5 причин посіяти вербену бонарську в саду

Вербена бонарська (Verbena bonariensis) — відносно нова рослина для України, але прихильники природних садів вирощують її у нас вже з добрий десяток років. Неможливо не помітити витонченість і вишукану красу цієї квітки навіть на фото, що вже казати про насолоду милуватися її ніжними квіточками в саду. Ця невибаглива, в наших умовах – однорічна рослина, улюблениця метеликів і флористів. Якщо ви ще не вирощуєте вербену бонарську, то після прочитання цієї статті обов’язково купите насіння чи розсаду. Бо вона варта вашої уваги!

Вербена бонарська в дизайні саду

Вербена бонарська — опис, фото, посів, догляд. © Karl Gercens

1. Вербена бонарська – справжня красуня!

В Україні вербену бонарську вирощують найчастіше як однорічник, бо, зазвичай, вона вимерзає взимку. На своїй батьківщині – в Південній Америці – це багаторічник, який зацвітає вже в перший рік посіву.

Її квіти, розташовані на кінцях довгих твердих стебел (висота 120-150 см), утворюють пурпурову хмару якраз на висоті людського плеча. Це чудова висота для спостереження за метеликами та комахами. Той факт, що вербена бонарська досить висока, не означає, що вона повинна рости в задній частині міксбордерів — вербена чудово виглядає спереду. Попри свої розміри, це дуже легка рослина, яка не порушить порядок і симетрію саду, де б вона не росла.

Вербена бонарська прекрасно виглядає на бордюрах з квітконосами троянд і пізньоцвітими багаторічниками, наприклад, рудбекією чи ехінацеєю. Вдало поєднується з жоржинами та іншими рослинами, що найбільш декоративні в другій половині літа. Ідеальний партнер для усіх декоративних трав і злаків.

Вербена бонарська на квітнику

Вербена бонарська (Verbena bonariensis) © burncoose.co.uk

2. Дуже тривале цвітіння

Якщо ми хочемо отримати цвітіння цієї рослини якомога раніше влітку, насіння після стратифікації (в холодильнику, наприклад) потрібно висівати на розсаду в горщики. Вербена проростає на сонці. Насіння дуже дрібне, то ж присипаємо зверху тільки трохи піском. Висаджують у відкритий ґрунт розсаду вербени бонарської в середині травня, тоді вже з кінця червня вона почне цвісти.

Цвіте вербена бонарська до морозів. Утворюючи суцвіття з дрібних квітів бузкового кольору у величезній кількості, додає саду структурності й легкості. Посіяне під зиму одразу у відкритий ґрунт насіння скорочує період цвітіння рослини на два-три тижні, бо сходить в наших умовах вербена бонарська, вже коли добре прогріється ґрунт (в травні). Зате не треба возитися з розсадними горщиками…

Якщо ми хочемо гарантовано зберегти рослину взимку, треба обрізати вербену на 1/3 її розміру до настання заморозків, викопати й переселити в горщики. В сухому, темному, прохолодному приміщенні з температурою, що не опускається нижче 0, рослина буде в стані спокою – не поливайте і не підживлюйте до весни.

Переносити в сад такі кущики можна не раніше, як минуть весняні заморозки. До того за ними треба доглядати чи в теплиці, чи в парнику. Така зимівля забезпечить вам ще більш тривале цвітіння вербени бонарської.

Вербена бонарська біля тераси

Вербена бонарська в композиції біля тераси © Marta Potoczek

3. Вербена бонарська дає щедрий самосів

І хоч в нашому кліматі ця вербена зимує скоріше як виняток, її здатність давати щедрий самосів, не вимагатиме від вас щорічного клопоту щодо посіву насіння на розсаду чи у відкритий ґрунт. Одного разу посадивши цю квітку у своєму саду, ви щороку будете дивуватися, як багато її насіння зійшло на ділянці. Для цього просто не зрізайте суцвіття до пізньої осені, щоб рослина змогла скинути насіння.

Правда, через те, що рослина сходить достатньо пізно, ви можете пошкодити її ніжні сіянці при прополюванні, тож просто дайте спокій до справжнього тепла куточку саду, де в минулому сезоні росла вербена бонарська. А там розберетеся… Всі зайві в цьому місці сіянці можна пересадити.

Читайте також нашу статтю про вирощування гіпсофіли в саду.

4. Прикраса зимового саду

Рекомендуємо не тільки не зрізати суцвіття, що відцвіли, а й, взагалі, не чіпати рослину, що вже не просто відцвіла, а змерзла і всохла. Бо навіть така — вербена бонарська прекрасна! Так само графічна і структурна, взимку вона разом з декоративними травами і злаками грає першу скрипку в декоративному саду.

Вербена бонарська вкрита інеєм

Вербена бонарська в зимовому саду. © Вікторія Кононенко

5. Посухостійка і невибаглива рослина

Вербена бонарська надає перевагу родючим та водопроникним ґрунтам, сонячним ділянкам, нейтральному або злегка лужному ґрунту. Це досить посухостійка рослина, якій може знадобитися полив тільки в тривалу спеку. На бідній землі впродовж літа її можна раз чи два підживити органічним або мінеральним добривом. Шкідниками та хворобами вона пошкоджується вкрай рідко — в дуже несприятливих умовах.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.