пересаджувати потрібно і в тому випадку, якщо ви явно бачите, що горщик для неї став замалим. Під час пересаджування потрібно розділити кущ, таким методом ви омолодите рослину.  Солейролія доволі ніжна, тож пересаджувати і ділити її потрібно вкрай обережно.

Вона прекрасно розмножується живцюванням. Оскільки рослина гарно піддається стрижці, після кожної ви можете отримати значну кількість живців та надати акуратну форму материнській рослині. Стрижку можна здійснювати у будь-яку пору року, але найкраще це робити навесні, коли рослина активно починає рости.

Можна виростити солейролію з насіння, але це доволі тривалий процес, який себе не виправдовує.

Солейролія - зачіска для кашпо у формі голови, фото

Великої популярності в Європі солейролія набула завдяки тому, що може виконувати роль пишної зеленої зачіски у кашпо в формі голови

Солейролія в інтер’єрі

Солейролія — супер-рослина для створення акцентів в інтер’єрі. Вічнозелені пухкі кульки солейролії, без перебільшення, стануть гарною окрасою оселі. Вона доволі не вибаглива, тож швидко зможе закрити собою весь простір в горщику. Її ажурне,  злегка кучеряве  листя, виглядає виграшно поряд з іншими  рослинами.

Солейролію можна розмістити у підвісному або ж іншому декоративному кашпо химерної форми та розміру. Гарно буде виглядати вона у нішах, на високих підставках, балконах чи лоджіях. Це ідеальна рослина для створення композицій з кімнатних рослин, прекрасно підійде для оформлення  флораріумів відкритого типу.

Великої популярності в Європі солейролія набула завдяки тому, що може виконувати роль пишної зеленої зачіски у кашпо в формі голови.

Прекрасно буде рости в сусідстві з великими рослинами, наприклад, фікусами (дрібних сусідів вона може просто заглушити). Єдине, що варто не забувати, коли садите солейролію поряд з іншими рослинами,   умови догляду мають бути схожі, тоді всім рослинам буде комфортно.

Існує думка, що ця рослина може нейтралізувати випромінювання електроприладів, тож доволі часто її розміщуються поряд з комп’ютером чи телевізором.

Читайте також нашу статтю про вирощування моху в інтер’єрі.

Дорогі читачі, солейролія настільки універсальна та проста в догляді, що неодмінно має бути вдома у кожного, хто любить кімнатні рослини. У статті ми навели загальні правила для гарного розвитку солейролії, але не забувайте, що рослина буде підлаштовуватися під мікроклімат саме вашої оселі, тож дотримуйтесь рекомендацій по догляду, але спостерігайте за рослиною, любіть її, і вона вам обов’язково віддячить.

Юлія Фурсова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.