Верес звичайний — вирощування в саду

Якщо хризантема – королева осіннього саду серед квітів, то серед декоративних кущів король, безумовно, верес. Не дарма ж перший місяць осені — українською «вересень». Цей чагарник красивий у будь-яку пору року, навіть в зимовому саду, але його зоряний час саме осінь. В Україні верес звичайний можна часто зустріти в лісі чи на узліссі, особливо на Поліссі, а от в українських садах він ще не дуже поширений. При цьому цю рослину можна з легкістю віднести до невибагливих декоративних кущів. В Західній Європі верес звичайний вважається однією з найкращих рослин для ландшафтного дизайну. Вересовий сад чи галявина – це просто надзвичайне видовище, яке ви можете створити своїми руками без надзвичайних зусиль. Ми розкажемо, як.

Верес звичайний - вирощування в саду

Верес звичайний – вирощування в саду

Верес в ландшафтному дизайні

В Шотландії та Норвегії ця рослина має статус національної, як у нас калина, наприклад. Про верес багато віків назад там складали легенди, вірші і пісні, які дожили до сучасних часів. Оспівували його красу, аромат, лікувальні властивості. Мед з вересу, до речі, і у нас вважається одним з найбільш цілющих і запашних.

Коли масово цвіте верес в саду, всі інші рослини ніби відступають на другий план. Численні гілочки цього невеликого куща (від 30 до 80 см, залежно від сорту) повністю вкриті маленькими листочками і квітами, які зблизька нагадують дрібні дзвіночки. Відцвітаючи, вони засихають, але не опадають, тому складається враження, що верес цвіте постійно.

В ландшафтному дизайні верес використовується в наступних композиціях:

Найефектніше використання вересу в ландшафтному дизайні – вересовий сад чи поляна. Створюючи її, треба пам’ятати, що галявина з вересу буде розростатися з кожним роком все більше. Тож, в першу чергу, треба так розрахувати кількість кущів на один квадратний метр і їх висоту, щоб згодом їм не стало тісно.

Інтенсивно зростаючі декоративні кущі вересу висаджують, як правило, по вісім екземплярів на квадратний метр. Слабо зростаючі кущики можна висадити і тісніше. Верес звичайний – це єдиний вид роду вересові. Зате його сортів, які з успіхом культивуються в Україні, десятки. Правильно їх підібравши, можна створити таку вересову поляну, яка буде цвісти різнокольоровими квітами з середини літа до пізньої осені.

Ландшафтні дизайнери стверджують, що максимальний ефект вересовий сад має, коли одночасно цвіте верес 15-20 сортів. Дуже гарно виглядає, коли росте верес на таких галявинах по принципу «деграде» – на передньому плані рослини світліших тонів, на задньому – більш насичених і темних.

Еріка — близька родичка вересу, яка цвіте весною. Про її вирощуванн читайте в статті за посиланням.

Верес на галявині в лісі

Верес на галявині в лісі

Що любить верес в саду?

В природі верес звичайний росте на торф’яних болотах, у хвойних лісах, на сухих піщаниках. Це багаторічна рослина, яка на одному місці може жити кілька десятків років. Вона чудово почувається на «бідній» землі, але є одна важлива деталь – ця рослина приживеться тільки на кислому ґрунті. Ідеальний для нього рівень кислотності – 4-6 PH.

Поєднання вересу з хвойними – це не тільки красиво, а й дуже корисно для нього. Опадаюча хвоя підкислює грунт і служить природньою мульчею, яка захищає корені рослини від морозів взимку.

Як і більшість декоративних дерев і кущів для озеленення, верес віддає перевагу сонячним ділянкам. Це треба враховувати, поєднуючи його з іншими рослинами в саду. Йому найбільше подобається рости поряд з низькорослими декоративними кущами. Ідеальний для нього в цьому плані – ялівець.

Правильна посадка вересу

Найкраще цей чагарник почувається на кислому верховому торфі. Практично всі саджанці, вирощені в садових центрах, ростуть саме на такому субстраті. Тому для їх приживання на новому місці треба створити такі умови, до яких рослини вже призвичаїлися.

Якщо нема верхового торфу, можна взяти звичайний і змішати його з хвоєю, стружкою і піском. Пропорції можуть бути різними, головне, щоб кислотність дорівнювала 4-6 рН. Як визначити кислотність грунту в домашніх умовах, ми якось писали. Але в цьому випадку доведеться використати спеціальний прилад.

З ділянки, де планується висаджувати верес, попередньо знімають 20-25 сантиметрів грунту. На його місце кладуть готовий субстрат. Деякі садівники радять підготовлену для вирощування вересу землю класти на агроволокно, щоб ніщо не впливало з часом на її кислотність.

Перед посадкою вереску ділянку поливають кислою водою. Для цього можна використати лимонну кислоту (1 чайна ложка на 3 літри воли) або 9% оцет (100 мл на 10 літрів води). І тільки після цього можна висаджувати верес з горщиків у відкритий грунт.

Верес в ландшафтному дизайні

Верес в ландшафтному дизайні

Як доглядати за вересом

Верес входить до групи декоративних дерев і кущів для озеленення, які не потребують особливого догляду. Раз на два тижні кущі вересу бажано поливати кислою водою. Обрізають цей декоративний кущ навесні (квітень-травень) приблизно на третину. Це спонукає рослину до інтенсивнішого росту і допомагає зберігати форму. Також навесні рослину бажано підживити комплексним мінеральним добривом (кислим) – 1,5-2 столові ложки на кущик.

Дуже корисна для нього, як і для всіх багаторічних декоративних кущів, мульча. Вона захистить від пересихання, перегріву і бур’янів. Не забувайте періодично обновляти шар мульчі.

Ця рослина витримує морози до -25 градусів, але деякі сорти не такі зимостійкі. Це стосується вересу, який має золотисте забарвлення листя. Кореневу систему таких низькорослих декоративних кущів краще замульчувати на зиму  торфом чи хвоєю (шар мульчі – 3-5 см), а самі рослини вкрити агроволокном.

Верес ідеальний для контейнерних композицій

Верес ідеальний для контейнерних композицій

Як розмножується верес

Найпростіше розмножувати верес живцями або відводками. Для першого способу беруться живці довжиною 7-10 см і розміщуються в горщику з кислим грунтом для вкорінення. Перед тим, як розмножити верес відводками, треба вибрати дорослі здорові кущі з розлогим гіллям. Крайні молоді пагони обережно пригинають до землі і засипають грунтом. Навесні з них проростуть молоді саджанці, які обережно відділяють від маточного куща і пересаджують на нове місце.

На початку осені (але коли верес вже відцвів) можна розмножити його поділом кореневої системи. А ще верес розмножується і насінням, але це дуже довгий і невдячний процес. То ж про нього ми не будемо писати.

Більше про верес – у відео

Якщо у вас залишилися питання щодо вирощування вересу, можливо, це відео дасть на них відповіді. Гарного перегляду!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить