Дофаміновий декор, або Інтер’єр, що підвищує настрій

Дофаміновий декор — тренд в дизайні інтер’єру, спрямований на створення середовища, яке буде підвищувати наш рівень щастя. Це ідея, що виходить за рамки звичного повторювання дизайнерських ідей. Дофаміновий декор є антиподом «сумного» бежевого декору. Він барвистий, веселий і наповнений індивідуальністю. У цьому стилі використовується сила улюблених речей, кольорів і візерунків з метою спровокувати вивільнення дофаміну — хімічної речовини мозку, яку часто називають «гормоном щастя». Простими словами, дофаміновий декор дозволяє прикрасити свій дім так, щоб це приносило нам багато позитивних емоцій.

дофаміновий декор

Дофаміновий декор, або Інтер’єр, що підвищує настрій. © espc.com

Тренд на дофаміновий декор прийшов із соціальних мереж. Перша хвиля була про дофаміновий стиль в одязі, де блогери та прості користувачі демонстрували свою індивідуальність у стилі на максимум.

Айріс Апфель — яскравий приклад дофамінового декору

Коли я дивлюсь на приклади дофамінового стилю та декору, у мене в голові виникає образ та роботи Айріс Апфель. Американської бізнес-леді, дизайнерки інтер’єрів та модельєрки, справжньої ікони стилю, яка відома своєю яскравою індивідуальністю. Вона не була послідовницею тренду, вона так жила все життя. На жаль, цього року вона померла (у віці 102! роки).

Айріс Апфель

Яскрава Айріс Апфель. © RUGGABLE

Ось декілька її цитат з приводу стиля:

  • «Я ніколи не купую речі, які інші називають модними чи must-have. Я купую лише те, що робить мене щасливою».
  • «Розкішний персональний стиль — це вираз крайньої цікавості до себе».
  • «Я — справжній романтик. Я ніколи нічого не купувала тільки тому, що це цінно. Мій чоловік каже, я дивлюсь на шматок тканини і слухаю нитки. Вони розповідають мені історії. Вони співають мені пісні. Я повинна отримати фізичну реакцію, коли щось купую».
  • «Моду ви можете купити. А ось стиль — вроджене почуття. Головний ключ — навчитися розуміти самого себе, що може зайняти роки».

Як на мене, ці слова дуже влучно підходять для опису дофамінового стилю — розуміти себе та купляти те, що додає щастя.

До речі, ідея дофамінового стилю не зупинилась на одязі та інтер’єрі, вона вже перейшла й у садові тренди у вигляді яскравих допоміжних споруд чи парканів. Тому такий підхід буде актуальним і на вашому подвір’ї.

Основи дофамінового декору

Немає жорстких правил щодо дофамінового декору, але є деякі загальні рекомендації:

Обирайте колірну гамму, яка приносить вам задоволення. Однією з переваг дофамінового декору є те, що він дозволяє експериментувати з яскравішими кольорами у вашому домі. Тож не бійтеся вибирати ваші улюблені яскраві кольори, зокрема рожевий, помаранчевий, жовтий, насичений синій та зелений.

Сміливо комбінуйте візерунки. Експериментуйте і знаходьте несподівані поєднання. Щоб уникнути хаотичності, прикладайте візерунки один до одного, до вашого інтер’єру і перевіряйте. Це можна зробити в онлайн-форматі, поєднуючи фотографії. Важливо, щоб результат був приємний для вашого ока.

Максимально додавайте частину своєї індивідуальності. Пам’ятайте, що це ваш простір. Якщо у вас є хобі — покажіть це в інтер’єрі.

Будьте відкриті до вінтажних речей та DIY-проєктів. Дофаміновий декор любить унікальні речі, тому шукайте саме «свої», створюйте та перероблюйте своїми руками.

Комфортні текстури. Додавайте не тільки візуальні рішення, а й типи матеріалів, які вам приємні на дотик.

Читайте також про квартиру з кімнатами в різних кольорах у матеріалі за посиланням.

Способи втілення дофамінового декору

  • Пофарбуйте стіни або акцентну стіну в яскравий колір.
  • Виберіть різнобарвні шпалери.
  • Додайте барвисті декоративні подушки та ковдри.
  • Наповніть свій простір рослинами та квітами.
  • Найкраще місце для дофамінового декору – відкриті стелажі та полиці. Продемонструйте там свої унікальні знахідки, улюблені предмети та пам’ятні речі, які можуть підняти вам настрій.
  • Створіть власну галерею на стіні. Яскраве мистецтво, фрази, що вас мотивують, неонові вивіски та ваші фотошедеври з подорожей – чудові варіанти.
  • Додавайте незвичайні меблі та декор. Чим вигадливіше, тим краще. Такі речі зроблять простір веселішим.

Прихильники дофамінового декору, як правило, уникають концепції консервативного або мінімалістичного дизайну, натомість віддають перевагу більш максималістській естетиці.

Звучить занадто? Гарна новина в тому, що дофаміновий декор — це саме про вас. Це наче дозвіл нам трохи розслабитись та подивитись на інтер’єр як простір для втілення творчості.

Дофаміновий декор можна додавати порційно і на «нейтральну базу», не змінюючи все навколо (хоча і так можна).

Любите рожевий? Додайте у цьому кольорі декоративні подушки, настільну лампу, постільну білизну тощо.

Обожнюєте лам і постійно дивитесь з ними смішні відео для покращення настрою? Повісьте на видному місці постер з цими чудовими тваринами! Відмічайте за собою такі дрібниці та додавайте дофаміновий декор в тій кількості, яка вам комфортна.

Ви ж все одно купляєте побутові речі: кухонні рушники, вази, тарілки тощо. От в момент пошуку потрібної вам речі, коли це можливо, можна застосувати принципи дофамінового декору і, замість «безпечного» сірого, обрати сміливіше рішення, яке буде викликати у вас позитивні емоції.

Дофаміновий декор — фото без коментарів

Всі фото галереї відкриваються у повному розмірі, достатньо просто по них клікнути!

Приклади дофамінового декору часто виглядають грайливими та навіть трохи дитячими. Можливо, причина в тому, що в пошуках себе люди часто повертаються саме до дитинства і згадують свої найтепліші спогади, емоції та улюбленні заняття того часу.

Як не переборщити?

Ну як? Захотілось купити весь текстиль у ваші улюблені трояндочки? Так от на цьому етапі мушу залишити застереження — після такого «морального дозволу» від дизайнерів придбати все, що вам подобається, з’являється великий ризик імпульсивних покупок.

Вони, до речі, теж джерело дофаміну, але дешевого дофаміну, який ще й може викликати залежність (приблизно як від соціальних мереж, нездорової їжі та подібного). А це нам не потрібно.

Мета дофамінового декору — «наситити» наш дім дійсно «своїми» речами, а не всім підряд сумнівної якості. Уникайте покупок в моменті. Знайшли цікаву річ — сфотографуйте або збережіть посилання та поверніться до неї через деякий час. Якщо з’явились сумніви, відкладіть рішення ще далі або просто викреслюйте зі списку бажань.

Купляйте «дофамінові речі» обдумано! А ще краще — створюйте унікальні речі самостійно. Після того, як ви вкладете в них свій час та енергію, вони набудуть для вас особливого значення та будуть дарувати ті самі позитивні емоції, яких ви шукаєте.

Читайте також як зробити гобелен своїми руками у матеріалі за посиланням.

Натхнення!

Ольга Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.