5 однорічних декоративних ліан, які швидко виростуть з насіння

Пам’ятаю, як в перший рік хазяйнування на своїй дачі я, щоб закритися хоч трохи від нахабного сусідського ока (око було дуже нескромне, повірте) посіяла вздовж паркану з сітки-рабиці квасолю. В принципі, рослина свою місію виконала, швидко заплівши паркан і створивши ілюзію деякого усамітнення. Але як тяжко я восени виколупувала засохлі боби з дірок сітки і пожовклі виплутувала пагони! Сьогодні у мене поки та сама дача, та сама неприємна сусідка, а вздовж паркану ростуть високі багаторічні кущі, які частково вирішують проблему. Я, як лінивий садівник, віддаю перевагу багаторічним рослинам. Але є в них один недолік перед однорічними – вони повільно ростуть. То ж якщо вам треба швидко і красиво прикрасити паркан чи заховатися від сусідів, я в цій статті розповім, які з цією метою посіяти декоративні однорічні ліани.

5-odnorichnix-dekorativnix-lian-yaki-shvidko-virostut-z-nasinnya-06-1024x786-4684253

5 однорічних декоративних ліан, які швидко виростуть з насіння

Чому саме однорічні ліани?

Однорічні ліани мають перед багаторічними ще одну суттєву перевагу у випадку декорування старого паркану з дошок чи сітки – вони легкі. Бо, наприклад, така шикарна багаторічна ліана, як горець Бальджуанський, наросте дуже швидко, як і будь-яка однорічна, але вона так само швидко і завалить ваш паркан. Велика вага пагонів і зеленої маси не залишать йому жодних шансів.

Однорічники ж в своїй більшості – легкі, хоч і пишні, і ніякої шкоди будь-якій старій конструкції не завдадуть.

Гарно підійдуть однорічні ліани і для декорування дерев’яних парканів, які щороку фарбують чи білять. Рано весною зробили поточний косметичний ремонт паркану, в травні посіяли у відкритий грунт ліану, все літо у вас красиво, а пізно восени – вирвали її і в компост!

Отже коротенько розкажу про однорічні ліани, які, на мою думку, найбільше підходять для декорування парканів і різноманітних садових конструкцій.

1. Іпомея

Раніше я думала, що іпомея пурпурова (Ipomoea purpurea) – це декоративна форма старого-доброго в’юнка, або берізки. Правда, про «доброго» – це я загнула, бо берізка польова, наприклад, є дуже надокучливим бур’яном. Хоча деякі види, дійсно, є не такими агресивними і декоративними, то ж вирощуються в садах.

5-odnorichnix-dekorativnix-lian-yaki-shvidko-virostut-z-nasinnya-01-1024x680-1246489

Іпомея пурпурова (Ipomoea purpurea)

Іпомея – родичка в’юнка, але далека. Її можна сіяти в травні у відкритий грунт, на розсаду – в квітні. Цвіте іпомея пурпурова фіолетовими грамофончиками з липня по жовтень. Швидко наростає, дуже невибаглива. Прекрасно розмножується самосівом.

Садовим в’юнком (так часто називають порпурову іпомею) нікого не здивуєш. Але є у іпомеї такі види, про які, можливо, ви ще не знаєте. (Правда, їх краще вирощувати через розсаду).

Іпомея Ніл (Ipomoea nil) і її гібрид іпомея імператорська (Ipomoea imperialis). Серед них можна знайти чудові однорічні рослини для вертикального озеленення з квітами різноманітного кольору і форм суцвіть. Є навіть сорта з пістрявим кольором листя.

5-odnorichnix-dekorativnix-lian-yaki-shvidko-virostut-z-nasinnya-02-1024x768-2725616

Іпомея Ніл (Ipomoea nil)

Іпомея нічна (Ipomoea noctiflora), або іпомея біла. Її відмінність від родичок в тому, що величезні атласні білі квіти ліани відкриваються надвечір і сяють до ранку, з першими променями сонця «лягаючи спати».

Іпомея нічна (Ipomoea noctiflora)

Іпомея нічна (Ipomoea noctiflora)

Іпомея квамокліт (Ipomoea Quamoclit), яку  багато садівників вважають окремою рослиною – квамокліт — дуже ефектна! Я перший раз як побачила, теж не здогадалася, що це іпомея. Її листя-голочки збивають з пантелику. І така краса виростає всього за один сезон! Найдекоративніша форма іпомеї квамокліт – Mina lobata.

5-odnorichnix-dekorativnix-lian-yaki-shvidko-virostut-z-nasinnya-05-1024x768-6218159

Іпомея квамокліт (Ipomoea Quamoclit)

Читайте також нашу статтю Які однорічні квіти можна посіяти весною одразу в грунт?

2. Духмяний горошок

Чина запашна, горошок духмяний, горошок пахучий (Lathyrus odoratus) – можна висівати прямо в грунт в травні. Цвісти він буде з липня по жовтень. Запашний горошок виглядає дуже ніжним і навіть тендітним, я б сказала, але при цьому він може витримувати заморозки до -5 градусів і, взагалі, вважається дуже невибагливою рослиною.

Велика палітра кольорів квітів, приємний аромат, швидкий розвиток, який можна ще підсилити регулярним підживленням – 2 рази на місяць будь-яким органічним чи мінеральним добривом.

Чина запашна, горошок запашний, горошок пахучий (Lathyrus odoratus)

Чина запашна, горошок запашний, горошок пахучий (Lathyrus odoratus)

3. Настурція, або Красоля

Про те, що настурція українською мовою – красоля (Tropaeolum), дізналася щойно, коли гуглила назву рослини латиною. Настурція – це мій перший досвід, як квітникаря. При цьому успішний! Пам’ятаю, як в свій перший сезон, купувала пачки насіння однорічних квітів десятками і сіяла, де тільки можна. Виросли і зацвіли тільки настурція (вибачте, красоля) і матіола.

Види плетистої настурції: п’ятилистна, багатолистна, іноземна (канарська) і ін. Висівати красолю треба одразу в грунт в травні, бо пересадку вона переносить погано. Особливого догляду не потребує. Але підживлення пару разів на місяць простимулює появу помаранчевих суцвіть і швидкий ріст листової маси рослини.

Красоля (Tropaeolum)

Красоля (Tropaeolum)

4. Квасоля вогняно-червона

Квасоля вогняно-червона (Phaseolus coccineus) цвіте з липня до перших заморозків, а сіяти її треба в травні також одразу в землю. Любить сонячні ділянки, краще росте на слаболужних грунтах. Розростається дуже швидко! Її треба навіть трохи стримувати і формувати, обрізаючи занадто довгі пагони, які, однозначно, полізуть вище паркану.

Але не раджу такою квасолею декорувати паркан-сітку, бо вона також утворює плоди і потім їх важко виймати з дірок рабиці.

5-odnorichnix-dekorativnix-lian-yaki-shvidko-virostut-z-nasinnya-09-1024x576-4512277

Квасоля вогняно-червона (Phaseolus coccineus)

5. Декоративні гарбузи

Декоративні гарбузи – це моя слабкість. Я, взагалі, дуже люблю гарбузи, як на городі, так і на кухні. А декоративні – це ще й моя любов в інтер’єрі. Маленькі, акуратні, різних кольорів і строкатості… Вони мені навіть пахнуть!

5-odnorichnix-dekorativnix-lian-yaki-shvidko-virostut-z-nasinnya-10-1024x686-3531019

Декоративні гарбузи

При цьому гарбузи можуть плестися не тільки по землі, а й по вертикальній опорі. А потім восени її будуть прикрашати плоди-сонечка. Вирощують декоративні гарбузи так само, як і звичайні. Їсти їх теоретично можна, але тільки дуже молодими. При цьому вони все-одно не такі смачні, як столові сорти.

Читайте також на шу статтю Вражаючі сорти гарбуза — і красиві, і смачнющі!

Натхнення!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.