Догляд за малиною після плодоношення

Зелені пагони малини після плодоношення, фото

Мабуть, багато садівників грішать тим, що після збору врожаю на деякий час забувають про рослину, що відала плоди. Ну нема часу дякувати! В другій половині літа в саду і на городі багато рослин, врожай яких ще треба «заробити», а потім і переробити. Тому догляд за малиною після плодоношення часто переноситься на вересень, а то і на жовтень. І це помилка! Бо успішне вирощування малини і якість врожаю майбутнього сезону дуже залежить від того, коли ви почнете обрізати малину після плодоношення в цьому році, і чи отримає вона до зими достатньо вологи. Це якщо говорити про догляд за літньою малиною. А як щодо ремонтантної? Про всі нюанси догляду за літньою і ремонтантною малиною після плодоношення поговоримо в цій статті.

Догляд за малиною після плодоношення

Догляд за літньою малиною – обрізка і полив

Обрізка

Коли обрізати літню малину? Якомога раніше після плодоношення. Ідеально – в перші дні після того, як зібрали останні ягоди. Так ви не дозволите малині витрачати сили на непотрібні пагони.

Базова обрізка літньої малини і ремонтантної однакова. Видаляємо всі пошкоджені, хворі, слабкі і сухі пагони. І, звичайно, – всі пагони, що віддали врожай. Вони на літній малині — разового плодоношення, більше користі від них ніякої.

Молоді і сильні пагони, які мають гарно перезимувати, треба обмежити розумною кількістю. Вісім-десять гілочок для одного куща достатньо. Якщо ви вирощуєте малину на шпалері, то кількість пагонів регулюйте так, щоб забезпечити всім рівномірне надходження сонячних променів і провітрювання.

Після того, як основа куща сформована, догляд за літньою малиною включатиме ще й обрізку нової порослі.

Отже, коли обрізати малину – зрозуміло. Літню – якомога раніше після плодоношення. Наступне питання – як? Обрізку будь-якої малини проводять чистим і гострим інструментом якомога нижче до землі. Всі обрізані пагони краще спалити. Вони колючі, то ж використання їх в компості чи як наповнювач для теплих грядок – під питанням. А ось попіл з малини – цінне осіннє добриво.

Полив

Після плодоношення і до останніх тижнів перед першими заморозками літню малину, якщо нема дощів, треба поливати. Дефіцит вологи обов’язково позначиться на якості врожаю наступного року.

Скільки і як часто поливати малину, залежить від особливостей ґрунту, наявності мульчі і опадів. Все дуже індивідуально. Слідкуйте за своїми умовами і стежте, щоб земля під літньою малиною влітку і восени була в міру волога. Надлишок води – шлях до грибних захворювань.

Обрізувати потрібно всі старі і сухі пагони малини

Ремонтантна малина – догляд

Обрізка

Останні ягоди в ремонтантної малини збирають пізно, тому обрізка цієї малини після плодоношення – це фактично обрізка під зиму і один з пунктів догляду за малиною восени.

Чотири-шість пагонів у ремонтантних сортів залишають на зиму лише тоді, коли вирощування малини базується на отриманні двох більш слабких хвиль плодоношення. Для потужного разового врожаю ремонтантну малину приблизно в листопаді обрізають під зиму повністю, видаляють всю надземну частину, навіть пеньків не залишають.

Принципи обрізки такі самі як і для літніх сортів малини.

Полив

Догляд за малиною ремонтантною в питанні поливів дещо відрізняється від літньої малини. Чим слабшим стає плодоношення, тим рідше її і треба поливати. Приблизно в середині вересня такій малині можна провести вологозарядний полив (5-6 відер на квадратний метр малинника) і забути про поливи до наступної весни.

Читайте також нашу статтю Ремонтантна малина – особливості догляду на початку літа.

Мульчування – однакове для різної малини

Правильний догляд за малиною і весною, і восени неможливо уявити без мульчування. Після обрізки будь-якої малини варто прибрати з прикореневої зони кущів все сміття і верхній брудний шар мульчі.

Якщо мульчі нема і не було, то восени дуже не завадить розпушити землю під кущами. А у випадку з малиною це проблематично, глибше ніж на 5-7 см заглиблюватися в ґрунт інструментом небезпечно, можна пошкодити корені. То ж краще мульчуйте – і  самі кущі, і міжряддя.

Поновлюємо шар мульчі для літньої малини ще влітку – одразу після обрізки. Це допоможе скоротити кількість поливів. Ремонтантну малину можна замульчувати восени, після обрізки і проведення вологозарядного поливу.

Чим мульчувати? Торфом, стружкою, компостом, соломою, сіном тощо. Шар мульчі – не менше 10 см.

Після обрізки варто почистити прикореневу зону малини і поновити мульчу

Підживлення літньої і ремонтантної малини

В другій половині літа і пізніше догляд за малиною має містити підживлення, але безазотними добривами, як і для всіх інших дерев і кущів, що зимують в Україні.

Підживлюють малину після всіх гігієнічних процедур – обрізки, санітарної чистки землі і мульчі. Після плодоношення – восени або в кінці серпня – і ремонтантну, і літню малину підживлюють лише раз. Ремонтантну – як можна раніше після збору останнього врожаю, літню – до кінця серпня, в гіршому випадку – в першій декаді вересня.

Догляд за малиною може містити як мінеральні, так і органічні підживлення. В першому випадку це калійно-фосфорні добрива, наприклад, 40 г сульфату калію і 50 г суперфосфату. Зараз в продажу можна зустріти спеціальні комплексні осінні добрива для плодових кущів, в тому числі і для малини.

Мінеральні добрива можна замінити органікою – восени достатньо розсипати 100 г попелу в прикореневу зону кожного куща.

На бідному ґрунті бажано восени внести в малинник запас органічних добрив – компосту чи перегною у вигляді мульчі. Приблизно 3-4 кг на метр квадратний.

Профілактичні обробки малини

Малина вражається шкідниками і хворобами. Щоб звести зустріч з ними в наступному сезоні до мінімуму, догляд за малиною восени має містити ще й профілактичні обробки.

В першу чергу уваги потребують посадки, які були вражені поточного року. Після збору останнього врожаю, якщо він був, варто почати боротьбу за врожай наступного року і провести профілактичне обприскування відповідним препаратом з частотою, що рекомендує виробник. Краще використовувати вузькоспеціалізовані препарати, розроблені для конкретного «ворога».

На здоровій малині після обрізування кущів і поновлення мульчі можна провести загальне профілактичне обприскування від хвороб. Для цього достатньо використати бордоську рідину, мідний купорос, універсальні біофунгіциди за інструкцією виробника. Для профілактики вистачить двох обробок з інтервалом в два тижні.

Використовуючи біопрепарати зважайте на температуру повітря. На пакуванні, як правило, зазначено, при яких температурах препарат ефективний.

Натхнення,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version