Фацелія — сидерат, медонос і декоративний однорічник для квітника

Якщо ви ще не вирощуєте фацелію, то, напевне, чули про неї, як про відмінний і практично універсальний сидерат. А якщо хоч раз бачили ділянку з квітучою фацелією, то точно запам’ятали цю корисну і красиву рослину. Її незвичайно сині квіти в масових посівах – це ніби море, над яким майже все літо кружляють бджоли-«чайки». Так, фацелія – це ще й чудовий медонос. І навіть якщо у вас немає пасіки, то фацелію варто посіяти в саду чи на городі не тільки для оздоровлення грунту, а й для приваблення комах-запилювачів. Ну, і для краси, бо деякі види фацелії надзвичайно декоративні. Як і для чого вирощувати фацелію, розкажемо в статті.

faceliya-02-1024x748-6183245

Фацелія — сидерат, медонос і декоративний однорічник для квітника

Зміст:

Яка буває фацелія?

В Україні найбільш поширена фацелія пижмолиста (Phacelia tanacetifolia Benth), яка потрапила до нас з Каліфорнії, в першу чергу, як перспективний медонос. Фацелія, на відміну від багатьох популярних в Україні медоносів, віддає нектар бджолам протягом всього світлового дня, а не в певні години. (Наприклад, гречка «ділиться медом» з бджілками тільки до 11 години ранку).

Це однорічна трав’яниста рослина, яка при хороших умовах виростає приблизно до 1 метра висотою, має розвинений стрижневий корінь і суцвіття, які нараховують близько 75 квіток. Посіяна весною фацелія зацвітає через 4-5 тижнів і цвіте приблизно 1,5 місяці.

Фацелія дзвоникоподібна (Phacelia campanularia) менш поширений в Україні, але більш декоративний вид, в порівнянні з фацелією пижмолистою. Має розгалужене прямосточе стебло висотою близько 25 см, сиво-зелений колір листя і яскраво-сині або фіолетові квіти-дзвоники діаметром до 2,5 см.

Фацелія скручена (Phacelia congesta) має пагони висотою близько 50 см, на яких ростуть світло-зелені зубчасті листки з м’яким ворсом. В червні-вересні ця фацелія утворює на верхівках стебел красиві завитки-суцвіття з крихітними (до 5 мм в діаметрі) синіми дзвіночками.

Всі три види фацелії, які вирощують в Україні, мають дуже гарні медоносні якості, але, як сидерат, зазвичай, використовують лише фацелію пижмолисту.

Читайте також про інші сидерати, які можна сіяти весною.

faceliya-03-1024x683-3356520

Фацелія пижмолиста має ряд переваг перед іншими сидератами-однорічниками

Переваги фацелії, як сидерату

Фацелія пижмолиста має ряд переваг перед іншими сидератами-однорічниками. Якщо коротко, то це:

  1. Швидкі темпи вегетації. Посіяну навесні фацелію можна вже через три тижні (ще до цвітіння) скосити і залишити на поверхні грунту, як мульчу, або заробити в грунт, як зелене добриво. Інтенсивність росту фацелії дозволяє сіяти її після культур раннього урожаю і цим запобігати розмноженню бур’янів. З цією ж метою можна сіяти з весни до осені фацелію у міжряддях при вирощуванні овочів.
  2. За півтора місяці вегетації цей сидерат нарощує 30 кг зеленої маси на 10 м² ділянки. Якщо фацелію скосити і залишити у вигляді мульчі на грядці, поживна цінність цієї процедури буде дорівнювати внесенню в грунт 30 кг гною.
  3. Абсолютно невибаглива до грунтів. При цьому посіяна на кислі грунти змінює їх PH в бік нейтральності.
  4. Фацелію можна сіяти, як сидерат, протягом всього садового сезону.
  5. Стійка до низьких температур. То ж може висіватися й під зиму. Без проблем витримує приморозки до -6 градусів.
  6. Це сидерат, який може бути попередником для будь-яких овочів, зелені і декоративних рослин.

Фацелія має неглибоку кореневу систему, то ж розпушує грунт на глибині до 20 см від поверхні. Тому ідеальна для легких, бідних, піщаних грунтів. Але її високі фітосанітарні властивості гарно відображаються на будь-яких грунтах. Фацелія допомагає боротися з грибними і інфекційними захворюваннями, вона проганяє з ділянки дротяників, знищує нематоду, її не люблять тля, листокрутки і плодожерки. Натомість фацелія приваблює комах-запилювачів.

Досвідчені городники ствержують, що фацелія, як попередник овочів — це велика вірогідність їх здоров’я, швидкого росту і відсутності пустоцвіту.

Бджоли «пасуться» на фацелії з ранку до ночі, з ранньої весни до пізньої осені

Бджоли «пасуться» на фацелії з ранку до ночі, з ранньої весни до пізньої осені

Фацелія — ​​медонос

Медоносність фацелії, звичайно, більше цікавить тільки тих городників, у яких є пасіка, але зважаючи на те, що бджоли запилюють не тільки сади своїх господарів, а й сусідські, не звернути увагу на цю особливість рослини не можна. Бджоли «пасуться» на фацелії з ранку до ночі, з ранньої весни до пізньої осені.

Бджоли збирають меду з фацелії пижмолистої втричі більше, ніж з гірчиці, і в 4-4,5 рази більше, ніж з гречки. І така особливість притаманна рослині не тільки через її високу медоносність, а й тому, що квіти фацелії виділяють нектар незалежно від погодних умов – і в спеку, і при підвищеній вологості.

За оцінками досвідчених пасічників, мед з нектару фацелії можна вважати за багатьма показниками найкращим. До речі, свіжий — він практично безбарвний або з ледь світло-зеленим відтінком. Кристалізуючись, цей мед отримує темно-жовте чи навіть коричневе забарвлення.

Читайте також:

Насіння фацелії дуже дрібне

Насіння фацелії дуже дрібне

Особливості вирощування фацелії в якості сидерата чи медоноса

Фацелія найкраще нарощує зелену масу на провітрюваних сонячних ділянках. Насіння фацелії дуже дрібне, для посіву їх змішують з піском або тирсою. Норма посіву для 100 г насіння становить 50-80 м². Насіння можна сіяти прямо на поверхню грунту. Його «загортають» в грунт і злегка прокочують для кращого контакту. Така операція дозволить поліпшити контакт і зробить сходи більш дружними.

Ділянка обов’язково повинна бути вологою. Якщо опадів немає, потрібно провести попередній полив грунту. Перші сходи з’являться через тиждень після посіву. З появою 3-4 справжніх листків посіви проріджують. Дистанція між сіянцями повинна бути не меншою, ніж 5-7 см. При висоті 6-8 см відстань між рослинами збільшують до 10-15 см.

Фацелія – ​​дуже живуча і невибаглива, посухостійка рослина. Поливають її тільки при тривалій відсутності опадів, коли поверхня ґрунту аж тріскається. Поки сіянці маленькі (до 2-3 тижнів), грядки слід прополювати від бур’янів. Зміцнілим рослинам ця процедура не потрібна.

Щоб фацелія росла швидше, а цвітіння було ряснішим, можна двічі за місяць підживити фацелію універсальним мінеральним добривом. Перші бутони розпускаються через місяць після посіву рослини.

Фацелія дзвоникоподібна (Phacelia campanularia) в квітнику

Фацелія дзвоникоподібна (Phacelia campanularia) в квітнику

Фацелія у квітнику

Фацелія дзвоникоподібна має тендінтний і зворушливий вигляд. У неї досить великі (до 3 сантиметрів в діаметрі) квітки дуже рідкісного відтінку — по-справжньому синього (індиго). Висота кущиків 15-20 сантиметрів, стебла повзучі, що піднімаються доверху.

Фацелія дуже важко переносить пересадку, тому найкраще її сіяти відразу на постійне місце в грунт на початку-всередині травня. Сходи з’являться приблизно через 5-10 днів. Проріджують сіянці на відстані 10-15 сантиметрів один від одного. Цвітіння фацелії почнеться всередині червня і триватиме близько місяця.

Декоративні види фацелії використовуються в сумішах для мавританського газону, на передньому плані квітників, як контейнерні рослини, «в ногах» дерев і чагарників, в альпінаріях і квітниках природного типу.

Основний недолік цих видів фацелії — короткочасне цвітіння. Тому висівати потрібно в кілька прийомів. Проте частково ця проблема компенсуються швидким зростанням і абсолютною невибагливістю.

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.