Ріпа – вирощування та найсмачніші сорти

Значно поступаючись в популярності редисці, дайкону та цілющим редькам, ріпа є одним з найбільш недооцінених коренеплодів. Прадавня та дуже корисна, ніжно-солодка, з невираженою гостротою, ріпа смачна і запечена, і тушкована, і смажена, і в пюре. Та й вирощувати її не складно. Про найсмачніші сорти ріпи та їх вирощування від посіву до збору врожаю буде ця стаття.

ріпа, фото

Ріпа – вирощування та найсмачніші сорти. © Anamae

Що за овоч ріпа і яка з неї користь

Ріпа, по-науковому Brassica rapa — одна з найдавніших їстівних культур з числа Капустяних. Цією представницею Хрестоцвітих ласували в сирому та приготовленому вигляді ще чотири тисячоліття тому. Фактично, ріпа була базовим коренеплодом аж до появи картоплі. На щастя, завдяки моді на повернення у наш раціон прадавніх культур згадали і про скромну ріпу.

У ріпи їстівне і листя в пишній розетці, і пласкуватий, округлий, масивний коренеплід. Жовта, біла або рожева, ріпа буває ранньою, середньою і пізньою, кругленькою та видовженою, більш або менш солодкою, дрібною і дуже масивною.

Унікальна клітковина, що дуже легко засвоюється, високий вміст вітаміну С, А, групи В, фосфору, калію, кальцію та заліза в коренеплодах та зелені ріпи доповнені унікальними фітонцидами. Це і робить ріпу не лише поживною, а й цілющою.

Ріпа знеболює, заспокоює, загоює, сприяє нормальній роботі шлунково-кишкового тракту. Фактично, унікальна комбінація фітонцидів і клітковини робить її справжнім «оптимізатором» процесу засвоєння їжі.

Коли сіють ріпу

При виборі термінів посіву для ріпи орієнтуватися варто на температуру ґрунту, рекомендації для обраного сорту — і зручність. Найпростіший варіант — посіяти ріпу під зиму і довіритися природі. Та й класичний посів не складний.

Ріпа встигає принести два повноцінних врожаї за сезон, тому її часто сіють у дві хвилі: для раннього урожаю — навесні, і на зберігання — влітку.

Навесні ріпу можна сіяти, як тільки ґрунт прогріється до +5 °C. Найшвидше проростає насіння при прогріванні землі до +15 °C, тому традиційно ріпу сіють в кінці квітня чи в перші дні травня. Звичайно, прискорити збір ріпи можна і за допомогою розсади.

Та оскільки рослинам потрібна прохолода (+6…+12 °C), індивідуальні стаканчики, стабільна вологість, зазвичай того ж результату, що й при посіві в кінці березня-початку квітня, можна досягнути простіше — вибором ранніх сортів.

Влітку ріпу сіють в червні або на початку липня, вираховуючи дати так, щоб зібрати врожай наприкінці вересня.

Де краще росте ріпа

Єдина строга умова при вирощуванні ріпи — нейтральна реакція землі. В кислих чи вапняних ґрунтах ріпа втрачає свою лежкість й солодкість. Тому навіть слабокислий ґрунт варто розкислити вапном заздалегідь.

Ріпа чудово росте на легких суглинках, мириться з будь-яким іншим родючим, пухким ґрунтом. Для якісного врожаю дуже важливим є вміст гумусу і калію. Тому в землю при глибокій перекопці (на повний багнет лопати) потрібно на кожен м² обов’язково внести:

  • близько відра компосту чи перегною (добрива повинні бути зрілими, якісно ферментованими);
  • велику склянку попелу або 15-20 г калійних добрив.

Не забудьте про правила сівозміни. Для ріпи характерні ті ж норми, що й для інших Хрестоцвітих. Уникайте прямої послідовності з родичами. Найкращі попередники — картопля і Пасльонові загалом, бобові, огірки.

Читайте також про корисні властивості пастернаку посівного у матеріалі за посиланням.

Як сіяти ріпу

Перед посадкою навесні насінню ріпи краще дати набухнути, замочивши його на пів годинки в теплій воді. При посіві під зиму насіння жодної обробки не потребує.

Ріпу висівають у дрібні, 1-1,5 см глибиною рядки з міжряддями у 25-30 см. Полийте рядки перед посівом.

Сіяти ріпу можна як «гніздами» по 2-3 насінини з інтервалом у 25-30 см, так і густіше. Після загортання бажано злегка притиснути, ущільнити землю.

Мульчування відразу після посіву потрібне лише під зиму. Навесні спочатку дочекайтеся масових сходів, підтримуючи землю злегка вологою, а вже потім — засипте грядку подвійною мульчею:

  • тонким шаром попелу для захисту від хрестоцвітних блішок і інших шкідників;
  • шаром в 3-5 см з будь-якої доступної мульчі (компост, сіно, солома тощо).
ріпа (Brassica rapa), фото

Ріпа (Brassica rapa). © portia7

Догляд за ріпою на грядках

Щоб наростити достатню масу та набратися смаку, ріпі потрібна волога. І її нестача небезпечна і на стадії сходів, і при формуванні розетки, і при наборі маси коренеплодів. Найкращий врожай ріпи будь-якого сорту можна зібрати, забезпечивши рослинам регулярні поливи. Звичайно, при надлишку опадів додатково зволожувати ґрунт немає потреби.

Та за звичайної погоди постарайтеся поливати ріпу регулярно, хоча б 2 рази на тиждень. А під час засухи забезпечте рослинам щоденні поливи. Ідеальний варіант — постійна легка вологість на глибині 10-15 см. Поливи варто зупинити за тиждень до збору врожаю ріпи.

За умови внесення якісної органіки, ріпу можна взагалі не підживлювати або внести добрива 1-2 рази. Оптимальний варіант — настій попелу приблизно за місяць після появи сходів та в середині вегетації (або комплексні та калійні препарати відповідно у кількості 1 ст.л міндобрив на відро води на кожен м²).

Ріпа дуже не любить ущільнення ґрунту. Для нормального росту потрібно або підтримувати мульчу, або частенько підпушувати землю і не допускати розвитку бур’янів.

Густі сходи ріпи проріджують 2 рази, через 1,5 тижня після появи сходів та ще за 10-12 днів.

Ріпа сучасних сортів, особливо гібриди, вирізняється стійкістю. Та загалом для неї небезпечні всі типові шкідники Хрестоцвітих — від мух та блішок до капустяних совок, попелиць та біланів. За умови перезволоження ґрунту врожай можна втратити не лише від гнилі, а й від бактеріозів чи фомозу. При перших ознаках ураження можна вибракувати постраждалі рослини, обробити грядки настоєм попелу, помідорного бадилля чи біозасобами. Хімічні інсектициди та фунгіциди на ріпі застосовувати не бажано.

Читайте також як вирощувати столовий буряк у статті за посиланням.

Як і коли збирати врожай ріпи

Головне завдання — дати коренеплодам досягнути найбільшої маси, при цьому не допустивши грубшання, втрати смакових якостей. Ранній врожай збирають, орієнтуючись на смак. На зберігання ріпу зазвичай викопують в кінці вересня або керуючись вказівками виробника насіння.

Ріпу викопують в будь-який погожий, сонячний день. Підкопувати корені потрібно обережно, уникаючи травм. Відразу зріжте тоненькі корінці та бадилля, але не повністю, а до коротких пеньків. Землю обережно обтрусіть ганчіркою і на декілька годин залиште ріпу просушитися в тіні.

Листя у ріпи можна збирати та споживати вже через 30-35 днів після появи сходів.

Ріпа чудово зберігається в піску в ящиках, при температурі +2…+3 °C. В холодильнику її можна до 1 місяця зберігати в плівці.

Ріпа «Голден Болл» (Brassica rapa 'Golden ball'), фото

Ріпа «Голден Болл» (Brassica rapa ‘Golden ball’). © Shiotsugu Hirotaka

Найсмачніші сорти ріпи 

Часи, коли в продажу зустрічалася лише радянська «Покровська» ріпа, залишилися в минулому. Разом з її гіркувато-нецікавим смаком. Адже сьогодні можна придбати солодкі й дуже смачні сучасні сорти ріпи:

  • жовто-забарвлені пласкуваті сорти «Голден Болл» та «Місяць», соковита «Жучка» та найбільш лежка осіння ріпа сорту «Бабка»;
  • зеленкуватий ранній і ніжний на смак сорт «Грін Коллет»;
  • білі смачні універсали ранні «Білосніжка», «Гейша», «Білий м’яч», середня ріпа «Біла ніч» і плаский «Коржик», що ідеально підходить для готування;
  • рожево-білі солодко-соковиті сорти ріпи «Пурпурова рання», середньо-пізні «Пурпурлепоп», «Міланська рожева», «Внучка» чи червонуватий «Лоренц».

Смачне і дуже багате на залізо листя ріпи можна вживати у будь-якого сорту. Та є і листова ріпа, яка замість коренеплоду формує дуже потужну розетку — японська «Комацуна», салатна листова ріпа «Сапфір», «Токіо», «Бірюза» та ін.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.