Мед – єдиний продукт, що містить у собі усі необхідні речовини для підтримання життєдіяльності людини, включаючи вітаміни, мінерали, ферменти та воду. І це єдина їжа, яка містить антиоксидант «піноцембрін», який поліпшує роботу мозку. Це справжній скарб для здоров’я та краси, тому не варто ним нехтувати. У попередній статті ми розповідали, як купити якісний мед. Але, на жаль, бувають такі якісні підробки, що візуально складно це зрозуміти. Або хороший мед може втратити свої корисні властивості через неправильне зберігання. Щоб вберегти себе від таких помилок, ознайомтеся з наступними порадами.
Сьогодні в Інтернеті можна знайти такі ідеї перевірки якості меду, які можуть збити вас з пантелику і не надати достовірну інформацію. Розглянемо кілька найбільш поширених.
Існує розповсюджена думка, що чистий мед не відразу розчиняється у воді — потрібно трохи зусиль, щоб повністю розчинити його шматочки. Тоді, як мед, розведений цукром, як правило, легко розчиняється. Однак результат тесту часто суперечливий, оскільки різні сорти меду мають різну в’язкість, деякі щільніші та густіші за інші. Наприклад, очевидно, що уже затверділий мед, навіть якщо він був розбавлений з цукровим сиропом, не розчиниться так легко у воді, як натуральний свіжий рідкий мед.
Ще один спосіб перевірки полягає у тому, що треба підпалити ватну паличку, вмочену у мед. Вважається, що мед згорить, якщо він чистий. На практиці цей метод виявився неправдивим, бо результат дуже залежить від того, скільки меду взяти на паличку і скільки часу тримати його над полум’ям.
Часто чую, що мед “має пам’ять”. Продавці меду люблять розказувати, що достовірний спосіб перевірити натуральність меду – вилити на тарілку трохи меду, а зверху залити холодною водою, потім збовтати. Якщо мед набуде форми сот, то, таким чином, він проявляє свою біологічну пам’ять. Гарна історія, і такий експеримент можна провести з дітьми, їм буде цікаво. Використовувати, до речі, можна будь-яку тягучу речовину (наприклад, олію), схожу по консистенції на мед.
Але про якість меду ви, на жаль, з цього не дізнаєтесь. Це звичайне фізичне явище, яке називається Комірки Бенара, або Релея-Бенара. Виникають ці орнаментальні структури (не завжди стільники) через те, що при змішуванні теплі шари переходять наверх, а холодні (від води) – униз.
Але будь-який продукт, навіть найякісніший, можна зіпсувати неправильним зберіганням. Якщо ж дотримуватися наступних порад мед зберігатиме свої цілющі властивості, неперевершений смак та аромат навіть кілька років.
І не переживайте, якщо з часом ваш мед змінює колір, мутнішає чи кристалізується – це природні етапи визрівання якісного домашнього меду. Щодо зберігання меду у стільниках, застосовують ті ж правила, тільки перед цим їх розрізають, а потім розкладають по ємностях.
Галина Константинович,
ЗЕЛЕНА САДИБА.