Епіпремнум — ідеальна ліана для темних місць в інтер’єрі

Епіпремнум золотистий я вперше побачила кілька років тому в апартаментах, які ми знімали з родиною в Кракові, подорожуючи Польщею. І спочатку подумала, що то штучний вазон, бо епіпремнум стояв в глибині і так не дуже світлої кімнати. І ріс без всякої підсвітки! Коли я зрозуміла, що рослина жива, вона викликала моє щире захоплення. Глянцеве яскраве листя, потужні сланкі пагони і унікальна пластичність, бо з нього можна формувати все, що завгодно, підганяючи розмір під інтер’єр… Епіпремнум однозначно заслуговує на увагу, про нього і піде мова в цій статті.

Епіпремнум золотистий

Епіпремнум золотистий — догляд, посадка, розмноження

Епіпремнум золотистий — не єдиний вид з роду

Епіпремнум золотистий (Epipremnum aureum) – найпопулярніший, але не єдиний вид роду, який можна вирощувати як кімнатну рослину. Пагони з невеличкими корінцями, які можуть чіплятися за опору, досягають 2-х метрів. Листки у формі сердечок прикрашені нерівномірними золотистими плямами і рисочками. В залежності від освітлення, їх може бути більше чи менше.

Особливою декоративністю відрізняються такі сорти епіпремнума золотистого:

  • Marble Queenз біло-кремово-салатовим листям,
  • ‘NJoy’ з дрібними листками, прикрашеними біло-смарагдовими плямами;
  • Майже повністю жовтий великолистий ‘Golden Pothos’

Інші види епіпремнума не такі відомі, які золотистий, але не менш цікаві:

  • Епіпремнум лісовий (Epipremnum silvaticum) з довгими (до 20 см) глянцевими листками насичено-зеленого кольору;
  • Епіпремнум перистолистий (Epipremnum pinnatum), що має дрібні і трохи зморшкуваті листки, на яких з віком утворюються дірки. Нижній бік листя – матовий і світлий, верхній – темно-смарагдовий глянцевий. І цей контраст дуже цікавий.

Умови комфортні епіпремнумам в кімнатах

Епіпремнум золотистий став такою популярною кімнатною рослиною саме завдяки своїй здатності рости в різноманітних домашніх умовах.

Освітлення

Епіпремнум може пристосуватися практично до будь-якого освітлення, крім прямих сонячних полудневих променів, на якому горить його листя. Найкраще він почувається на яскравому, але розсіяному світлі. В таких умовах візерунки на його листках проявляються максимально.

Чим далі від вікна, тим простішим за забарвленням стає епіпремнум, але при цьому він має здатність рости і розвиватися в найтемніших куточках оселі, де без підсвічування буде рости зовсім небагато рослин.

Але якщо ви вирішили поселити епіпремнум золотистий всередині інтер’єру, а в магазині він ріс при яскравому освітленні, дайте йому час на адаптацію і привчайте до нових умов поступово.

Температура

Епіпремнум золотистий адаптується до різних температурних умов. Він зазвичай комфортно відчуває себе при температурі від +18°C до +29°C. Але уникайте різких перепадів температури, таке не сподобається жодній рослині.

Читайте також про інші кімнатні рослини для темних місць.

Вологість повітря

Всі епіпремнуми люблять високу вологість повітря, тому їх часто можна побачити у ваннах, де є вікна, та на кухнях – біля мийок. Але нормально почуваються ці вазони і при звичайній кімнатній вологості. Якщо у вашій оселі занадто сухе повітря, наприклад, взимку при роботі опалювальних приладів, збільшити вологість для епіпремнума можна розмістивши рослину на піддоні з вологою галькою або періодично обприскувати її водою з пульверизатора.

Грунт

Епіпремнум золотистий швидко рости буде тільки в гарно дренованому ґрунті. Йому підходить субстрат для епіфітних рослин або універсальний ґрунт з додаванням піску або перліту.

Епіпремнум лісовий (Epipremnum silvaticum)

Епіпремнум лісовий (Epipremnum silvaticum)

Епіпремнум – догляд в домашніх умовах

Це невибаглива рослина до догляду. Власне, підібравши для неї оптимальні умови, вам треба буде обов’язково тільки вчасно поливати вазон, бо епіпремнум золотистий любить вологий ґрунт. Вологий, але не мокрий, бо ця кімнатна рослина легше перенесе посуху, ніж застій води в горщику. При пересиханні ґрунту листки рослини всихають на кінчиках, при занадто вологому – на них з’являються чорні плями.

Бажано підживлювати епіпремнум весною-влітку – два рази на місяць добривами для декоративно-листяних або ароїдних рослин. В період спокою цю рослину також можна підживлювати, але рідше. Хоча і без підживлень взимку епіпремнум чудово виглядатиме.

Формування епіпремнумів – величезне поле для експериментів. Їх можна вирощувати як в ампельній формі, так і пустивши плестись на опори (колони, решітки, ширми тощо). Ліана сама чудово чіпляється за опору, але направляти її все-таки треба в потрібний вам бік.

Дуже довгі пагони можна обрізати в будь-яку пору року, так само як і прищипувати молоді пагони для загущення кущиків. Старий епіпремнум золотистий легко омолодити, обрізавши до пенька і залишивши йому лише 1-2 листки.

В підходящих умовах і при оптимальному догляді епіпремнум не хворіє і не пошкоджується шкідниками. Якщо трапилася проблема (гниль, щитівка, тріпси, тля, павутинний кліщ), ізолюйте рослину і обробіть відповідними фунгіцидами (від хвороби) чи інсектицидами (від шкідників). І не забудьте відкоригувати умови чи догляд!

Епіпремнум перистолистий (Epipremnum pinnatum)

Епіпремнум перистолистий (Epipremnum pinnatum)

Як розмножити епіпремнум

Цю рослину розмножувати – саме задоволення. Будь-які живці з двома-трьома листками (взяті і з верхівки, і з середини пагонів) легко пускають корінці у воді.

Можна розмножити епіпремнум і відводками – закріпити у ґрунті в пустому горщику частину пагона материнської рослини і регулярно його поливати. Після вкорінення – відділити молоду рослину від материнської і вирощувати як повноцінний окремий екземпляр.

Дорослі кущики епіпремнума можна розмножувати діленням.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Попередня стаття
Коли копати картоплю