Сприятливе і не дуже сусідство в плодовому саду

Плодовий сад

Одне з важливих питань, що задають собі садівники при плануванні саду, які плодові дерева погано ростуть поряд. І навіть якщо ви нічого не чули про алелопатію (властивість рослин, грибів, мікроорганізмів виділяти органічні сполуки, що пригнічують розвиток інших організмів), то, напевне, від дідусів-бабусь чули, що не можна садити поряд вишню і абрикос, або яблуню і калину… Чи є в цьому логіка, і як правильно спланувати фруктовий сад, щоб всім рослинам в ньому було комфортно, поговоримо в статті.

Які плодові дерева погано ростуть поряд?

Які плодові дерева погано ростуть поряд?

Алелопатія, тобто в нашому випадку токсичний вплив однієї рослини на іншу, явище доведене науково, і доказів наразі не потребує. Але це не єдина причина того, що деяким рослинам дуже некомфортно рости поряд з іншими. Передачу хвороб і однакових шкідників також не можна ігнорувати при плануванні плодового саду, щоб потім не бігати весь сезон з обприскувачем. Отже, для яких рослин дистанцію в саду треба зробити якнайбільшою?

Груша і ялівець

На обох видах паразитує грибок під назвою іржа груші. Для повноцінного розвитку йому потрібні обидва види, тому там, де росте ялівець, рано чи пізно груша почне хворіти. Обприскувати, обприскувати і обприскувати… Воно вам треба?

Найбільш вразливий до захворювання ялівець козацький, хворіють, але рідше — китайський ялівець, віргінський, високий і колючий, окремі сорти горизонтального і скельного. Всі груші вразливі до іржі, але сучасні культивари меншою мірою.

Волоський горіх та інше плодове дерево

Волоські горіхи містять речовину юглон, яка викликає пригнічення росту у деяких видів, особливо дерев. Тому будь-які саджанці плодових слід висаджувати від горіха на відстані, як мінімум, 5-6 метрів.

Яблуня і калина

Калина занадто ненажерлива до води, тому яблуня біля неї буде страждати від дефіциту вологи в ґрунті. До того ж калина дуже вразлива до попелиці, яка, звичайно, з задоволенням перебирається і на яблуню.

Яблуня і вишня

Ці фруктові дерева також не бажано садити близько один до одного. Від такого сусідства найчастіше страждає яблуня, бо вишня має дуже потужну кореневу систему, яка може пригнічувати яблуню.

Яблуня і глід

Дуже погане сусідство для яблуні, бо глід подобається майже всім шкідникам, які з задоволенням оселяться і на яблуні.

Яблуні і троянди

З трояндами яблуня, на жаль, не дружить через вразливість до хвороб останніх. Поруч з трояндами це дерево завжди буде мати якісь симптоми захворювань. Мінімальна відстань від яблуні до троянди близько 3,5 метрів.

Якщо все ж дуже треба посадити троянду біля яблуні, обирайте стійкі до захворювань сорти.

Моя троянда “Олівія Роуз” три роки як росте дуже близько до яблуні. На третій рік стала помічати, що яблуня почувається не дуже, хоче троянда стійка до хвороб і обробляється профілактично

Вишня і абрикос

Вважається, що коренева система абрикоса виділяє речовини токсичні для коренів вишні, тому це дерево поряд з абрикосом погано росте і родить.

Абрикос і…

Абрикос, взагалі, краще садити окремо від всіх інших фруктових дерев і плодових чагарників. Причина – спільні хвороби і шкідники, до яких абрикос вразливіший за сусідів.

Персик і яблуні, груші

Та сама алелопатія – коренева система персика в близькому сусідстві з кореневою системою яблуні чи груші пригнічує розвиток останніх. Висаджувати персики від цих дерев треба не ближче ніж на відстані 4-5 м.

Про планування саду читайте також в нашій статті Чи є у вас план, або З чого починається ландшафтний дизайн?

Хороше партнерство в плодовому саду

Яблуня і малина

Яблуням сподобається сусідство з малиною, бо її коренева система може фіксувати азот, яким користуватиметься і дерево. Крім того, коріння малини підвищує водо- і повітропроникність ґрунту, що подобається яблуням. Вважається, що пагони малини в безпосередній близькості від яблуні допомагають їй захиститися від парші, а яблуня, своєю чергою, оберігає сусідку від сірої гнилі.

Вишня і слива, черешня

Слива і черешня – хороші партнери для вишні. Їх коренева система розташована приблизно на одному рівні, висота дерев більш-менш така сама, поливати, підживлювати, обприскувати від шкідників і хвороб їх можна одночасно. До того ж багато сортів черешні є гарними запилювачами для вишні.

Слива і бузина

Бузина може врятувати сливу від нашестя попелиці, тому часто її висаджують поряд, адже сама вона хоч і вражається цим шкідником, страждає від нього значно менше, ніж слива.

Дерева одного виду

Добре висаджувати поряд різні сорти яблунь, груш чи інших видів плодових дерев. Мати поруч інший сорт, значить – мати краще запилення, а значить, і кращий врожай.

Читайте також нашу статтю Чому гниють яблука на гілках?

Які рослини бажано посадити під плодовими деревами?

Звичайно, є багато інших рослин, які ростуть біля дерев і впливають на їх здоров’я і смак плодів. Правильно підібране сусідство під кроною фруктового дерева неодмінно принесе йому користь. Наприклад:

  • Часник, цибуля і черемша будуть рости практично під усіма плодовими деревами, навіть під горіхом. Це позитивно позначається на здоров’ї плодових. Великого врожаю часнику чи цибулі ви, звичайно, в таких умовах не отримаєте, але варто спробувати посадити кілька зубчиків в зоні кореневої системи дерев. Зауважте, що черемша добре росте тільки в тіні крони, а цибулі, навпаки, треба більше світла.
  • Хрін за певних умов може стати агресором, але має бактерицидні властивості, які шкода не використати для здоров’я кісточкових порід дерев.
  • Настурція бажана сусідка для плодових тим, що її специфічний аромат відлякує гризунів, також вона приваблює чорну попелицю, яка вважає за краще харчуватися цими квітами, а не фруктовими деревами;
  • Люпин також дуже полюбляє попелиця, та так, що не хоче перебиратися з нього на дерева поблизу;
  • Полин має властивості, що відлякують мурах селитися біля цієї рослини, що, звичайно ж, захищає дерево поблизу від їх шкідливої діяльності з транспортування попелиць;
  • Кульбаба в зоні кореневої системи плодових позитивно впливає на смак плодів, особливо яблунь і груш. А ви її гербіцидами!

Дорогі читачі! Планування саду, який буде джерелом корисних і смачних плодів для всієї родини — це робота, яка триває роки. Сподіваємося, наші поради про сприятливе і не дуже сусідство плодових дерев допоможуть вам створити здоровий і багатий на врожай сад. Але не сприймайте їх буквально. Придивляйтеся до своїх рослин, вивчайте їх вподобання. Вони можуть бути унікальними, якими є і умови наших ділянок, і клімат, і особливості догляду.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version