Чому я буду садити картоплю під зиму і вам раджу

Посадка картоплі під зиму є відносно новою, але все більш популярною практикою серед українських садівників. Цей метод може забезпечити ранній урожай і уникнути весняних заморозків, хоч і має незначні, як на мене, ризики. У цій статті розкажу, як я дійшла до такої ідеї — посадити картоплю під зиму, та зверну увагу на переваги і недоліки зимової посадки картоплі. Також в статті – поради щодо успішного вирощування картоплі, посадженої під зиму.

Посадка картоплі під зиму

Посадка картоплі під зиму в Україні: переваги та особливості

«Зимова» картопля – мій досвід

Цього літа я їла картоплю, яка виросла з бульб, випадково залишених в землі після викопування врожаю два роки тому. Кілька паростків виросло бур’яном серед чайно-гібридних троянд, які ростуть на тому місці, де раніше була картопля. Я їх виполола ще малесенькими, а одному кущику дала шанс.

Так і ріс він в трояндах, поки я не викопала врожай – шість відбірних великих картоплин приблизно однакового розміру. Помилки не було! Це була «Беллароза», яку я садила на цьому місці два роки назад.

Так само лишила я і один кущик картоплі, який виріс на заглибленій грядці, що наповнювалася минулого року рослинними залишками і відходами з кухні. Поодинокі паростки картоплі, мабуть, «діти» викинутих пошкоджених картоплин, або навіть картопляних очисток, посходили на грядці, де вже встигла вродити молода капуста. Я також лишила один кущик заради експерименту. Картоплин було менше – чотири, але це була відбірна картопля!

Відмічу, що якщо картопля в трояндах хоча б отримувала регулярний полив разом з квітами, то картопля «зі сміття» взагалі росла сама по собі, бо я так і не спромоглася до кінця літа щось на тій грядці посадити після капусти – просто замульчувала соломою.

Все! Тепер буду садити картоплю виключно під зиму, вирішила я тоді. І ось прийшла та пора, коли можна реалізувати цю ідею.

Зазвичай ми висаджуємо картоплю весною – відра два, не більше. Врожаю нам вистачає приблизно до нового року. Але є у весняній посадці картоплі те, що мені не подобається:

  • Нам складно буває за весняними клопотами виділити час і посадити картоплю раніше, щоб мати молоду вже в червні;
  • А якщо встигаємо, часто картопля мерзне через приморозки;
  • Останні роки літо в нашому регіоні занадто посушливе і, щоб картопля більш-менш нормально вродила, нам доводиться її поливати, хоч вона й замульчувана соломою.

А у зимової посадки картоплі є цілий ряд переваг.

Про посів під зиму інших овочів читайте нашу статтю за посиланням.

Переваги посадки картоплі під зиму

Ранній урожай

Завдяки посадці під зиму, картопля починає активно рости вже ранньою весною, коли земля прогрівається, і можна зібрати перший урожай на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай. Для нас це важливо, адже своя картопля закінчується ще взимку, а в селі ми живемо з кінця травня, і хочеться мати свою картоплю якомога раніше.

Менший ризик ураження хворобами і шкідниками

Картопля, яка перезимувала з землі, прокинулася і дала паростки, загартована  і сильніша за своїх «колег», що були посаджені весною. До того ж підзимова посадка дає можливість зібрати врожай до того, як на повну починає бушувати колорадський жук. Принаймні, мою «дику» картоплю жук взагалі не знайшов.

Економія часу навесні

Зимова посадка картоплі звільняє час для інших весняних робіт у саду, що важливо для садівників, які мають багато культур для догляду. Також посадка восени зазвичай легша, оскільки останні роки земля весною, коли достатньо прогрівається для посадки, вже пересушена.

Картопля встигає зміцнитися до весняних заморозків

Картопля, посаджена під зиму, зможе прорости та адаптуватися до ґрунту до перших весняних заморозків, що дає їй більше шансів на успішний розвиток.

Особливості посадки картоплі під зиму

Не всі сорти картоплі підходять для зимової посадки. Для цього методу слід обирати ранні і ультраранні сорти картоплі, стійкі до хвороб і низьких температур. З найкращими сортами картоплі познайомтеся, прочитавши нашу статтю 10 найкращих сортів картоплі.

Підзимова посадка картоплі нічим особливо не відрізняється від посадки весняної. Крім того, що така картопля обов’язково потребує мульчування, а ґрунт має бути гарно дренованим, щоб запобігти загниванню бульб взимку.

При цьому мульчу весною, щоб земля на грядці з картоплею швидше прогрілася, можна зняти та повернути, коли картопля проросте. Під мульчею ґрунт прогрівається повільніше. Але без мульчі існує ризик, що ніжні паростки вимерзнуть через приморозок. Тому якщо ви не живете поряд зі своєю картоплею, краще мульчу не чіпати.

Ідеальний час для підзимової посадки картоплі – пізня осінь, коли середня температура ґрунту становить +5…+7 °C. Це дозволить бульбам «акліматизуватися» до зими, але не прорости перед зимою.

Висновок

Дорогі читачі! Посадка картоплі під зиму в Україні має як значні переваги, так і певні ризики. Якщо врахувати всі особливості цього методу – від вибору сорту до підготовки ґрунту і захисту бульб, можна отримати ранній і якісний урожай. Проте варто бути готовим до можливих втрат через сувору зиму.

Якщо вона буде такою, є ризик, що посадковий матеріал загине, особливо якщо снігу буде недостатньо. Але ж можна буде як зазвичай посадити картоплю весною! Тому втрачати в цьому випадку нічого. Посадіть для експерименту невелику грядку картоплі під зиму, і поділіться своїми враженнями наступного року.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.