Які рослини прикрасять сад своїми плодами взимку?

Плоди сніжноягідника в зимовому саду

У зимовому садку завжди не вистачає яскравих барв, а особливо — останніми роками, коли сніжне покривало лише ненадовго приховує голу землю. Якщо ваша ділянка взимку здається похмурою, малопривабливою, це, як мінімум, свідчить про недостатню продуманість скелетних насаджень і нестачу вічнозелених видів — рослин, привабливих весь рік. А ще — потрібно додати до планів посадок рослини, здатні своїми плодами прикрасити навіть найпохмуріші зимові будні. Яскраво-червоні ягоди чагарників, мов коралі, сяють на фоні геометрії та мережива гілок. Та й значно менші рослини зі своїми сухими плодами здатні змінити враження від зимового саду. В цій статті піде мова про знайомі всім з дитинства класичні в наших умовах чагарники, про наймодніші сучасні кущі з пізнім плодоношенням та про багаторічники, сухі плоди яких прикрашають сад взимку.

Які рослини прикрасять сад своїми плодами взимку?

Завжди актуальна українська класика

Якщо ви шукаєте чагарники, що здатні на зиму убратися в яскраві червоні намиста, не потрібно відразу відкидати варіанти з класичними українськими зірками. Те, що їх використовують століттями та шанують як справжні символи, не робить їх менш привабливими.

Калина звичайна (Viburnum opulus) — напевно, найрідніший нам чагарник. Вона може зимувати з яскравими гронами, що дивовижно гармонійно виглядають на гілках ошатних кущів. Поодинці, в групах чи огорожах, як фонова чи головна рослина — калина приваблива весь рік, від яскравої молодої зелені до чарівних віночків цвітіння і осіннього перефарбування. Цінні, корисні, вітамінні ягоди калини зазвичай збирають для зимових чаїв. Та якщо залишити менші грона або окремі кущі, поділитися з птахами частиною врожаю, плоди прикрасять садок не гірше за екзотів. Пташки об’їдають калину непередбачувано, як мінімум всю першу половину зими яскраві рубінові китиці ягід зазвичай прикрашають зимові пейзажі своїми барвами.

Калина звичайна (Viburnum opulus)

Калина звичайна — не єдиний вид з красивими зимовими супліддями. У калини зморшкуватої (Viburnum rhytidophyllum), декоративної фаворитки, напівпрозорі ягідки тримаються до весни, поступово перефарбовуючись у майже чорний колір.

Шипшина звичайна, або троянда собача (Rosa canina) справжній смак та аромат вітамінних ягід-рекордсменів за кількістю вітаміну С розкриває тільки після того, як відчує перші справжні морози. Саме тоді найкраще збирати врожай з колючих пагонів цього потужного, живучого і невибагливого чагарника для цілющих чаїв та настоїв. Та ягоди можна і не обривати, залишаючи на гілках у якості однієї з найбільш яскравих окрас холодної пори року.

Шипшину часто недооцінюють з декоративної точки зору. Сучасні сорти — це далеко не дички. Та й дикі рослини в садку не лише заважають. Шипшину можна вдало використати для створення важкопроникних, густих огорож по периметру садку, адже це один з найбільш колючих чагарників. Ніжне весняне цвітіння шипшини зачаровує, як і аркоподібні вигини гілок та смарагдове листя. Чудово виглядає взимку і ще одна шипшина — ягідно-мереживна троянда зморшкувата (Rosa rugosa). Про неї у нас на сайті є детальна стаття — читайте Про троянду зморшкувату, або троянду ругозу і її гібриди.

Окрім цих двох фаворитів по невибагливості та універсальності, зиму своїми ягодами зможуть прикрасити, обліпиха, горобина, глід, декоративні яблуні. Їх «врожай» на голих гілках тримається недовго — доки їстівними ягодами не спокусяться птахи.

Сучасні ягідні фаворити зими

У більшості декоративних рослин, здатних зимою довго зберігати яскраві плоди на гілках, вони небезпечні для людини та корисні для пташок. Є у них ще одна спільна риса: найчастіше плоди забарвлені в червоні відтінки, хоча є і свої винятки.

Зима — зірковий час для всіх бруслин, чи бересклетів (Euonymus). Вони чудово формуються, пропонують вибір варієгатних сортів та видів, сліпуче яскравих восени. Та не варто недооцінювати і красу їх плодів. Яскраві, дивні коробочки, більше схожі на штучні прикраси, звисають з густорозгалужених пагонів і приваблюють увагу навіть здалеку.

Бересклет європейський (Euonymus europaeus)

Сніжноягідник (Symphoricarpos) часто дивує своїми білими, схожими на воскові перлини ягодами. І недаремно вважається однією з найнадійніших рослин для складних міських умов. На жаль, у наших садках цю отруйну, але дуже красиву рослину зустрінеш нечасто. На сніжноягідник даремно не звертають уваги. Кущі можна формувати на свій розсуд, вони чудово підходять для сучасних та класичних стилів, надійні, прості у догляді. Плодоношення цього чагарника нерегулярне, залежить від погоди навесні, під час цвітіння. Ягідки можуть як густо обліпити всі пагони, так і обмежитися всього декількома «перлинами». А вибір сортів пропонує не лише білі, але й рожеві варіації.

Дерен білий (Cornus alba) та криваво-червоний (Cornus sanguinea) і так прикрашають зимовий сад своїми надяскравими молодими пагонами, що залежно від сорту можуть бути як жовтими, так і темно-рожевими, багряними, вишневими, помаранчевими. Та варто звернути увагу і на білі або ніжно-блакитні (у дерена білого) чи темно-чорнильні (у дерена криваво-червоного) плоди, що зберігаються на кущах навіть після опадання листя. Правда,  вони швидко з’їдаються птахами.

Не відірвати взимку очей від красивих вигинів пагонів кизильника Франше (Cotoneaster franchetii), потужного різновиду кизильника висотою до 2 м, що, здається, весь складається з елегантних дуг. Хоч часто ця природна краса втрачається заради строгої стрижки, що робить кущі надгустими. Та навіть він поступається за рясністю плодоношення та рубіновими відтінками низькому, грунтопокривному, елегантному, з прямими пагонами кизильнику Даммера (Cotoneaster dammeri), що, залежно від погоди, зберігає плоди до середини зими або до самої весни.

Які бувають кизильники, читайте в нашій статті.

Падуб гостролистий (Ilex aquifolium), як і інші види падубів, прославився як один з символів Різдва на Заході. Його колюче, з незвичними шипами, фігурне листя зазвичай прикрашене яскравою облямівкою та завдяки майже дзеркальному блиску здається майже штучним. Та під час плодоношення він стає іще прекраснішим! Червоні кістянки тримаються на гілках до кінця зими, навіть якщо покрились льодом під час надсильних морозів.

На півдні можна спробувати поекспериментувати з вирощуванням більш теплолюбних рослин — зірки альпінаріїв зі схожими на мікро-яблучка ягодами гаультерії лежачої (Gaultheria procumbens) та скіммії японської (Skimmia japonica) з компактними прямими кущиками, кругленьким листям та щитками-гронами яскраво-червоних ягід, яку часто використовують у компанії злаків.

Читайте також нашу статтю Зимова казка в саду.

Яскраві багаторічники взимку

Присипані снігом, охоплені льодової пасткою після відлиги, супліддя, що утворюються у трав’янистих рослин, виглядають взимку також дуже оригінально. Вони не можуть похвалитися яскравими барвами, та все одно прикрасять пейзаж. Варто лише відкласти зрізку сухих частин на квітниках до весни, і ви напевно знайдете свого зимового фаворита. До десятки наших улюбленців входять:

  • лофант (Agastache) з колючими сухими колосками, що дивовижно добре тримаються на стійких тонких квітконіжках;
  • геленіуми (Helenium) зі схожими на темні гудзики супліддями на розгалужених квітконосах;
  • ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea), що красується випуклими, схожими на декоративні шишки серединками, які залишаються від кошикових суцвіть на струнких ніжках;
  • седуми (Sedum) з оксамитово-щільними темно-коричневого щитками, що ніби притягують до себе сніг;
  • астільба (Astilbe) з її рудими, напівпрозорими, мереживними китицями;
  • юкка (Yucca) з оригінальними складними супліддями з коробочок з насінням, які дивовижно вдало доповнюють екзотичний вигляд мечевидного листя;
  • куничник гостроквітковий (Calamagrostis x acutiflora), чиї потужні півтораметрові китиці можна зв’язати в снопи і використати як великі акценти;
  • ліатріс колосковий (Liatris spicata) з її схожими на розкішне хутро колосками суцвіть та золотавими мереживними листочками;
  • схожі на маленькі подушки з хмаринками наверху сухі дернинки костриці (Festuca);
  • осока (Carex), що з сухими суцвіттями навіть взимку нагадує водограй.

Привабливість рослин з яскравими зимовими плодами напряму залежить від погоди. Сильні контрасти температур, характерні для останніх років, особливо нетипове тепло збільшують шанс дочасного облітання ягід. Та й важко передбачити активність пташок, те, чи буде їм де знайти інше харчування. Частково відволікти від яскравих ягід у садку пернатих гостей можна за допомогою розставлених по всьому саду годівничок. Та все ж кожна зима — як лотерея…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version