Я п’ю каву кожного дня, тому із впевненістю можу назвати себе кавоманкою. І сьогодні вже добре розбираюся, яка буває кава. Починалося все з розчинної кави «3 в 1» на перервах між парами в університеті, яку зараз навіть з натяжкою не можу назвати «кавою». Потім моїм фаворитом став солодкий капучино з пакетика. З часом я почала ходити у модні кав’ярні столиці і звикла до гарно приготовленого капучино, який, як виявилось, і без цукру може бути смачним. Так поступово мій смак щодо кави змінювався. Із дуже солодких напоїв я дійшла до американо без цукру, а тепер і до фільтр-кави та навчилася смакувати саме каву, а не додатки до неї.
На цей мій довгий шлях кавових вподобань дуже вплинула мода у самих закладах. Я часто буваю у кав’ярнях великих міст і періодично зависаю над питанням «що вам приготувати?», коли бачу в меню V60, аеропрес, капу оранж, еспресо-тонік, флет вайт… Якщо і ви губитесь у цих термінах, пропоную розібратися з ними разом! Отже, яка буває кава? Можливо, серед модних напоїв ви знайдете свій улюблений, а, може, навпаки, впевнитесь, що традиційна класика — поза конкуренцією.
Новинки у кавовій сфері завдячують в першу чергу кав’ярням «третьої хвилі» та моді на альтернативну каву. Альтернатива або ж альтернативні способи заварювання кави — це процес приготування кави без кавомашини. Вважається, що таким чином максимально розкривається смак кавового зерна та проявляються його природні якості.
Альтернативні способи заварювання кави, зерна свіжого обжарювання, професійні бариста (люди, які готують каву) та якісне обладнання є ознаками кав’ярень «третьої хвилі». У таких закладах ви зможете обрати не тільки спосіб заварювання кави, а й з якого зерна вам його будуть готувати.
Якщо дуже загально, то ці «хвилі» — глобальні тенденції на ринку споживання кави. Перша була пов’язана із виникненням та популярністю розчинної кави, яскравим представником другої хвилі є кав’ярня Starbucks, третя — про каву як мистецтво. Зараз існують усі ці згадані підходи до споживання кави, і кожен може сам обирати який йому ближче.
Під терміном «альтернатива» об’єднано багато різних методів заварювання, я ж сьогодні коротко розповім про найпопулярніші.
Нижче я описала ті альтернативні методи заварювання кави, які зустрічаю у кав’ярнях найчастіше. Більшість з них, до речі, можна зробити вдома, використовуючи спеціальний посуд та пристосування. Альтернативний метод заварювання виглядає дуже естетично та може стати улюбленим домашнім ритуалом.
Якщо ж ви надаєте перевагу кав’ярням і бачите там в «альтернативному» меню ще якісь незнайомі назви, сміливо розпитуйте про них у баристи. У гарних кав’ярнях такого формату працюють фанати своєї справи, вони із задоволенням розповідають про усі тонкощі напою.
Альтернатива створена для того, щоб максимально розкрити смак кавових зерен, тому готується та споживається без додатків. Зазвичай, краще спитати, що з перелікованих у меню альтернатив є, і, якщо немає свіжозвареної кави, готуйтесь, що потрібно буде почекати трохи довше, ніж варіанти з кавової машини (уточнюйте час очікування).
Почнемо з найпростішого, адже, впевнена, ви не в перший раз чуєте цей термін. За допомогою френч-пресу можна заварювати не тільки чай та трав’яні суміші, але й каву. Це імерсійний метод заварювання, тобто такий, коли мелена кава повністю занурюється у воду, настоюється та фільтрується.
Аеропрес — це пристрій для заварювання кави. Мелену каву замочують протягом 10-50 секунд (залежно від помелу і очікуваної міцності), а потім пропускають крізь фільтр, натискаючи на поршень трубки.
Пуровер — метод заварювання фільтр-кави, при якому гаряча вода проходить крізь мелену каву, що знаходиться у воронці із паперовим фільтром. Цей метод можна зустріти під назвами «воронка», «фільтр-кава», а також «Харіо» (Hario). Останній варіант назви існує завдяки японській однойменній фірмі, яка випустила популярну сьогодні воронку — V60.
Є ще один пристрій для заварювання кави методом пуровер. Він являє собою скляну ємність, що за формою нагадує пісочний годинник. Сам метод заварювання кави за допомогою цього пристрою носить назву «кемекс».
Колд брю, якщо дослівно, це кава холодного заварювання. Напевне, найдовший спосіб альтернативного приготування кави. Кава заварюється у холодной воді, для цього потрібно від 8 до 24 годин. Завдяки цьому методу кава стає менш гіркою. Часто колд брю використовують як основу для інших кавових напоїв (наприклад, додають апельсиновий фреш або тонік). Концентрат можна зберігати у холодильнику тиждень-два, в залежності від способу приготування. У кав’ярнях також зустрічається цей напій розлитий у пляшки від разноманітних брендів. Колд брю може стати гарною несолодкою альтернативою айс лате або інших холодних кавових напоїв влітку.
Крім альтернативної кави, хочеться згадати ще декілька назв, які часто зустрічаються в різних форматах закладів.
Освіжаючий кавовий напій, який готується на основі еспресо і тоніка. Еспресо-тонік прийшов до нас зі Стокгольму, там до нього часто додають різні сиропи, лимон, а також прикрашають розмарином із апельсиновою цедрою.
Капу оранж — це напій, який готується як капучино, але замість молока у ньому використовується апельсиновий фреш. Я не впевнена в походженні напою, у різних країнах він зустрічається під різними назвами. У нас, крім «Капу оранж», я його ще бачила під назвою «Бамблбі» (Джміль). В поєднанні із льодом, це один із моїх улюблених напоїв влітку.
Напій, який готується шляхом додавання спіненого молока із мінімальною кількістю піни в одинарну або подвійну порцію еспресо. Це, можна сказати, альтернатива лате або капучино, де смак кави приглушений. У флет-вайті менша пропорція молока і більша кількість кави. У такій пропорції кава відчувається більш яскраво, але молочної частини вистачає для пом’якшення її різкості.
Кавовий напій, який готується шляхом додавання нагрітих парою вершків з невеликою кількістю піни в порцію еспресо. Відрізняється від лате використанням ванільного цукру і вершків замість молока. Напій, на відміну від більшості вказаних вище, дуже солодкий.
Як бачите, вибір кавових напоїв вже не обмежується еспресо, лате, капучино та американо. Спробуйте!
Ольга Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.