Чи можна садити декоративні та плодові саджанці влітку?

Якщо запитати садівників про найкращі терміни посадки багаторічних рослин, напевно, більшість, особливо ті, хто зі стажем, дадуть відповідь — рання весна або осінь. Їхні аргументи звучать переконливо: рослини ще або вже сплять, і спеки немає — приживання буде хороше. І тут не посперечаєшся, адже, швидше за все, вони мають на увазі саджанці з відкритою кореневою системою, які раніше займали домінуюче становище на зеленому ринку. А чи можна садити такі саджанці влітку? Чи це заняття безперспективне? А як щодо саджанців з закритою кореневою системою? Будемо розбиратися.

litni-posadki-roslin-chomu-b-i-ni-03-1024x683-6998318

Чи можна садити декоративні та плодові саджанці влітку?

Зміст:

Переваги контейнерного вирощування саджанців

Яким би сумлінним не був виробник саджанців з відкритою кореневою системою, яким би він не був акуратним, при викопуванні на продаж частина коренів неминуче постраждає. Більш того, для надання саджанцю компактного розміру, що полегшить його транспортування, ці корені ще й обріжуть секатором. Такі саджанці точно слід садити в період спокою і при низьких позитивних температурах. Але ж давно винайдена і налагоджена технологія виробництва контейнерних саджанців із закритою кореневою системою.

Дозволю собі коротко нагадати про її суть. Саджанець не просто ставиться в контейнер, засипається ґрунтосумішшю і відправляється на продаж, як багато хто думає. Ні, саджанець саме вирощується у контейнері, проходячи при цьому ряд технологічних операцій. Просто кажучи, насіння або живець починає свій розвиток в касеті, і його коренева система формується в маленькому обсязі.

У міру зростання саджанець акуратно «перевалюють» в більш просторі контейнери. При цьому хороший виробник робить важливу операцію — формує обрізанням кореневу систему. Коріння стає компактним, але при цьому густим, з великою кількістю дрібних всмоктуючих корінців.

Природно, прижитися у такого саджанця набагато більше шансів, ніж у саджанця з обрубками товстих коренів. І що найголовніше, садити правильно вирощені контейнерні рослини можна в будь-який час, навіть влітку, в самий розпал спеки. Робити це, правда, варто теж правильно.

Вибір контейнерного саджанця

По-перше, потрібно правильно вибрати саджанець. Прийшовши в садовий центр або навіть на ринок, не посоромтеся попросити продавця або менеджера витягти саджанець з контейнера і показати його кореневу систему. Якщо виробник сумлінний і впевнений в якості свого товару, він виконає ваше прохання і ви, швидше за все, побачите щільну земляну грудку, густо пронизану корінням, яка добре тримається і не розсипається. Такий саджанець сміливо можна брати. Якщо ж коренева система існує окремо від ґрунтосуміші, все розсипається, то, скоріше за все, саджанець «по-швидкому» встромили в горщик і засипали, а продають, як контейнерний. Такий не беріть.

Правда, і у справжніх контейнерних саджанців є нюанс. Часто їх перетримують в одному контейнері і коренева система розростається настільки, що починає намотувати кола і спіралі, і навіть душити саму себе.

litni-posadki-roslin-chomu-b-i-ni-04-1024x576-4740845

Саджанці павловнії

Посадка контейнерного саджанця

Отже, правильний контейнерний саджанець купили, що робити далі? Припустимо, найскладніший варіант — розпал літньої спеки. Поставте саджанець в тінь, але не в щільну, густу тінь, а в розсіяну, скажімо – під крону фруктового дерева. І обов’язково регулярно, можливо, кожен день поливайте.

У чому важлива перевага саджанців із закритою кореневою системою — у вас є багато часу до посадки. Ви можете довго і ретельно вибирати місце. Адже, погодьтеся, частенько, купивши саджанець з голим коренем, ми змушені гарячкувати і бігати по ділянці в пошуках «куди б його увіткнути».

З контейнерними простіше, їх навіть можна ставити на передбачуване місце посадки, візуалізуючи картинку. У вас є час для підготовки посадкової ями за всіма правилами. А правила такі — яму готують хоча б за 1 місяць, а краще – за півроку до посадки. Для чого це потрібно? У посадковій ямі, особливо великого розміру, мають пройти усі хімічні процеси (якщо ви додаєте добрива) та фізичні — ґрунтосуміш має осісти. Інакше саджанець може «затягнути» вниз та перекосити.

Умовою успішної посадки саджанця із закритою кореневою системою, особливо в розпал літньої спеки, є повне збереження цілісності кореневої грудки. Тобто, потрібно акуратно зняти контейнер і так само акуратно, не пошкодивши кореневу грудку, поставити саджанець в ямку.

На жаль, деякі садівники припускаються грубої помилки – повністю розпатрують земляну грудку і, оголивши коріння, ретельно розправляють голі корінці по дну посадкової ями. Це помилка! Так втрачається весь сенс контейнерних саджанців. Тільки цілісна земляна грудка з коріннями гарантує 100 % приживання у літній період.

Хіба що саджанець перетримали в контейнері і його коріння росте по колу. Тоді його варто перед посадкою трохи розпотрошити, але не зачіпаючи основного.

Посаджений саджанець, засипаний пухкою і родючою сумішшю (причому для кожної культури, в ідеалі, вона своя), обов’язково пролити великою кількістю води. Це важливо! Ця вода потрібна не для живлення рослини, а для того, щоб земля щільно обліпила всі корінці, і зникли всі повітряні порожнечі всередині посадкової ями.

Дуже не завадить товстий шар (8 см) мульчі і притінення. На перших порах притінити можна будь-яким підручним матеріалом і способом. Хтось встромляє кілки і натягує тканину, я ж встромляю зрізані гілки дерев з листям. Це листя ще довго буде нести рятівну функцію, вкриваючи саджанець від літньої спеки.

При купівлі саджанців слід знати, що контейнери бувають не тільки пластикові, це можуть бути пакети з п/е плівки, м’які сумки-контейнери зшиті з геотекстилю, а також крупноміри, коренева система яких упакована в мішковину і для надійності транспортування зовні обтягнута металевою сіткою.

Про технологію посадки останніх ведуться суперечки, варто чи ні перед посадкою всю цю оболонку видаляти. Як на мене, порушити частково її цілісність, не видаляючи повністю, буде цілком хорошим компромісом.

Прийшовши в садовий центр або навіть на ринок, не посоромтеся попросити продавця або менеджера витягти саджанець з контейнера і показати його кореневу систему

Прийшовши в садовий центр або навіть на ринок, не посоромтеся попросити продавця або менеджера витягти саджанець з контейнера і показати його кореневу систему

Переваги та недоліки літньої покупки та посадки рослин

При літній покупці і посадці контейнерних рослин ви отримуєте ще й додаткові бонуси:

  • Рослини ви купуєте і відразу бачите, що вони живі, цвітуть або навіть мають плоди заявленого сорту.
  • Правильно посаджені рослини, які отримують правильний догляд, відмінно приживаються до початку морозів.
  • Як правило, влітку в садових центрах менше покупців, а отже менеджер приділить вам більше уваги і дасть повну інформацію про рослину (якщо він, звичайно, сам не втомився від спеки 🙂 ).

А що, обійшлося без недоліків? Ні звичайно:

  • Висока ціна контейнерних саджанців багатьох відлякує. Але ж і купуєте ви рослину з 100 % приживанням.
  • Контейнерні рослини, поки вони в контейнерах, вимагають постійної уваги, їх дуже легко пересушити в літню спеку (як правило, контейнери чорного кольору).

Приклад з практики літньої посадки

Є ще один різновид літніх посадок-пересадок: строкові чи спонтанні.

Наведу приклад зі своєї практики. Минулого літа сусіди продали свою ділянку і запропонували викопати і забрати молодий, але який вже плодоносить, саджанець груші зимового сорту, на пам’ять, так би мовити. Червень, спека за 30… Але це ж безкоштовно! Подарунок! Я розумів, що ризик великий, але взявся за лопату.

При викопуванні, звичайно, велика частина кореня була обрубана, тому перше, що зробив — наполовину вкоротив надземну частину, збалансував тим самим, вершки і корінці. Саджанець замочив на кілька годин в розчині вкорінювача, строго по інструкції. А потім посадив… Але ні, не у відкритий ґрунт, це була б неминуча загибель під палючим сонцем, посадив в просторий контейнер, засипавши сумішшю компосту, торфу і садової землі.

Така суміш добре тримає вологу, живильна і коріння отримує свою порцію повітря (воно йому теж потрібне). Звичайно, ретельно пролив і поставив в тінь біля будинку, а точніше – над водопровідним краном. І в цьому для саджанця був порятунок: приховали від прямого сонця і «поїли» кожен день, адже, щоб полити, треба просто простягнуни руку.

Частенько для поливу використовував гумат натрію, відмінний засіб для вкорінення рослин. До жовтня, коли минуло 3 місяці, мій саджанець перетворився на справжню контейнерну рослину з щільною кореневою системою і безболісно переніс посадку у відкритий ґрунт на постійне місце. Так, врожаю в цьому році немає і бути не може, але активні прирости дають надію на наступний рік.

Відео про літні посадки рослин


То ж, не бійтеся та сміливо садіть рослини влітку, але робіть це з розумом!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ