Цибуля поникла — корисна та смачна прикраса саду

Рід цибуля (алліум) дуже широкий і різноманітний. Навіть відомий всім часник, строго кажучи, один з різновидів цибулі. Глобально, алліум поділяють на овочеві та декоративні види. Але деякі представники роду цибуля універсальні — вони не тільки потрапляють на стіл, а й прикрашають ділянку, оригінально доповнюючи декоративні багаторічники. Зокрема, до таких належить цибуля поникла. Поки її нечасто можна зустріти в садах, хоча ця культура гідна більшої уваги. Чим же вона така гарна?

cibulya-ponikla-01-1024x683-4286727

Цибуля поникла — корисна та смачна прикраса саду

Зміст:

Цибуля поникла — портрет рослини

Цибуля поникла (Allium nutans) також іноді називають сибірська цибуля, блакитна цибуля або цибуля-слизун. Назва «слизун» обумовлена тим, що при зборі листя у цибулі виділяється рясний слизовий сік.

Цю цибулю відрізняють дрібні цибулини (1,5-2 сантиметри), які прикріплені до кореневища. Через невеликий розмір їх навіть буває непросто розгледіти, а рослина здається кореневищною. Цибулинки цибулі-слизуна дуже навіть їстівні, але головним чином ця цибуля цікава для використання на перо.

В силу таких особливостей кореневої системи цибуля поникла простіша у догляді та зберігає стабільний привабливий вигляд. Її цибулини не потребують регулярного викопування та просушування, добре переносять температурні умови середньої смуги і ніколи не вимерзають взимку. До того ж вона може рости на одному місці тривалий час, але все-таки раз у п’ять років її краще поділити.

Листя цибулі пониклої дуже декоративне, не жовтіє та не відмирає після цвітіння. Листя зібране у пучки по 8-9 листових пластинок, воно пласке з сизувато-блакитним нальотом та відрізняється легким спіралевидним вигином, кінчики листочків тупі.

Деякі різновиди цибулі пониклої мають більш закручене листя, яке стає основною прикрасою рослини на весь сезон, однак і культивари з мінімальними завитками нітрохи не менш привабливі у квітниках.

До цвітіння висота цибулі не перевищує 30 сантиметрів, а разом з квітконосом рослина досягає 60-80 сантиметрової висоти. Цей вид цибулі, розростаючись, утворює широкі куртини, однак не стає агресором та не заважає іншим рослинам.

Велика частина декоративних цибуль зацвітає у першій половині літа і до середини сезону нагадує про себе лише як сухоцвіт. Цибуля поникла в силу своїх біологічних особливостей якраз приходить на зміну першій партії алліумів та зацвітає в середині-кінці липня.

Її квіткові головки невеликі (3-4 сантиметри у діаметрі), проте дуже численні, а цвітіння розтягнуте у часі. Найчастіше квітки світло-бузкові, але існують сорти з чисто білими, рожевими або більш насичено пофарбованими головками.

Після цвітіння до самої зими цибуля поникла залишається привабливою завдяки графіці коричнево-бурих сферичних головок. Під час цвітіння суцвіття повні нектару, як магніт, притягують метеликів.

cibulya-ponikla-02-1024x766-5749496

Вітамінна зелень цибулі пониклої стає доступною відразу після того, як зійде сніг

Корисні властивості та кулінарне використання

Вітамінна зелень цибулі пониклої стає доступною відразу після того, як зійде сніг. Досить просто один раз поселити цю унікальну рослину у себе в саду, і можна щовесни насолоджуватися смачною та корисною зеленню.

За рахунок особливого хімічного складу пір’я цибулі-слизуна не гірчить та має приємний часниковий аромат. Ми вважаємо за краще додавати цю цибулю до свіжих салатів та супів. Але її кулінарне використання набагато ширше. Її додають до овочевого рагу, начинку для пиріжків, в м’ясні страви, омлети, маринують, квасять або сушать на зиму.

Завдяки багатому складу, це справжнє джерело вітамінів, і цибуля-слизун, по праву, може називатися зеленим лікарем. Вона рекомендована до вживання в їжу людям із захворюваннями щитоподібної залози, репродуктивними проблемами, при застуді, хворобах шлунково-кишкового тракту, авітамінозі, анемії, в цілях профілактики онкологічних захворювань, зовнішньо — для загоєння ран. У помірній кількості вона дозволена навіть годуючим матерям та дітям старше 1 року.

Зовнішньо її застосовують як маски для зміцнення волосся та поліпшення стану шкіри обличчя. Настільки широку сферу застосування забезпечує присутність у складі рослини вітамінів (А, С, групи В, РР, К), цинку, калію, кальцію, марганцю, флавоноїдів, фітонцидів та різних солей.

Читайте також матеріал «9 кращих овочевих салатів, які варто посіяти вже в цьому сезоні»

cibulya-ponikla-03-1024x672-2249891

Цибуля поникла (Allium nutans) на квітнику в фазі бутонізації

Цибуля поникла в квітнику

Незважаючи на широкий спектр корисних властивостей, для мене цибуля поникла — це, перш за все, цінний декоративний багаторічник. Її тонка вишукана текстура вигідно відрізняє цю цибулю від інших садових рослин з менш цікавим листям.

У моєму саду вона росте в міксбордері природного стилю. Світлі листочки декоративної верби Хакуро Нішікі стали вдалим фоном для бузкових головок цибулі-слизуна. Подібне поєднання виглядає дуже стильно та ніжно. А поки цибуля не цвіте, вона утворює сизу декоративну галявину під кроною верби.

Напевно, немає такого багаторічника або декоративного чагарника, з яким цибуля поникла не змогла би створити вдалого поєднання. Але найбільш ефектно вона виглядає в компанії з деревієм, ехінацеєю, шавлією, веронікаструмом, в поєднанні зі злаками або хвойними.

Завдяки присутності цієї цибулі у нашому садку, ми можемо спостерігати в квітнику метеликів рідкісних видів. Наприклад, в минулому році нас відвідав дуже ефектний великий метелик подалірій, якого не часто зустрінеш в наших місцях.

У природних квітниках, де величезна ставка робиться на гру структур, ця цибуля просто незамінна, адже чарівні пухнасті кульки суцвіть та лінійне листя ніколи не втрачають форму. Крім того, з її використанням можна створювати флористичні композиції — цибуля поникла довго стоїть в зрізці, а у висушеному вигляді це найцінніший сухоцвіт.

Читайте також нашу статтю Цибуля порей — особливості вирощування.

cibulya-ponikla-04-1024x701-2648415

Завдяки присутності цієї цибулі у нашому садку, ми можемо спостерігати в квітнику навіть крилатих красунь рідкісних видів

Посадка та догляд

Цей вид цибулі потребує досить мало догляду, і її можна обрізати пізньої осені після цвітіння, а можна відкласти цю процедуру до весни. Деякі городники рекомендують повністю зрізати надземну частину перед настанням холодів, що, на їхню думку, допоможе підвищити морозостійкість цибулі. Проте, дана культура досить зимостійка і без цього (до -40 градусів), і я вважаю за краще лише обрізати всохлі квітконоси навесні.

Цибуля поникла росте із середньою швидкістю, і при сприятливих умовах може рости на одному місці, не доставляючи ніяких проблем садівникові, близько 5 років. Після закінчення цього часу цибулю пониклу краще поділити на окремі розетки.

Кращий час для поділу — рання весна, коли зелень вже видніється з землі, або пізня осінь. Шматочки кореневища можна відрубати лопатою, або відокремити вручну. На нове місце молоді розетки висаджуються на відстані 20-30 сантиметрів одна від одної.

Ця рослина найкраще почувається на повному сонці або в легкій півтіні. Цибуля поникла віддає перевагу сухому ґрунту або ґрунту із середнім рівнем вологості, при цьому ґрунт повинен бути дуже добре дренований, оскільки вона часто гине внаслідок застою води біля коріння (талі води, або тривалі калюжі після дощу). Однак у посушливий період цибулю все ж рекомендується поливати.

Якщо ви вирощуєте цибулю пониклу як овочеву рослину, то полив повинен бути регулярним, інакше це призведе до того, що листя стане занадто жорстким.

Культура не має особливих вимог до типу ґрунту, однак занадто кислі не будуть їй до вподоби. Цибуля поникла дуже терпляча до загазованого міського повітря та буде рясно цвісти і добре рости у міських умовах.

cibulya-ponikla-05-1024x682-7858786

Навіть глибокої осені цибуля поникла продовжує прикрашати квітник

Розмноження цибулі пониклої

Найшвидший та найнадійніший спосіб завести на ділянці цибулю пониклу — придбати молоді поділки. Але цю цибулю також можна виростити з насіння шляхом посіву розсади в приміщенні у березні. Однак в такому випадку ви зможете зібрати повноцінний врожай тільки на третій рік.

Іноді цибулю пониклу використовують як вазон, щоб мати під рукою свіжу зелень практично цілий рік. Для цього пізньої осені, до того, як вдарять морози, невеликі поділки викопують, саджають у горщики та відправляють у підвал. Такий прийом необхідний, щоб забезпечити цибулі невеликий період спокою (не менше ніж місяць).

Після цього горщики з посадками виставляють на світле вікно. Як тільки цибуля піде в ріст, її можна використовувати як свіжу вітамінну приправу до страв.

Людмила Світлицька

Ботанічка.