Чому миші не їдять мої тюльпани — і до чого тут мульча і кріт

Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

Щовесни читаю в соціальних мережах щось типу : «ААА!!! Посадила восени сто тюльпанів — не зійшло жодного! Все з’їли миші!» І я щоразу співчуваю… але трохи й дивуюсь. У мене теж є миші. Але мої тюльпани — цілі. І ростуть, і квітнуть, і я щороку досаджую нові. Минулого року – 80. Всі живі й здорові. В цій статті хочу поділитись власними спостереженнями: чому миші не їдять мої тюльпани — і як тут замішана солом’яна мульча, якою вкриті майже всі рослини нашої ділянки у 25 сотих. І про крота свого розкажу, з яким я дружу.

Тюльпани і миші

Чому миші не їдять мої тюльпани

Миші є. Тюльпани є. А з’їдених немає

Я не борюся з мишами. Не використовую отруту на ділянці, в мене немає котів, бо з ними не дружить наш пес, але на моїх клумбах влітку, восени та взимку — багато мульчі із соломи, яку ми купуємо в жнива тюками в місцевих комбайнерів. І вона, здається, все змінює.

Мульча у мене на квітниках весь рік, крім ранньої весни, коли я її тимчасово прибираю, щоб вона не заважала вилазити на світ Божий тим самим тюльпанам і іншим цибулинним. Крім того, мульча весною стримує прогрівання ґрунту, а мені треба, щоб ґрунт нагрівався швидше і рослини оживали також.

Тому я знімаю мульчу приблизно в першій половині березня, чекаю, поки всі багаторічники повилазять настільки, щоб землю на квітнику можна було підживити органікою і мінеральним добривом, і ні на кого не наступити.

Розпушую плоскорізом ґрунт, разом зароблюючи добриво трохи в землю, і повертаю мульчу назад – ту саму стару солому і нову, наскільки треба, щоб квітники були добре вкриті і не проростали бур’яни, не перегрівався ґрунт влітку, зберігалася волога.

Час повернення мульчі на квітники може бути різним, залежно від погоди і моєї зайнятості. Стараюся на початок травня замульчувати всі квітники і пролити їх по мульчі розчином препарату «Байкал-Ем», який турбується про корисну мікробіоту ґрунту моїх квітників, що, своєю чергою, захищає мої рослини від хвороб і допомагає утримувати вологу в ґрунті влітку.

Весь мій догляд за квітниками, де ростуть не тільки тюльпани, а й інші багаторічники (а іноді я весною підсаджую до них однорічники) не рахуючи цих дій весною, зводиться до поливу в спеку зі шлангу чи душування автономним розпилювачем, який під’єднується до шланга і «поливає дрібним дощиком» мої квіти.

Якщо погода дуже спекотна тривалий період, я можу влітку ще пару разів пролити квітники розчином «Байкал ЕМ», який готую в домашніх умовах, про що розкажу в наступній статті.

Це весь догляд за моїми квітниками впродовж року. На зиму я підкладаю свіженької мульчі ще, щоб мої квіти надійно спали зимою і ніхто їм не заважав.

«Мульча? Солома? Щоб миші поїли всі цибулини?» – часто запитують мої читачі. А тепер увага! Відкрию вам секрет. Коли ми мульчуємо сад соломою, в ній залишається трохи зерна жита. Саме ці залишки, на мою думку, і рятують мої тюльпани! Бо, уявіть собі, миші люблять зерно більше, ніж тюльпани!

Весняні квіти на квітнику

Один з весняних квітників ще не замульчований, весна 2024 р.

Читайте також нашу статтю Коли викопувати тюльпани.

Про меню мишей

Тюльпани — не найулюбленіша страва для мишей. Вони полюбляють щось легше й солодше: зернятка, молоді корінці, м’яку підгнилу органіку… Цибулини тюльпанів — доволі грубий, щільний продукт. А якщо поруч у соломі лежить зерно, яке не треба шукати глибоко в землі, — навіщо витрачати зусилля?

Можливо, миші дійсно іноді знаходять цибулину й надгризають. Але масового поїдання немає. І за чотири роки активного мульчування соломою всієї ділянки, ніколи не було. І я це пов’язую саме з тим, що мульча створює для них запас їжі — альтернативний, доступний, приємний.

Квітник замульчований соломою

Фото весни 2024 року, цей квітник був створений восени 2023

А ще – у мене живе кріт

І я його не проганяю. Восени, взимку, навесні — він десь собі порпається, буває залишає горбики на міксбордерах, частіше – на наших зелених галявинах (природних газонах), іноді підриває молоді посадки, хоча я не пам’ятаю, щоб він мені серйозно пошкодив хоч одну рослину.

Влітку його не видно, мабуть, він іде жити на луг, де ґрунт більш вологий, що подобається кроту більше за наш сухий пісок. Восени повертається. І я йому дуже рада! Бо кріт — хижак. Він не їсть тюльпани! А от миші від нього страждають і дуже.

Кріт зовсім не їсть корені рослин, як багато хто вважає. Його меню — це:

  • дощові черв’яки,
  • личинки жуків, в тому числі і шкідливі;
  • слимаки,
  • і головне в нашому сьогоднішньому питанні — дрібні гризуни, зокрема миші-полівки, а більше – їх молоде потомство.

Кріт активний і вдень, і вночі, йому потрібно багато енергії, тому він полює постійно. Якщо мишаче гніздо опиняється в його тунелі — у маленьких мишок небагато шансів на доросле життя.

Запам’ятайте! Якщо у вас на ділянці є кріт, ваші миші під контролем! Бо:

  • Кріт створює розгалужену мережу тунелів, яка порушує мишачі ходи й гнізда.
  • Запах крота (його сечі та шкірного жиру) — сигнал тривоги для мишей. Вони чітко ідентифікують територію, де мешкає хижак.
  • Вібрації та шум від активного кротячого копання також лякають мишей.
  • Кріт може з’являтись раптово в будь-якій частині ділянки — миші вважають, що там де є кріт, їм небезпечно жити.

Єдине, що мені регулярно пошкоджують миші — це батат. При чому вони полюбляють найбільше сорт “Сальса”. “Вінницький рожевий” практично не зачіпають. Мабуть, він їм не такий смачний. А батат росте якраз тоді, коли крота на моїй ділянці нема — влітку, до осіннього похолодання і дощів, разом з якими повертається кріт на нашу ділянку.

Післямова

Дорогі читачі, якщо у вас на ділянці періодично з’являється кріт — не поспішайте його виганяти. Можливо, саме він триматиме мишей якомога далі від ваших тюльпанів і грядок. Кріт — не шкідник, а партнер, просто трохи неохайний. Зате тихий, нічого не гризе і сам себе годує.

Хочете вберегти свої тюльпани?

  • Мульчуйте клумби хоча б на зиму соломою, не надто дрібною. Нехай буде трохи зерна.
  • Не панікуйте через мишей, якщо вони НЕ масово знищують посадки.
  • Не травіть крота, якщо він не завдає катастрофічної шкоди. Можливо, він ваш несподіваний союзник. А оті купки на газоні… Я ту землю збираю для квітів у контейнерах і дякую кроту, що накопав пухкої земельки.

Ну, і садіть більше тюльпанів! На щастя, більшість із них — стійкіші, ніж ми про них думаємо.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.