Літнє щеплення (окулірування) дерев і кущів

З усього різноманіття щеплень, літнє, мабуть, найпростіше за технікою виконання і доступне навіть початківцям садівникам. Якщо ви освоїте цей спосіб, то матимете в руках потужний інструмент покращення якостей своїх рослин. Адже за допомогою щеплення можна отримати будь-який доступний сорт або навіть кілька сортів на одному дереві або кущі. Сьогодні мова піде про щеплення методом окулірування або щеплення вічком.

Окулірування - простий спосіб літнього щеплення дерев і кущів

Окулірування – простий спосіб літнього щеплення дерев і кущів

Зміст:

Переваги щеплення влітку

Крім простоти виконання, метод окулірування має і ще кілька переваг. Вам не потрібно заготовлювати багато живців, а вистачить і одного, адже з нього можна взяти багато вічок. Живцями не потрібно спеціально запасатися і довго зберігати. Літні щеплення, правильно зроблені, відмінно зростаються з підщепою і не вимагають спеціальних пристосувань для надійної фіксації. У них дуже короткий термін зрощення з підщепою. Буквально через 2-3 тижні стає ясно: «вийшло чи ні», і є час повторити, адже оптимальний період для літнього щеплення триває приблизно місяць, з середини липня до середини серпня.

Як визначити оптимальний час для окулірування?

Краще визначати час для літнього щеплення не за календарем, а за станом самих рослин. Стан готовності підщепи визначається так: гострим і продезинфікованим ножем (підійде горілка або спирт) роблять надріз кори і намагаються її відокремити. Якщо кора відшаровується легко, то підщепа готова до щеплення, якщо ж важко, то варто кілька днів почекати.

Приблизно в цей же час настає готовність і пагонів для щеплення. Беруть однорічні пагони, які припинили зростання – верхні міжвузля на пагонах стали короткими, а верхівкова брунька повністю сформувалася. Саме в цей час бруньки в пазухах листків достатньо визріли і готові до щеплення. І саме ці пазухові бруньки і є матеріалом для літніх щеплень.

Треба пам’ятати, що час готовності у кожного дерева, в залежності від сорту, від погодних умов і агротехніки, може бути різним. Якщо ви збираєтеся робити окуліровку плодових дерев, то першими готові до щеплення ранні літні сорти, адже вони раніше закінчують вегетацію, а зимові будуть готові трохи пізніше. Якщо грунт не достатньо поживний і мало вологи, готовність підщепи (легке відшарування кори) може затягнутися, а готовність пагонів (закінчення вегетації) навпаки наступити раніше. Ну і приживлення вічок, як і будь-яких інших щеплень, безпосередньо залежить від правильної агротехніки – своєчасних поливів, внесення добрив і захисту від хвороб і шкідників.

Для проведення літньої окуліровки краще вибрати не спекотну пору – ранній ранок або вечір. А в похмуру погоду можна займатися окуліруванням цілий день.

Заготовка вічка для щеплення

Заготовка вічка для щеплення

Як провести окулірування?

Для прикладу будемо прищеплювати вічком яблуню на яблуню.

  • В день щеплення нарізаємо визрілі однорічні пагони вподобаного нами сорту. Краще, якщо ці пагони росли на південній добре освітленій частині крони і мають діаметр 0,8 – 1,5 см (товщі за олівець). Більш тонкі, мають малий запас поживних речовин і можуть швидко висохнути, не встигнувши прижитися, та й працювати з ними складно. Більш товсті, мають і більш товсту кору, а значить, вічко, може, і не прорости. Якщо вам довелося нарізати пагони заздалегідь, то просто поставте їх в воду, щоб вони не висохли. День-два в запасі у вас є.
  • На зрізаних пагонах повністю видаліть все листя, але залиште черешки (стебла листочків).
  • Тепер заготовляємо бруньки. Для цього гострим і продезинфікованим ножем зробіть поперечний розріз вище бруньки, приблизно на відстані 1,5 см. Від цього розрізу строго паралельно пагону вниз зрізаємо бруньку з частиною кори, але не зачіпаючи деревину. Закінчитися цей зріз повинен нижче бруньки теж приблизно на 1,5 см, а краще на 1 см. Для успішного зрощення з підщепою важливо, щоб брунька була приблизно на однакових відстанях до нижнього і верхнього зрізу або трохи ближче до нижнього. При близькому розташуванні до верхнього зрізу, у бруньки більше шансів засохнути і не прижитися. Зрізані щитки з бруньками тримайте за черешок, залишений після зрізання листя, і не чіпайте місце зрізу руками.
  • Тепер займіться підщепою. Зробіть розріз кори поперек гілки і приблизно від його середини проріжте кору вниз. Розріз повинен нагадувати букву Т.
  • Розведіть акуратно кору на цьому надрізі. Показалася волога деревина? Негайно, не даючи підсохнути, вставте зрізаний щиток із брунькою в цей Т-подібний розріз (тримайте за черешок і не торкайтеся пальцями зрізів). Якщо частина щитка виявилася зайвою і виходить за верхню межу зрізу, акуратно зріжте її врівень, щоб щиток максимально щільно прилягав до вологої деревини підщепи. Можна трохи притиснути ножем всі частини Т-подібного розрізу.
  • Тепер цю, вже готову щепу, потрібно надійно зафіксувати і захистити від висихання. Для цього підійде спеціальна прищеплювальна стрічка (можна купити в садовому магазині), поліетилен, нарізаний смужками, і навіть ізолента. Починаючи з нижньої частини, з невеликим натягом обмотайте стрічкою все щеплення. Причому витки повинні трохи перекривати один одного, але сама брунька має залишатися відкритою. Головне в цій операції не дати повітрю доступ до розрізів, але дати доступ до самої бруньки.
okulirovka-03-1024x768-1002187

При окуліровці важливо забезпечити доступ повітря до бруньки, але перекрити його до місць зрізу

Ось власне і все! Залишається терпляче чекати і спостерігати. Приблизно через 2-3 тижні обережно зачепіть пальцем залишений біля бруньки черешок. Якщо він легко відпав, то можете бути впевнені – щеплення вдалося. Якщо ж черешок почорнів і тримається, то мабуть, щось пішло не так і щеплення потрібно повторити.

І у літніх щеплень в цьому істотна перевага. Часу для повторного окулірування ще предостатньо. Взагалі, досвідчені садівники рекомендують підстрахуватися і прищеплювати на одну гілку 2-3 бруньки, а зайве з часом просто видаляти. До речі, рекомендують також в суху і спекотну погоду (а в липні-серпні вона саме така) притіняти щеплення від палючого сонця, або робити їх з північного боку крони.

Ну, а коли ж чекати паросток? На жаль, рости таке щеплення почне тільки в наступному сезоні. Коли навесні з прищепленої бруньки з’явиться паросток, гілку вище щеплення варто обрізати, щоб залишився невеликий сучок. До нього можна підв’язати молодий незміцнілий паросток, захистивши таким чином від вітру або птахів. Згодом, коли паросток досить зміцніє, гілку підщепи обрізають за правилами – «над бруькою».

Ну, і ще одна порада – спробуйте «набити руку» заздалегідь. Візьміть товсті гілки і молоді пагони і потренуйтеся просто за столом. А коли все почне виходити, починайте операцію на живих деревах.

Детальніше про всі нюанси літнього щеплення плодових дерев і кущів дивіться у моєму відео.

Літнє щеплення (окуліровка) – відео


Успіхів вам і хороших результатів!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.