Як знищити рудих слимаків?

Минуло вже більше десятка років як українську землю уподобав іспанський слимак. І хоч поки не всі наші садівники з ним «знайомі у вічі», популяція рудих іспанських слимаків в Україні зростає, а територія охоплення розширюється. До нас звісно з Іспанії він самостійно не доліз. Найімовірніше, що його привезли із саджанцями рослин в ґрунті, де були яйця шкідника. В Україні його вже визнано інвазивним видом. Це означає, що він шкодить екосистемі в цілому. Але нас, садівників, в першу чергу, засмучує те, що він жере все підряд — і городину, і декоративні рослини. Чи існують ефективні засоби й методи боротьби з іспанським слимаком, поговоримо в статті.

Рудий слимак у траві

Іспанський слимак

Чим небезпечний іспанський слимак?

В регіонах, де вже поширилися руді слимаки, щоразу після дощу садівники ходять на город збирати їх «урожай». Буває — відрами! Як гриби після дощу, з усіх усюд на грядки лізуть ці гидоти. Часто з тої території, яка пустує по сусідству, тобто не обробляється. Там їм ніхто не заважає плодитися.

Якщо ви вже зітхнули з полегшенням, бо на вашій ділянці нема таких істот, доведеться вас засмутити. Руді слимаки можуть з’явитися там, де їх ніколи не бачили, і одразу перетворитися на проблему — сидять на одній рослині десятками!

На жаль, природних ворогів у іспанського слимака немає. Не до смаку вони ні українським птахам, ні їжакам, ні жабам. А саме ці тварини допомагають стримувати розмноження тих представників молюсків, які є «рідними» для нашого клімату. Хоча в природі може все змінитися, і хтось із мешканців таки розпробує «заморський делікатес».

Їдять руді слимаки все — салат, капусту, буряк, огірки, помідори, картоплю, квасолю, полуницю… З декоративних рослин дуже люблять хости й іриси, але можуть поласувати будь-якими іншими квітами.

Молюски є гермафродитами, тобто кожен слимак може відкладати  яйця. І поширюються вони в геометричній прогресії. Тому боротися з ними треба просто обов’язково.

Хімічні способи боротьби з рудими слимаками

На сьогодні в Україні можна купити декілька дієвих проти іспанського слимака препаратів. Це «Брос», «Слімакс», «Уліцид», «Патруль». Багато садівників відзначають особливу ефективність препаратів проти слимаків польських виробників.

Принцип дії цих препаратів приблизно однаковий. Гранули, згідно з інструкцією,  рівномірно розсипають в місцях, де виявлені слимаки чи допускається їх перебування. При контакті з отрутою молюски отримують опіки несумісні з життям. Гранули непривабливі для поїдання птахами чи домашніми тваринами і вважаються відносно безпечними для довкілля.

У випадках, коли іспанських слимаків дуже багато, використання хімічних препаратів для їх знищення буває єдиним ефективним засобом.

Читайте також нашу статтю 10 дієвих способів, як позбавитися слимаків.

Боротьба підручними засобами

Можна влаштовувати ловчі пастки для слимаків. Через кожні 30-50 м на ділянці закопати банки висотою 20-25 см, налити туди пиво як приманку. До них сповзатимуться слимаки. Через два-три дні слимаків виймають та знищують посипаючи сіллю.

У боротьбі з рудими слимаками можна використати й нашатирний спирт. Розвести 100-150 мл 10% нашатирного спирту у 10 л води та цим розчином обприскати рослини. Обробку найкраще проводити пізно ввечері. Цей розчин миттєво вбиває слимаків при контакті.

Можна ввечері декілька разів з інтервалом у 30-40 хвилин обпилити грядки суперфосфатом (25 грамів на 1 м²) або сумішшю вапна і тютюнового пилу (1:1). При попаданні цих речовин на слимака він одразу виділяє велику кількість слизу і гине.

Багато садівників радять змішати 1 частину карбаміду (добриво, сечовина — інша назва), подрібненого до порошкового стану, і 5 частин пшеничного борошна. Цю суміш треба розставити в місцях, де найбільше слимаків. Кажуть, «жеруть і здихають». Зверху можна чимось прикрити від дощу.

На невеликих ділянках слимаків можна визбирувати у посуд і знищувати, заливаючи окропом, або засипаючи сіллю. Сіль на очах розчиняє слимаків, але посипати землю сіллю проти молюсків не рекомендується, адже так значно погіршується стан ґрунту.

Простий, дешевий, дієвий і корисний для ґрунту спосіб боротьби із рудими слимаками — залізний купорос. Розчиняє слимаків, як сіль, але на відміну від неї слугує рослинам добривом. Посипати не рясно ґрунт у місцях скупчення.

А ось використання кави або соди проти іспанського слимака, за відгуками садівників, не є ефективними засобами. Хоча проти наших «рідних» слимаків такі методи і працюють.

Дорогі читачі! Хоч іспанський рудий слимак і дуже неприємний гість на наших ділянках, боротися з ним можна і треба. То ж не давайте шкідникам жодного шансу занапастити ваш врожай.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.