Секрети розведення індиків від нашого дідуся

Кілька років тому наш дідусь, крім городництва, зайнявся птахівництвом. На своєму подвір’ї дідусь тримає бройлерних курей і качок, а більшу частину пташиного двору займають індики. Таке особливе ставлення індики здобули не дарма, адже у дідуся вони виростають неймовірного розміру, а це значить, що вихід м’яса з одного птаха набагато більше, в порівнянні з качкою або куркою. Дідусь постачає дітям і онукам екологічно чисте м’ясо, а останнім часом на індичину стали надходити замовлення і від знайомих. Подивившись на дідусеві успіхи, односельці також спробували зайнятися індиками, проте їх індики виростають набагато меншого розміру. У чому ж секрети успішного вирощування індиків? Про це розкажу в своїй статті.

sekreti-rozvedennya-indikiv-01-1024x682-6190535

Секрети розведення індиків від нашого дідуся

Зміст:

Порода — це важливо!

Один із секретів дідуся — вибір правильної породи. На його думку, кращими індиками на м’ясо є порода, а точніше, так званий, «крос» (гібрид) англійської селекції БІГ-6. Особливість цього птаха: чисто біле оперення, яскраво-червона шкіра голови і шиї, а також значний розмір. Середня вага самця становить близько 25 кілограмів (хоча окремі екземпляри можуть заважити і 40), індички при цьому досягають трохи менших розмірів – 10-11 кілограмів. Найбільший дідусів індик потягнув на 21 кілограм чистого м’яса за 6 місяців зростання.

Звичайно, білі індики не такі красиві франти, як їх строкаті побратими. Але все-таки подібна птиця – НЕ павичі, і зовнішня краса – не головний критерій вибору породи. Методом проб і помилок дідусь прийшов до висновку, що індики крос БІГ-6-найбільш підходящий варіант для вирощування на м’ясо, і тепер віддає перевагу тільки їм. Строкаті індики, за його словами, створюють безліч проблем своїм агресивним характером, так як постійно влаштовують бійки і між собою, і зі своїми «білими» побратимами. Тоді як індики породи БІГ-6 більше врівноважені і спокійні.

sekreti-rozvedennya-indikiv-02-1024x764-6992172

Індики «крос» (гібриди) англійської селекції БІГ-6

Коли купувати індичат?

За маленькими пташенятами дідусь відправляється в середині квітня. На момент покупки вік індичат складає одну добу. Більш дорослих пташенят купувати набагато дорожче і недоцільно. Звичайно, при вирощуванні індиків на м’ясо перевага віддається самцям, оскільки виростуть вони набагато більші. Однак стать індичат в такому віці відрізнити практично неможливо, і частіше за все співвідношення індиків і індичок в купленому виводку становить приблизно 50 на 50.

Купувати індичат з великим запасом не варто, бо при правильному догляді, вони гинуть в дуже невеликій кількості, найчастіше таке трапляється, коли індича травмується — зламає ногу або крило.

Як виходжувати маленьких пташенят?

Виходжування індичат — найвідповідальніший момент, тому дуже важливо створити для пташенят всі необхідні умови. Головні вимоги в цей період: температура +35…+37 і сухість, бо в підвищеній вологості можуть розвиватися захворювання. У дідуся індичата містяться в спеціальній конструкції, на зразок акваріуму без кришки, над якою для підтримки необхідних умов цілодобово працює інфрачервона лампа. Оскільки на вулиці в цей час дуже холодно, тримати маленьких індичат доводиться в жилому приміщенні. В таких умовах пташенята ростуть місяць.

Основне харчування індичат першого місяця життя: спеціальний стартовий комбікорм. З третього дня можна збагачувати раціон вареною рибою і різною зеленню: кропива, зелена цибуля, листя часнику.

Через місяць після покупки індичата переселяються на вулицю. Спочатку для них споруджується загін, на кшталт невеликої теплиці з дахом. А після того, як вони повністю зміцніють і підростуть, молодняк переводять в просторий вольєр.

Читайте також наш матеріал Пасіка для початківців, або Як завести бджіл.

Вільний вигул — обов’язково!

Індик — це не та птиця, яку можна тримати в закритому сараї, як, наприклад, бройлерних курей. Дідусеві індики перебувають в умовах такого величезного простору, який тільки може мати домашня птиця. Для них організовано просторий вольєр площею 50 на 50 м на 25-30 голів птиці, де індики можуть вільно гуляти, в спеку відпочити в тіні дерев і навіть прийняти ванну.

Занадто високої огорожі для індиків не потрібно, і можна обмежитися сіткою, вищою в 1,5-2 рази за самця. Перелетіти через огорожу ці птахи ніколи не намагалися. Деякий час сусідами індиків у дідуся бувають качки. Подібне сусідство не доставляє стресу ні першим, ні другим, оскільки качки завжди тримаються осторонь, а індики не виявляють до них ні інтересу, ні агресії.

Незважаючи на відносно спокійний характер індиків БІГ-6, приблизно з кінця літа самці починають битви за самок. Щоб цього уникнути дідусь починає рубати самок дещо раніше — на початку вересня (тим більше, що індички раніше самців зупиняють набір ваги).

sekreti-rozvedennya-indikiv-03-1024x758-3638865

Дідусеві індики перебувають в умовах такого величезного простору, який тільки може мати домашня птиця

Правильний режим

Щовечора, як тільки сяде сонце, дідусь заганяє індиків спати. Природа індиків така, що вони не можуть влаштовувати вечірніх прогулянок, бо, як і кури, погано бачать в сутінках. Для ночівлі є надійний сарай з сідалами, бо спати індики воліють на узвишші. До слова, ознакою того, що птахам пора спати, служить і те, що вони самостійно починають сідати кудись вище.

Залишати індиків на ніч у вуличному вольєрі небажано, адже вночі може піти дощ, гроза або прокрастися хижак. Ранок у індиків починається на світанку о 4-5 годині ранку, в цей час дідусь знову випускає індиків на свіже повітря.

Годування дорослих індиків починається відразу після пробудження. Їх сніданок — це, зазвичай,  запарений з вечора корм. А протягом дня дідусь підсипає птахам корм регулярно в міру поїдання. При цьому кожні дві години слід перевіряти, чи не залишилася птиця без їжі.

Годування індиків

Хоча для індиків також існує готовий корм, дідусь використовує комбікорм тільки при вигодовуванні індичат. Дорослі індики у нього отримують природну різноманітну їжу. Крім трави, якою вони вільно харчуються в вольєрі, їх раціон складає: запарена дроблена кукурудза, пшениця, соняшникова макуха. Крім зернових, вони отримують бурякове бадилля, молодий горох і кабачки, крейду і яєчну шкаралупу.

Також дідусь завзятий рибалка і частиною свого улову ділиться з індиками, птахи із задоволенням поїдають рубаних рибок. Але все ж індик – НЕ водоплавна птиця і в природі мальками не харчується. Тому зловживати такою добавкою не варто. Риба для індиків застосовується в якості натуральної вітамінно-мінеральної добавки до основного раціону.

Коли рубати?

Після того як індикам виповнюється 100 днів від народження, вони припиняють набір ваги. Дідусь, зазвичай, рубає основну масу індиків приблизно з кінця вересня-на початку жовтня. Вихід м’яса на тушку у цієї породи індиків дуже високий 70-80%.

М’ясо індиків приємне на смак і вважається дієтичним. Використовувати його можна практично в усіх м’ясних стравах (супах, котлетах, відбивних, пельменях і так далі). Виходячи з опису породи, дуже м’який пух крос БІГ-6 також представляє цінність і може бути використаний для виготовлення подушок. Однак дідусь подібних особливостей не помітив, відзначаючи лише те, що, на відміну від курей, у оперення індиків немає «пеньків», їх зручно щипати, а пір’я непогано йде на поплавки.

sekreti-rozvedennya-indikiv-04-1024x682-5078977

Ознакою того, що птахам пора спати, служить і те, що вони самостійно починають сідати кудись вище.

Кілька слів про характер індиків

Індик, як і більшість представників домашньої птиці, не славиться особливими розумовими здібностями. Але все ж індики – досить кумедні птахи. При зустрічі з чимось незнайомим, індики сприймають це як потенційну загрозу і набувають войовничого вигляду. Особливо добре помітна бойова готовність у самців, розбурханий індик починає нагадувати свого близького родича павича: він широко розкриває хвіст, немов віяло, і наїжачує пір’я, щоб здаватися більшим. При цьому голова індика змінює колір: шкіра стає ще червонішою, а місцями навіть синіє, аж до появи фіолетових відтінків.

У відповідь на гучні звуки індики починають синхронно клекотіти, і якщо звертатися до них гучним голосом, то створюється враження, що вони підтримують діалог з співрозмовником. З боку це виглядає дуже кумедно. В цілому індики не бояться людей, вони впізнають свого господаря, але можуть взяти їжу і з рук малознайомої людини.

Дорогі читачі! Якщо ви ще тільки замислюєтеся про те, чи варто заводити індиків на м’ясо, в першу чергу, потрібно добре собі уявляти, чи зможете ви підлаштувати своє життя під потреби птиці, адже індики вимагають багато уваги і чіткого графіку. Індики не відпустять вас в літню відпустку і не дадуть вихідний. Але якщо ви відрізняєтеся працьовитістю, як наш дідусь, то напевно зможете домогтися успіху.

Людмила Світлицька,

Ботанічка.