Чому не росте фікус Ціатістіпула?

Серед різноманіття кімнатних рослин є справжні бійці. Вони не бояться нерівномірного поливу, затінення та різкого перепаду температур. Таким я вважаю фікус Ціатістіпула. Вперше я його побачила в коридорі біля нашої бухгалтерії. Півтораметровий красень з великим продовгуватим листям підкорив моє серце. Я дуже люблю високорослі рослини, садові та кімнатні, і пройти повз нього просто не змогла. Зайшла в кабінет і попросила у наших дам відросток. Так у мене з’явився офісний фікус, який дуже швидко став домашнім.

chomu-ne-roste-fikus-ciatistipula-04-1024x768-3228607

Чому не росте фікус Ціатістіпула?

Зміст:

Особливості росту та розвитку фікуса

У просторому горщику та при мінімальному догляді фікус Ціатістіпула (Ficus Cyathistipula) у домашніх умовах виростає до 2-х метрів. Його часто можна побачити в офісах, громадських установах, поліклініках. Для його успішного зростання особливого догляду не потрібно, він на диво терплячий до недбайливих господарів, які забувають його полити або підгодувати.

Батьківщиною фікуса вважається тропічна частина Анголи, Замбії і Танзанії. Там, на просторі, під щедрим тропічним сонцем ціатістіпула виростає до 8-10 метрів. Крона стає розлогою і тінистою, в свій час визрівають плоди, які їстівні, але не мають особливо примітного смаку.

У домашніх умовах у нього і розміри скромніше, і гілки не так широко розходяться від стовбура. Як і у дикого побратима, його кора зберегла світло-коричневе забарвлення, форма крони стала овальною, але іноді потребує прищипування для збереження бажаних обрисів.

Дуже гарне двоколірне листя цього фікуса. Із зовнішнього боку воно темно-зелене з сіткою добре помітних прожилок, а нижня частина світліша, з опуклим слідом черешка.

Коли я почала сама вирощувати фікус, то зрозуміла, що рослина дійсно дуже витривала, але і у нього є своя «ахіллесова п’ята».

chomu-ne-roste-fikus-ciatistipula-01-1024x768-9967513

Для фікуса кількість сонячних променів не принципова

Вимоги до умов і догляду

Фікус родом з тропіків, тому в пам’ять про рідні місця зберіг любов до щоденного зволоження. Жити людині в умовах підвищеної вологості некомфортно. Щоб знайти компроміс, досить поставити поруч з горщиком пульверизатор і раз в день обприскувати листя теплою відстояною водою.

Слід врахувати: до повного висихання на листках крапельок води потрапляння прямих сонячних променів на рослину допускати не можна, буде сонячний опік.

Температурний режим та вибір місця

Фікус легко переносить різницю в 8-11 градусів. У літній період комфортною температурою для нього буде +23 … +27 °С. У холодні місяці він спокійно витримує показники у +16 … +18 °С, за що його ніжно любить технічний персонал офісів. Його не потрібно постійно ховати у теплий куточок при сезонному відключенні опалення.

Більш того, до переїздів фікус Ціатістіпула відноситься дуже категорично, скидаючи основну частину листя, перетворюючись в облисілу пальму і різко зупиняючись у зростанні. Побачивши свого улюбленця у бухгалтерії в такому стані, я оторопіла. Виявилося, що ємність з квіткою переставили до іншого вікна, до того ж там гуляв протяг. В результаті вийшло ось таке непорозуміння.

Я теж вдома переставляла ціатістіпулу з однієї кімнати в іншу, але таких катастрофічних наслідків не було. Річ у тому, що мої вікна знаходилися в одному напрямку. По-моєму, фікус просто не помітив різниці і продовжував радувати густим листям.

Полив

У теплу пору року краще регулярно поливати цей фікус – 2 рази на тиждень. А з настанням вересня поступово збільшувати інтервали, довівши частоту поливів до одного разу на 7 днів.

Для профілактики загнивання коренів іноді проводяться «періоди засухи» до повного висихання земляної грудки. Також не потрібно залишати воду в піддоні. Якщо через 20-30 хвилин після поливу ще залишилася вода, то її потрібно обов’язково злити або вибрати губкою (якщо рослина вже великогабаритна і піднімати її важко).

Рівень освітлення

Для фікуса кількість сонячних променів не принципова. Він прекрасно обійдеться злегка розсіяним світлом у східній або західній частині приміщення. Зовсім позбавляти його освітлення не можна, стовбур почне витягуватися та деформуватися, а листя подрібніє і втратить насиченість кольору. Але там, де основна частина кімнатних рослин починає чахнути, фікус нормально росте, не показуючи ознак невдоволення.

Якщо ви обрали куточок, куди зовсім не дістає природне освітлення, можна встановити невелике джерело штучного, наприклад, світлодіодну або натрієву фітолампу оригінального дизайну. Вона, крім користі для рослини, виконає ще і естетичну задачу. У мене вдома саме так вирішено питання з підсвічуванням деяких рослин.

Якщо зовсім не підживлювати фікус та не пересаджувати, то рослина перестане рости

Підживлення

В його проведенні важлива періодичність. Якщо зовсім не приділяти рослині уваги і не додавати ззовні корисні речовини, то, витративши їх запас в ґрунтосуміші, фікус перестане рости. В середньому він додає по 20-25 см в рік, збільшуючи обсяг кореневої системи на 3-4 см. Для нормального розвитку і збереження декоративного виду йому досить однієї порції добрив в 14-20 днів.

Я використовую поперемінно органічні та мінеральні види добрив. Оскільки у нас є дача, мені не важко привезти з собою стаканчик деревної золи. Роблю зольний розчин з розрахунку 1 стакан на відро та проливаю ним більшу частину рослин 1 раз в 2 місяці.

Також моєму фікусу полюбилася бурштинова кислота. Після підживлення він випускає нові листочки, стає яскравішим колір. Підживлення проводиться 1 раз на місяць розчином з 1 таблетки на літр води. Можна поливати і обприскувати, шкоди не буде.

Важливо: завжди використовуйте свіжоприготовані розчини, а невикористані залишки виливайте.

Крім того, як органічне підживлення для фікуса Ціатістіпула можна використовувати:

 • компост;
 • дріжджі;
 • кропив’яний настій;
 • використану чайну заварку;
 • кавову гущу.

Залишки чаю та кави потрібно обов’язково закладати в ґрунт. Залишені на поверхні, вони швидко вкриваються пліснявою.

З мінеральних добрив я зупинилася на препаратах REASIL, Bona Forte, «Агрікола», «Добра сила». У них збалансований вміст азоту, калію, фосфору, кальцію і заліза. Дуже зручні рідкі види, вони розводяться по інструкції, застосовуються після поливу. Гранульовані варіанти розраховані на більш тривалий час, застосовуються вони в літній період.

Ще я чула про добрива у вигляді паличок, які просто встромляються в ґрунт і потихеньку тануть від поливу, але мені вони в магазинах поки не зустрічалися. Цікаво було б їх випробувати на практиці.

Інтенсивне підживлення закінчується восени і для рослини настає період спокою до кінця лютого.

Пересадка

У перші кілька років фікус зростає швидко, йому потрібна щорічна заміна ємності на більшу за об`ємом. Щороку горщик збільшується в діаметрі на 4-5 см. Якщо горщик стає тісним, то фікус загальмовується у розвитку, починає чахнути, про приріст можна забути. Він живе за аналогією з акваріумною черепашкою, у якій величина панцира відповідає площі дна акваріума.

Коли досягається показник діаметра контейнера в 35-40 см, пересадку закінчують. Замість неї на початку весни частину землі замінюють на нову, не чіпаючи коренів.

Ґрунтосуміш для ціатістіпули складається з торфу, перегною та піску в рівних частках. Іноді я додаю дернову землю. Дренажний шар необхідний, він забезпечує циркуляцію повітря та попереджає застій води біля коріння.

Найвдалішим часом для переміщення кімнатної рослини у новий горщик досвідчені квітникарі вважають кінець лютого або першу половину березня.

Повної тіні в місці зростання фікуса Ціатістіпули бути не повинно

Повної тіні в місці зростання фікуса Ціатістіпули бути не повинно

Фікус Ціатістіпула — причини зупинки зростання

У природі фікуси Ціатістіпула вважаються довгожителями та легко доживають до 400 років. Термін життя кімнатної рослини становить близько 15 років. Інтенсивне зростання відбувається в перші 4-5 років, далі він витягується всього по декілька сантиметрів на рік.

Якщо ваш фікус перестав додавати в зрості, то він досяг граничної висоти або йому чогось відчайдушно не вистачає. На дрібниці цей вид майже не звертає уваги. Проте рослина перестає розвиватися, якщо:

 • горщик став маленьким та пригнічує кореневу систему;
 • недостатньо добрив;
 • не вистачає світла;
 • рослина хворіє або уражена шкідниками.

Як допомогти рослині?

Спостерігаючи за своїм фікусом кілька років, я прийшла до висновку, що стимулювати зростання допомагають нехитрі прийоми.

 • Щорічна пересадка в горщик більшого діаметру до повного дорослішання рослини.
 • Регулярне підживлення з весни по осінь з чергуванням мінеральних та органічних добрив.
 • Обприскування листя рослини теплою водою та проведення контрастного душу.
 • Профілактична обробка від шкідників 2 рази в рік.
 • Забезпечення достатнього освітлення.

Більше фікусу нічого не потрібно для щасливого життя і квітучого зовнішнього вигляду.

Типові помилки при вирощуванні фікуса Ціатістіпула

У ціатістіпули є кілька слабких місць, що обов’язково потрібно враховувати при вирощуванні. Вона панічно боїться протягів, реагуючи на них скиданням листя та ослабленням імунітету.

Випадковий перелив рослина переносить спокійно, але якщо перезволоження стає регулярним, то дуже швидко починається загнивання коренів. Фікус безпечніше тримати в дефіциті вологи.

Повної тіні у місці його зростання бути не повинно. Нехай розсіяне, але світло повинне потрапляти на листя хоча б в першій або другій половині дня.

У мене фікус стоїть в східній частині кімнати, поступившись сонячним підвіконням герані. Поливається за розкладом. Один раз в 2 тижні отримує підживлення і, судячи з усього, готовий поділитися живцем для сусідки, яка давно задивляється на мого красеня.

Читайте також наш матеріал «Каладіум – екзотика в оселі і в саду»

Міла Вальтер,

Ботанічка.