Пасіка для початківців, або Як завести бджіл

Ми переїхали та купили будинок із ділянкою на краю лісу. Треба живність заводити. Собака та кішка є, ми їх з собою привезли. Корова нам не потрібна, молока треба літри 3 в тиждень. Коза за цими параметрами теж не підходить. Яєць ми їмо в тиждень штуки три — це одна курка, але одній їй буде сумно. Кроликів ще можна, вони м’які та пухнасті, їдять одну траву і овочі, але дуже вже швидко розмножуються — куди їх дівати потім? Рука на них, м’яких та пухнастих, не підніметься, а перспектива австралійської кролячої трагедії лякає. Залишаються бджоли. Пасіка для початківців — це вже не про нас, бо маємо досвід, яким охоче поділюся в статті.

pasika-dlya-pochatkivciv-02-1024x683-2166276

Пасіка для початківців, або Як завести бджіл

Вони і сад запилювати будуть, і город, і меду принесуть. А мед — смачний сам по собі, а ще пряники, медовуха, і горіхи в медові … Мед — не кролик і не яйце, його можна відправити поштою близьким родичам, які далеко живуть. І лікуватися можна не тільки медом, а й тим, що вдасться у вулику ще добути. Вирішено, заводимо бджіл!

Як я вивчала теорію питання

Бджільництво — справа серйозна, і відведено на підготовку було півроку. Оскільки бджіл заводять, як правило, в квітні-травні (в залежності від регіону), зима якраз підходить для підготовки.

Спочатку, зрозуміло, інформація. З ентузіазмом занурилася у безмежне інформаційне море про утримання бджіл. Приблизно через два тижні ентузіазму сильно поменшало. Ще через два тижні побачила себе біля розбитого корита.

Які вибрати будиночки для бджіл? Купа різних конструкцій, і кожен бджоляр доводить переваги обраної ним. Як зручніше розмістити вулики на ділянці? Знову маса суперечливої ​​інформації. Як і чим лікувати бджіл від усіляких хвороб? Теж у всіх свої способи та методи. Про форуми різноманітні навіть говорити не хочеться: на ложку корисного — бочка троллінгу.

Тобто залишаються варіанти: вибрати якогось одного бджоляра, який сподобався найбільше, і слідувати його порадам, або вивчати наукову літературу з цього питання. Час був, і я заглибилася у наукову літературу. Там ситуація трохи краща вище описаної. Принаймні, з’явилося первинне розуміння життя бджолиної родини. І вже, виходячи з цього розуміння, я вибрала найбільш відповідний моїм уявленням інтернет-блог для слідування порадам автора.

Склала докладний список того, що потрібно для комфортного існування бджілок та бджоляра, подивилася всі відео, накачала інформацію, накопіювала посилань, наробила тек… Заразом вивчила правові аспекти.

Загалом, перший етап насилу, але пройшла. Ділюся інформацією.

pasika-dlya-pochatkivciv-08-1024x683-1252709

Вилітати з вулика та пролітати перші метри бджілки повинні рідною ділянкою, а не над сусідами або дорогою

Пасіка для початківців — права та обов’язки бджоляра

Бджолам закон не писаний! Зате він писаний бджолярам. Навіть любителю, який не збирається займатися комерційним бджільництвом, а робить це все для себе, своїх численних родичів та друзів. І якщо вирішено заводити бджіл, треба спочатку прикинути, чи можна створити для бджілок на своїй ділянці необхідні умови, причому так, щоб не відбиватися потім від скарг сусідів.

По-перше, на дачній ділянці можна тримати до 3 бджолиних родин. Цього більш ніж достатньо для забезпечення близьких медом на зиму. Тим більше, що поняття «родина» у бджіл дуже розтягнуте — від 20 до 100 тисяч особин (рахував же їх хтось!).

По-друге, вилітати з вулика та пролітати перші метри бджілки повинні рідною ділянкою, а не над сусідами або дорогою. Мало цього, бажано в декількох метрах від вулика на шляху вильоту бджіл посадити високі чагарники, такий собі «трамплінчик», щоб бджілки набирали висоту та літали вище 2-х метрів, де простору і огляду побільше, а перешкод у вигляді людей та тварин немає.

Для надійності рекомендується обнести ділянку парканом вище 2-х метрів або посадити по периметру високі дерева та чагарники, кому площа дозволяє.

По-третє, якщо ділянка межує зі школою, спортивним майданчиком, дитячим садком або будь-яким іншим масовим закладом, бджіл краще не заводити — собі дорожче. Не доведете, що це не ваша бджола покусала чиєсь ненаглядне чадо. А бджола не завжди встигає ухилитися, якщо на квітку, яку вона запилює, з розмаху приземляється чиясь п`ята точка.

По-четверте, треба сторонитися хімічних, парфумерних, кондитерських підприємств з відходами або компонентами виробництва, які смачно пахнуть. Бджоли туди обов’язково залізуть. Історія з різнобарвним медом у Франції, коли бджілки наносили барвників, які смачно пахнуть, з заводу M&M’s — яскраве тому підтвердження.

Ну, і по-п’яте, «ми у відповіді за тих, кого приручили»: треба піклуватися про здоров’я бджілок, тобто, крім лікування та профілактики хвороб власне бджіл, доведеться відмовитися від використання токсичних препаратів на своїй ділянці.

На жаль, сусіди, як правило, не переймаються проблемами бджолярів і труять на своїх ділянках усе живе, починаючи з бур’янів та закінчуючи кротами.

Інформація для роздумів: основна функція бджіл — не видобуток меду, а запилення. Сусідство з пасікою збільшує врожай культур, як мінімум, наполовину. А ми їх — інсектицидами…

Нам пощастило: перед будинком — річка, позаду — гірка з лісом, по сусідству — занедбана ділянка з величезними кущами фундука. Можна хоч пасіку ставити. Ну, а хімією труїтися ми і не збиралися.

Основна функція бджіл — не видобуток меду, а запилення, а сусідство з пасікою збільшує врожай культур, як мінімум, наполовину

Основна функція бджіл — не видобуток меду, а запилення, а сусідство з пасікою збільшує врожай культур, як мінімум, наполовину

Про бджолиний домоустрій

У бджіл все серйозно. Бджолина родина — високоорганізована спільнота, де немає логістики, менеджменту, ради директорів, але все злагоджено та постійно працює (мрія будь-якого роботодавця).

Основою родини є бджолина матка. Це абсолютно дивна істота, здатна після єдиного спаровування у юному віці відкладати від 1,5 до 3,5 тисяч яєць на добу протягом 3-4 років! (Взимку, звичайно, не відкладає). Вражаюче ефективне використання насіннєвого матеріалу!

Усю некваліфіковану роботу виконують підлітки — бджілки віком від 3 до 10 діб. Це очищення ділянок в сотах, що звільнилися, зігрівання розплоду, очищення вулика. Після того, як на голові у них сформуються кормові залози, вони стають годувальницями, переробляючи пергу (пилок з невеликою кількістю меду) та викормлюючи матку, трутнів (чоловічі особини), личинок та бджілок, які тільки вилупилися.

У проміжку у бджіл формуються воскові залози та припиняють працювати кормові, годувальниці перетворюються у будівельників (відбудовують стільники), захисників (захищають вулик від усіх охочих на халяву отримати медку). Заодно виробляють з нектару мед, видаляють із нього зайву вологу посиленою вентиляцією, запечатують готовий мед восковими кришечками. Загалом, фахівці «на усі лапки».

Цей період триває до 20 діб, після цього бджілки стають льотними та починають добувати для родини нектар та пилок, чим і займаються до кінця днів своїх, ще днів 20 (це довгожителі). Слабкі — днів 5-7.

А ось у трутнів вся робота полягає у заплідненні матки. Причому ті кілька щасливчиків, яким це вдалося, відразу гинуть. А інших бджілки годують до кінця літа, до зими виганяючи на мороз.

Ось в таких «штанцях» з пилку бджілки повертаються до вулику. Нектару не видно, він — у зобіку

Ось в таких «штанцях» з пилку бджілки повертаються до вулику. Нектару не видно, він — у зобіку

Чим можна поживитися у бджіл?

Якщо заглянути у вулик до бджіл, можна побачити багато цікавого. При цьому заглядати бажано у бджільницькій сітці, інакше згодом опухлими очима довго нічого побачити не вдасться.

Прополіс

Все щілинки вулика ретельно закладені прополісом — бджолиним клеєм, продуктом ферментації смолистих соків рослин. Він є і на рамках, і на стінах вулика. Дуже корисний продукт, що має протизапальні, бактерицидні, регенеруючі та знеболюючі властивості. А ще він чудово пахне: такий хвойно-медово-восковий аромат з гірчинкою.

Ось так прополіс виглядає на рамці

Ось так прополіс виглядає на рамці

Забрус

Якщо витягнути рамочку в період активного медозбору, можна побачити, крім бджіл, які висловлюють невдоволення вторгненням, запечатані та відкриті стільники. У відкритих — сирий мед, в ньому ще багато вологи, в запечатаних — законсервований на зиму. Кришечки, якими запечатані медові стільники, називаються забрус.

Його зрізають перед відкачуванням меду з рамок. І він, як правило, змішаний з медом. Така солодка корисна воскова жуйка. Покращує кровообіг, активізує обмін речовин, зміцнює імунітет, лікує захворювання ясен.

pasika-dlya-pochatkivciv-04-1024x768-3264070

Кришечки, якими запечатані медові стільники, називаються забрус

Перга

У тій самій рамочці можна побачити всередині незапечатаних стільників темну або світлу щільну масу — це перга — змішаний з медом ферментований пилок, основний корм для підростаючого покоління.

В рази корисніше всього іншого. З найбагатшим мінеральним та вітамінним складом, оскільки збирається з багатьох рослин. Ферментація сприяє кращій засвоюваності всього цього та знижує аллергійність. Перелік позитивних впливів на організм величезний.

Основні — імуномодулюючий, очищующий судини, нормалізуючий гормональний фон, регенеруючий, зберігаючий потенцію у чоловіків ефект. Багато в чому завдяки перзі у бджолярів в похилому віці зберігаються хороші когнітивні функції. Та й з фізичним здоров’ям складається, як правило, непогано.

Ось так перга виглядає на розрізі стільникової рамки

Ось так перга виглядає на розрізі стільникової рамки

Віск

Ну, і сам віск, з якого відбудовані стільники. Виробляється спеціальними восковими залозами бджілок і має сильні бактерицидні властивості, в складі мазей використовується для лікування шкірних та суглобових захворювань, в чистому вигляді можна лікувати багато що — від легеневих до гінекологічних захворювань.

До речі, віск і сам по собі чудовий продукт, а в суміші з живицею (смола хвойних дерев) перетворюється взагалі на щось неймовірне, оскільки бактерицидні властивості разом з регенеруючими в рази посилюються та підключаються імуномодулятори.

Мед

А мед, який в стільниках, як корисний продукт останнім часом сильно дискредитований величезною кількістю фальсифікату. Щасливий той, хто знає смак та аромат справжнього меду! Про користь і говорити нема чого, медом у нас здавна лікували все підряд.

Як купити якісний мед, читайте у статті 10 секретів якісного меду.

Розчин меду корисний для промивання очей, шкіра після медової маски стає надзвичайно оксамитовою, стоматит при змазуванні медом з аскорбинкою проходить швидко та непомітно, при застуді чай з медом — перший засіб.

Печінка наша любить мед, він покращує метаболізм її тканин, сприяючи виведенню токсинів. Тобто мед ще й протиотрута. А ще розріджує кров, розширює судини, заспокоює нервову систему (перед сном добре попити теплої води з медом). Але це все про справжній мед, а щоб отримати його з гарантією — краще самому зайнятися бджільництвом.

Розвінчання міфів про мед читайте в нашій статті Все, що треба знати про мед — як перевірити і зберігати.

Маточне молочко

Є ще маточне молочко, яке виробляють бджілки для годування личинок матки. Воно відрізняється від молочка для звичайних личинок концентрованістю, тому як приголомшливі продуктивні властивості матки вимагають особливого корму. Це молочко знаходиться в ділянках зі зростаючою бджолиною маткою.

Зрозуміло, що у звичайному вулику його дуже мало, оскільки зграя маток бджолам ні до чого. Натуральне маточне молочко купити практично неможливо, терміни зберігання у нього крихітні, а обробка призводить до втрати багатьох корисних властивостей. Молочко кисленьке на смак, і при розсмоктуванні проникає в кров відразу через слизові з максимальним вмістом корисних речовин (вітаміни, гормони, незамінні амінокислоти, ферменти, білки, мікроелементи). Натуральний еліксир молодості.

Трутневе молочко

Трутневе молочко відрізняється від маточного меншою концентрацією, але його часто переробляють разом з личинками. Вважається, що такий продукт дуже корисний для чоловіків, така природна «Віагра» з безліччю додаткових бонусів у вигляді вітамінів, мікроелементів, ферментів, незамінних амінокислот.

Апітоксин

Апітоксин — та сама отрута, яку бджілки-камікадзе впорскують кривдникові перед смертю. При цьому бджілка надає йому велику послугу, оскільки апітоксин позитивно впливає на серцево-судинну систему, нервову та травну, стимулює імунітет. До того ж лікує суглоби. То ж у вулик корисно лазити тими частинами, які болять.

Бджілки настільки корисні істоти, що навіть підмор — тіла загиблих особин — використовується для лікування багатьох захворювань

Бджілки настільки корисні істоти, що навіть підмор — тіла загиблих особин — використовується для лікування багатьох захворювань

Підмор

Бджілки настільки корисні істоти, що навіть підмор — тіла загиблих особин — використовується для лікування багатьох захворювань. Адже в кожної бджілки присутнє все те корисне, що є у вулику. Крім цього є хітозан, гепарин, меланін, які теж використовують для лікування довжелезного переліку захворювань.

А ще є відомості, що використання бджолиного підмору допомагає швидко позбутися зайвої ваги. Може, ще й працездатність підвищує? Було б логічно.

Ніколіна Тетяна,

Ботанічка.