Грошове дерево — чому опадає листя?

Грошове дерево живе у мене вдома вже кілька років. Колись мені подарували паросток з напуттям «посади і буде тобі щастя». Згодом я пройнялася до рослини великою повагою. Приголомшлива воля до життя, величезний запас сил та прагнення виглядати добре навіть у важкі часи — багато чого варті. Друга назва, товстянка, була дана рослині за товстеньке м’ясисте листя овальної форми з гострим кінчиком. Воно і почало одного разу опадати без видимих ​​причин, які, правда, пізніше були встановлені. Чому опадає листя з грошового дерева, розповім в статті.

chomu-opadaye-listya-z-groshovogo-dereva-01-1024x576-6041654

Грошове дерево

Зміст:

Як доглядати за грошовим деревом

Щоб рослина була здоровою та міцною, потрібно створити для неї умови, наближені до природних. Товстянка належить до сукулентів, вміє запасати воду про запас, безболісно переносити тривалі періоди посухи. Рослина ідеально підходить для починаючих квітникарів та дуже зайнятих людей, нездатних проводити планомірний полив та підживлення, але бажаючих не обмежуватися кактусами.

Зовні грошове дерево нагадує невелике кремезне деревце з коричневим стовбуром та гілочками, покритими щільним шкірястим листям, в якому міститься запас вологи на «чорний день».

У Південній Африці і на Мадагаскарі, звідки вона родом, красула (латинська назва рослини — Crassula) виростає до 3-х-4-х метрів. Зустрічаються чагарникові та повзучі трав’янисті види. Всього їх налічується близько 300.

У домашньому варіанті розмір грошового дерева залежить від обсягу горщика. Причому при пересадці я побачила, що коренева система у нього слабенька в порівнянні з зеленою масою і вибрала горщик глибше та потужніше, щоб він врівноважував наземну частину своєю вагою.

Поливати потрібно за принципом «краще не долити, ніж перелити». Грошове дерево добре переносить посуху і дуже погано відноситься до постійно вологого, заболоченого ґрунту. Несподіванкою для мене стало його побоювання прямих сонячних променів. Головне, що я вчасно схаменулася і переставила товстянку в злегка затінений куточок.

До температури в кімнаті у рослини, судячи із зовнішнього вигляду, претензій не було. Ми не особливо теплолюбні і тримаємо рівень опалення у будинку на позначці в 21-23 градуси.

Я раділа, дивлячись на своє грошове деревце і в глибині душі, посміхаючись, чекала обіцяного достатку. Але в один із днів знайшла на підвіконні кілька листів зі злегка зів’ялими черешками. Потім їх кількість збільшилася, листочки опадали від найменшого дотику. Я стала шукати джерело цього неподобства.

chomu-opadaye-listya-z-groshovogo-dereva-02-1024x684-3151721

Зовні товстянка нагадує невелике кремезне деревце з коричневим стволом і гілочками, покритими щільним шкірястим листям

Причини втрати листя у товстянки

Зовнішній огляд особливих порушень не виявив, але листя у грошового дерева продовжувало падати, і я вирішила піти шляхом «від противного», усуваючи найочевидніші причини.

 • Перезволоження я відкинула одразу. Весь зовнішній вигляд рослини стверджує, що вона прекрасно проживе без поливу і тиждень. Доходити до фанатизму та перевіряти рівень життєздатності таким методом не варто, але на практиці моє деревце прекрасно пережило 10 днів моєї відпустки без втрат та стресу.
 • Опік від прямих сонячних променів був також виключений. Одного разу мені вистачило. Тепер я, якщо і виносила влітку горщик з грошовим деревом на вулицю, то ховала його в альтанці, оповитій декоративним виноградом. Там вранці світло, а до обіду сонце йде на іншу сторону.
 • Надмірна кількість добрив моїй товстянці теж не загрожувала, я взяла за правило підживлювати її 1 раз на місяць з березня по жовтень, а на зиму робила перерву. Використовувала в основному «Уніфлор-кактус», «Лігногумат» та чергувала з настоєм деревної золи. Пам’ятаючи про те, що на стовбур та листя добриво потрапляти не повинно, поливала строго під корінь, дотримуючись пропорцій.
 • Температурні перепади я розглядала довше, поспостерігала за стовпчиком термометра, вивчила якість води для поливу. Вони виявилися приблизно однаковими, тож послатися на згубний контраст тепла та холоду теж не вдалося.

Листя грошового дерева продовжувало падати. Я зважилася вийняти рослину з горщика, хоча пересаджувала її відносно недавно, близько року тому. Проблема крилася саме там, в гущі коренів. Пересадку я проводила поспіхом і не поклала на дно горщика дренажний шар. Один з коренів почав загнивати, він був притиснутий до боковини впритул.

Пошкодження тільки почалося. Щоб врятувати рослину, мені довелося:

 • ретельно промити кореневу систему спочатку в тазу, а потім в проточній воді;
 • видалити гострим ножем пошкоджену частину;
 • на 20 хвилин поставити красулу у відерце зі слабким розчином марганцівки;
 • злегка підсушити підземну частину, уклавши на стару, але чисту ганчірочку і залишивши коріння відкритим.

Потім я прибрала подалі старий горщик і викинула старий ґрунт. Для посадки вибрала ємність побільше і поклала на дно шар дрібного керамзиту. Після чого акуратно посадила товстянку і засипала новою сумішшю з піску, перліту і ґрунту для кактусів.

Потім накрила зверху старою каструлею і залишила на 4 дні в спокої. Не поливала. Через тиждень моя красуня прийшла в себе, знесилене листя все одно досипалося, але трохи пізніше почали прокидатися нові бруньки. А через 5 місяців грошове дерево зацвіло! Я і не знала, що рослина на це здатна.

Зацікавившись, що ще може вплинути на самопочуття грошового дерева, я з’ясувала ще кілька причин, серед яких лідирували:

 • протяги;
 • важкий ґрунт;
 • полив холодною водою;
 • наявність шкідників.

Найпрозаїчніше пояснення — природна часткова зміна листяного покриву рослиною. Опале листя, якщо його не прибирати з горщика, з часом вкорінюється і починає розвиватися, як нова поросль.

Ще один спосіб розмноження — формування повітряних коренів прямо на гілці, потім відмирання черешка, падіння на ґрунт та подальше зростання.

chomu-opadaye-listya-z-groshovogo-dereva-03-1024x684-8178346

Товстянку потрібно з обережністю розміщувати на підвіконнях, вона боїться прямих сонячних променів

Читайте також статтю «Чому не росте фікус Ціатістіпула?»

Як вирішити проблему з опаданням листя?

Іноді зустрічається думка, що грошове дерево не тільки притягує достаток, а й показує стан фінансових справ власника, а також варіанти їх розвитку. Нібито втрата листя передрікає збитки і втрату майна. Врятувати товстянку можна, тільки поправивши фінансові справи.

Мені вдалося вилікувати своє деревце без великих грошей. Олігархом я не стала, але красула красується у моїй кімнаті, радує піднятими гілочками, і порожніх місць на них немає, оскільки листопад давно припинився.

На практиці я з’ясувала, що при догляді за товстянкою дуже важливо:

 • дотримуватися режиму поливу та видаляти з піддона зайву рідину;
 • не ставити її на сонці;
 • знати міру в підживленні;
 • не ставити горщик поруч з опалювальними приладами;
 • при пересадці обов’язково укладати дренажний шар;
 • якщо повітря в кімнаті сухе, то товстянці рекомендований невеликий душ за допомогою пульверизатора (раз в тиждень достатньо).

Грибні інфекції у товстянки починаються саме з коренів. Для профілактики рекомендується іноді влаштовувати невеликі періоди посухи, затримуючи полив на 3-5 днів, і 2 рази на рік проливати слабким розчином марганцівки.

Ще однією причиною опадання листя грошового дерева може бути недолік освітлення. Рослина тягнеться до джерела світла, стовбур стає тонким та викривленим, порушується циркуляція поживних речовин. В результаті, щоб вижити, товстянка починає скидати зелену масу.

Дорогі читачі! Грошове дерево — рослина дуже невибаглива, самостійно долає невеликі поточні проблеми. Я рада, що колись не відмовилася від подарованого паростка, зуміла розпізнати нездужання красули і вчасно їй допомогти. Чого і вам бажаю, якщо вас сьогодні, як колись мене, хвилює, чому опадає листя з грошового дерева.

Міла Вальтер,

Ботанічка.