Як і коли підживлювати хвойні рослини?

В народі стійко закріпилася думка, що хвойні рослини абсолютно невибагливі і ростуть «самі по собі». Частково, це так, але виживати без догляду і радувати своїм виглядом, це різні речі. Радують око тільки доглянуті і здорові рослини. Як цього добитися? Багато садівників йдуть перевіреною на своїх плодових деревах і кущах стежкою — підживлюють. Причому підживлюють тими ж добривами і за тими ж схемами, що і яблуні і аґрус. І це помилка, адже хвойні рослини живуть за іншими правилами і, відповідно, вимагають і іншого «режиму харчування». Як і коли підживлювати хвойні рослини, поговоримо в статті.

Як і коли підживлювати хвойні рослини?

Як і коли підживлювати хвойні рослини?

Зміст:

Які добрива використовувати при посадці хвойних?

Практично всі хвойні рослини дуже повільно ростуть. А всім нам хочеться, щоб куплені, вкорінені або вирощені з насіння саджанці росли швидко і прикрашали нашу ділянку. Тому і виникає перше запитання: чим би таким підживити, щоб швидше росло? Починати потрібно з правильної посадочної ями. Причому, крім загальних для всіх хвойних правил: хороший дренаж, фізичний стан (пориста структура) грунту, є ще й індивідуальні особливості, в залежності від виду. Комусь підходить слабокислий грунт, комусь – нейтральний, а комусь – і слаболужний. Але про особливості грунту для посадки хвойних рослин варто поговорити окремо. А зараз визначимося з тим, які добрива закладати в посадкову яму.

Коли садити хвойні рослини, читайте в нашій публікації.

Парадокс полягає в тому, що ніякі. Все живлення молодих саджанців повинна забезпечувати правильно приготована родюча земляна суміш. Якщо у вас на ділянці грунт бідний, то значить, її потрібно купити або приготувати. Підійде і правильно зроблений компост, а краще – земля з хвойного лісу. За рахунок поживних речовин, що містяться в багатій суміші, яку ви засипали в посадкову яму, саджанець і буде рости перші 2-3 роки.

Прискорювати його зростання застосуванням додаткових добрив не варто. Саджанець хвойної рослини повинен наростити кореневу систему у всьому обсязі посадкової ями і обзавестися мікоризою (симбіоз грибів і коренів) для нормального живлення. Ось чому земля з хвойного лісу, де ці необхідні гриби присутні, так добре підходить для посадки.

Чому хвойним рослинам не підходять добрива, які використовують для плодово-ягідних культур?

Але приблизно через 3 роки коріння рослини, як правило, освоїть весь родючий грунт в посадковій ямі і зіткнеться з жорсткою реальністю грунту вашої ділянки. Добре, якщо він родючий і структурований, пористий. А якщо бідний і виснажений? Варто пам’ятати, що, по-перше, саджанці вже добре освоїлися, на їх коренях є мікориза, яка дозволяє переробляти мінеральні речовини грунту і переводити їх в доступний для рослин стан. По-друге, всі хвойні рослини ми вирощуємо на своїх ділянках виключно з декоративною метою і ніяких плодів ми від них не чекаємо. А саме плодоношення вимагає внесення великої кількості добрив. По-третє, більшість хвойних рослин (є винятки) на зиму хвою не скидають, а значить – і не вимагають ранньою весною багато поживних речовин на її відновлення, як, скажімо, яблуня.

50+ фото використання хвойних рослин в ландшафтному дизайні

Ось і виходить, що підживлення хвойним культурам потрібне тільки для забезпечення річного приросту. А це суттєво менше, ніж у плодово-ягідних культур. Та й прирости не повинні бути занадто сильними, щоб крона виглядала густою і щільною. Тому звичайні садово-городні добрива зовсім не підходять для хвойних рослин. Причому і мінеральні, і органічні. Всіми оцінені гній, курячий послід або трав’яні настої викликають занадто бурхливе зростання хвойних через великий вміст азоту. На жаль, це може привести до загибелі або пошкодження рослин. Занадто швидко зростаючі пагони не встигають визріти і пошкоджуються взимку. Адже хвойні рослини (більшість) не знають, що таке зимовий спокій і при відповідних температурних умовах можуть рости цілий рік. Тому азот їм протипоказаний!

Покращити вигляд хвої можна звичайним душуванням водою зі шланга

Покращити вигляд хвої можна звичайним душуванням водою зі шланга

Мінеральні добрива для хвойних рослин

А що ж потрібно? Давайте, почнемо з мінеральних добрив. У продажу є спеціальні комплексні мінеральні добрива для хвойних рослин. Якщо прочитати їх склад, то виявимо, що в них міститься мало азоту, близько 15%, це саме та кількість, яка не викличе бурхливого зростання. Але зате підвищений вміст фосфору і калію, елементів, які відповідають за розвиток кореневої системи, визрівання пагонів, хорошу зимівлю і стійкість до стресів рослин.

Обов’язково присутній магній, як елемент молекул хлорофілу, що відповідають за фотосинтез і живлення рослин. Обов’язкова і наявність інших мікроелементів. Однак при всіх плюсах використання спеціалізованих, готових і зручних мінеральних добрив для хвойних рослин варто пам’ятати, що мікориза дуже чутлива до надлишку багатьох хімічних елементів, і тому навіть невелике передозування може завдати шкоди замість користі.

Органічні добрива для підживлення хвойних рослин

А що з органічних згодиться? Чудовий варіант – біогумус, продукт життєдіяльності дощових та інших видів хробаків. Недорогий і дуже ефективний вид добрива. Його можна просто розсипати по поверхні пристовбурового кола і злегка закласти в грунт. Поступово з дощами і поливами він буде віддавати свої поживні речовини хвойним рослинам. Його важлива особливість – в тому, що всі корисні речовини знаходяться в збалансованій кількості і в доступній для рослин формі. До речі, крім цього, біогумус ще й покращує саму структуру ґрунту, роблячи її вологоємною і повітропроникною, не завдаючи ніякої шкоди мікоризі.

Можна робити настій біогумусу у воді (вермікомпостний чай) і цим розчином поливати хвойні рослини. Так він подіє швидше. Як настоювати? 1 стакан біогумусу заливають відром води, добре перемішують і настоюють 24 год. Для поливу 1 л вермікомпостного чаю розводять 2 л води.

Ну і нарешті, що може бути кращим і природнішим в якості добрива, ніж правильно зроблений компост або родюча земля? Це як би аналог природного місця існування хвойних рослин. Розкладіть в пристовбурових колах компост і злегка закладіть його в грунт.

Компост можна просто розсипати по поверхні пристовбурового кола і злегка закласти в грунт

Компост можна просто розсипати по поверхні пристовбурового кола і злегка закласти в грунт

Як часто потрібно робити підживлення для хвойних рослин?

З хвойними рослинами працює правило: «Краще не догодувати, ніж перегодувати». Тому, максимум, 2 рази на рік. Перший раз – ранньою весною з початком вегетації, а другий – в кінці весни-на початку літа. Пізніше – ні в якому разі! Пам’ятайте про те, що хвойні рослини «не впадають в сплячку».

Є ще варіант позакореневих підживлень, тобто обприскування спеціальними розчинами, вони є в продажу. У складі, як правило, велика кількість мікроелементів, покликаних поліпшити зовнішній вигляд хвої, зробити її яскравою і блискучою. Хоча більш простий спосіб – це регулярне обмивання хвойних рослин з шлангу чистою водою. Справа в тому, що пил і бруд, особливо в межах міста, осідаючи на хвоїнки, перешкоджає нормальному диханню рослин. Регулярно «вмиваючи» своїх хвойних вихованців, ви покращуєте всі обмінні процеси в тканинах рослини.

Отже, підіб’ємо підсумок. Якщо у вас на ділянці родюча і добре структурована земля, яка тримає вологу і пропускає повітря, то і добрива для хвойних не знадобляться. Якщо ж з грунтом «біда», підбирайте добрива відповідно до виду рослини і намагайтеся використовувати природні варіанти підживлення.

Більше про підживлення хвойних рослин дивіться у моєму відео.

Відео про підживлення хвойних рослин

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.