В теплу пору року ми тішимося з великої кількості зелені навкруги, адже переважна більшість рослин мають зелене забарвлення. Цей характерний колір їм надає особлива хімічна сполука – хлорофіл. З грецького слово так і перекладається «зелений лист». Хлорофіл – це невід’ємна частина рослинних клітин, з його допомогою відбувається фотосинтез – перетворення світлової енергії в енергію хімічних зв’язків органічних речовин. Інакше кажучи, фотосинтез – це частина, причому дуже важлива частина, живлення рослин. Якщо не буде відбуватися фотосинтез, рослини не зможуть перетворювати неорганічні мінеральні речовини з грунту або добрива в потрібні їм для життя, росту і плодоношення органічні речовини.

xloroz-03-1024x768-1896906

Хлороз рослин – що це і як боротися?

Зміст:

Що таке хлороз і чому він небезпечний?

Якось, оглядаючи свої рослини, ви можете виявити, що колір листя змінився, вони пожовкли, стали виражені зелені прожилки. Це говорить про те, що кількість хлорофілу різко зменшилася і рослина «не доїдає». Це і є хлороз. У чому його небезпека? Як і при будь-якому неповноцінному харчуванні, рослина зупиняється в рості, втрачає свою декоративність, плоди перестають рости, і відмирають активні корені. Рослина може навіть загинути. Особливо хлороз небезпечний в юному віці, коли запас поживних речовин ще дуже малий.

Що призводить до виникнення хлорозу?

Що може привести до зниження кількості хлорофілу в листі? Це можуть бути інфекції. Скажімо, вашу рослину атакувала комаха-шкідник, яка пошкодила цілісність листової пластини, та ж тля або гусениця. Але ж вони переносять інфекції від хворих рослин до здорових! Таким шляхом відбувається зараження. Рідко, але буває. На жаль, допомогти таким рослинам неможливо, їх просто знищують.

На щастя, на наших ділянках хлороз, в основному, пов’язаний з «перекосами» в живленні, в не доотриманні рослиною того чи іншого елементу або їх цілого комплексу. Чому це може відбуватися? У когось – бідний грунт, а добрива не вносяться або вносяться неправильно, у когось – не та кислотність ґрунту, у іншого – застій вологи в коренях, або посуха. Одним словом, рослини ростуть в умовах браку хімічних елементів або неможливості їх засвоїти.

Дуже гостро рослини реагують на брак заліза, магнію, марганцю, цинку, сірки або азоту.

Здавалося б, що складного? Внеси в грунт відсутній елемент, і проблема вирішена. Але ні, не все так просто. Давайте розберемося на прикладі дуже поширеного «залізного хлорозу». Його дуже часто можна побачити на листках гортензії.

xloroz-02-1024x768-8280325

“Залізний” хлороз листя гортензії

Як подолати «залізний хлороз» гортензії?

Як проявляється хлороз гортензії? Молоде листя рослини набуває жовто-білого забарвлення, на їх фоні контрастно проявляються зелені прожилки. Хворі рослини відстають у рості, квітки стають  дрібними. Все це говорить про те, що гортензії в раціоні не вистачає заліза. Або заліза мало в грунті, або рослина не може це залізо з грунту засвоїти.

З браком заліза в грунті садівники стикаються рідко. Залізо, як і багато інших елементів, у звичайній садовій землі присутнє в необхідній кількості. Хоча для точної відповіді краще зробити аналіз в спеціальній агролабораторіі.

В основному, проблема виникає через неможливість рослиною засвоїти це залізо. Так, для гортензії рекомендується слабокислий грунт. Якщо ж посадити її в землю із слаболужною і навіть нейтральною реакцією, то залізо стає для неї малодоступним і просто не поглинається кореневою системою. Та ж ситуація спостерігається і при регулярних поливах гортензії «вапняною» водою зі свердловин і колодязів. Часто хлороз виникає при вирощуванні гортензії в обмеженому обсязі контейнера: нестача поживних речовин або поганий дренаж. Як виправити ситуацію?

Для початку варто вивчити вимоги рослини щодо кислотності грунту, і цю кислотність їй забезпечити. Але навіть якщо ви зробили посадкову яму великою і наповнили потрібної сумішшю, рано чи пізно коріння цю яму переросте і йому потрібна буде допомога. Скажімо, у випадку з гортензією, грунт потрібно буде періодично окисляти.

Робити це просто – в 1 літрі води розчиняють кілька крупинок лимонної кислоти або чайну ложку оцту. Чим хороші саме ці кухонні препарати, на відміну від соляної кислоти чи акумуляторного електроліту, їх можна спробувати на смак. Рідина повинна бути слабокислою. Періодично, приблизно раз в тиждень- два, поливайте такою підкисленою водою свої гортензії.

Але цей спосіб – це, скоріше, профілактика. Якщо рослина захлорозила, то виправляти ситуацію потрібно більш рішуче, буквально насильно «годувати» препаратами заліза. Робити це можна під корінь, можна і по листкам, а краще – правильно поєднувати обидва варіанти.

Для обробки по листу (детально про позакореневе підживлення читайте в моїй статті) використовують розчин сульфату заліза (залізний купорос) в концентрації 30-50 г препарату на 10 л води. Листя при цьому швидко відновлюють зелений колір, і ми думаємо, що впоралися з проблемою. Але, майте на увазі, що залізо в тканинах рослин має низький рівень «рухливості» і «працює» тільки там, куди потрапили краплі розчину. Нові листя будуть страждати від нестачі заліза так само, як і до обробки. Тому обприскувати варто періодично, раз в тиждень, а краще – комбінуючи зі спеціальними добривами під корінь.

У цих добривах залізо має бути в хелатній формі. Формі, в якій рослини і засвоюють всі потрібні їм речовини. Сьогодні продається препарат з назвою «Хелат заліза», користуватися ним просто: розведіть приблизно 5 г на 5-10 літрів води (читайте інструкцію) і полийте рослину з хлорозом листя.

Подібний препарат можна зробити і своїми руками: в 1 літрі м’якої води, розчинити ½ ч. ложки лимонної кислоти, після цього додати 1/3 ч. ложки залізного купоросу. Отриманий розчин розмішати до отримання однорідного кольору рідини. Зберігати такий розчин не варто, його використовують відразу.

Інші види хлорозу

Крім «залізного» хлорозу, існують і інші, наприклад «магнієвий». Якщо при «залізному» хлорозі колір змінюють молоді листочки, то при магнієвому, страждають, в першу чергу, старі – на них з’являються жовто-бурі плями, листя опадає. Рослина може залишитися зовсім «голою» з розеткою молодого листя на верхівці. Звичайно, відсутність листя сильно послаблює рослину і уповільнює зростання.

Для того, щоб виправити цей «перекіс» у живленні, потрібно підживити рослину препаратами, в які входить магній. «Калімагнезія» – це добриво, в якому міститься 30% калію, 15% магнію і 10% сірки. Воно легко розчиняється у воді і дуже ефективно працює. Так само підійде сульфат магнію (магній сірчанокислий). Обидва препарати можна використовувати і для кореневого і для позакореневого підживлення. Для правильного дозування уважно вивчіть інструкцію.

Недолік інших елементів – марганцю, цинку, азоту, сірки – так само негативно позначається на розвитку рослин і проявляється, в першу чергу, зміною забарвлення листя. При хлорозі листя втрачають властивий їм природний зелений колір, а значить і хлорофіл. Як же визначити, якого елемента не вистачає? Звичайно, самий надійний варіант – лабораторний аналіз. Можна спробувати визначити самостійно, за допомогою спеціальних таблиць, де кожен вид хлорозу докладно описаний, але тут велика ймовірність помилитися, тому що часто зовні різняться хлорози між собою дуже мало.

Найпростіший варіант позбавити свої рослини хлорозу – періодично застосовувати сучасні швидкодіючі водорозчинні мінеральні добрива, в яких присутні всі необхідні їм речовини, причому в легко засвоюваній хелатній формі. Є навіть добрива вузькоспеціалізовані під певну культуру, вони дають весь комплекс елементів і потрібну кислотність.

xloroz-01-845x1024-5413443

Комплексне мінеральне добриво для гортензії

 

Цікавий момент. Вчені-селекціонери навчилися використовувати хлороз на благо: іноді хлороз виникає, як якась мутація, і передається у спадок. Таким чином, виводять нові ряболистні форми рослин.

Чому жовтіє листя рослин (хлороз) – відео

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.