Вейгела — один з найкращих квітучих кущів весни

Колись давно в гостях побачив і закохався відразу і назавжди в цей кущ. Звичайно, для цього мені потрібно було побачити його у всій красі, а саме – в момент цвітіння. Ось і зараз, коли я пишу цю статтю, за вікном надихає мене рожевого кольору масивний чагарник – вейгела. Названий він на честь німецького вченого 18-19 століть. У ті далекі часи, вчений, як правило, був фахівцем відразу в багатьох галузях – і в ботаніці, і в хімії, і в фармацевтиці. Таким і був фон Вайгель. Чим же примітний декоративний чагарник, названий його ім’ям? Якого догляду від вас вимагатиме, і як його найкраще розмножити?

Вейгела — один з найкращих квітучих кущів весни

Вейгела — один з найкращих квітучих кущів весни

Зміст:

Короткий опис рослини

Вейгела – це листопадний чагарник, який в дикій природі зустрічається в Східній Азії. Звичайно, вчені-селекціонери давно звернули на нього увагу і вивели багато цікавих сортів. Адже, в першу чергу, вейгела – це гарно квітучий весняний чагарник.

Забарвлення квітів може варіюватися від білого, кремового, рожевого до насиченого бордового. Дзвіночки квітів великі, до 5 см, і рослина в момент цвітіння покрита ними повністю, з самого низу до верху. Мало того, при хорошому догляді і правильно підібраному місці посадки, вейгела може радувати і повторним цвітінням (тобто бути ремонтантною) в кінці літа-на початку осені.

До речі, крім своїх дуже красивих квіток, вейгели виділяються і своїм листям. Навіть після цвітіння чагарник виглядає дуже декоративно, на відміну від того ж бузку або деяких видів спиреї. А якщо врахувати, що виведені сорти з жовтим і строкатим листям, так і поготів!

Читайте також наші матерали Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 (част. I) і Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 (част. II).

Як легко розмножити вейгелу живцями

Звичайно, варто пошукати готовий саджанець в своєму місцевому садовому центрі, це найпростіший варіант отримати рослину в своєму саду. Але якщо такої можливості немає, або ви завзятий садівник, то можна вейгелу, причому – досить просто, розмножити самому.

Для цього найкращий спосіб – зрізати з «знайомого» куща кілька гілочок. Робити це рекомендують до початку висування бутонів, приблизно в перших числах травня. Але я нарізаю гілки на протязі всього вегетаційного періоду. Правда, варто враховувати, що зелені гілки і зроблені з них живці, вкорінюються швидше і краще, ніж ті, що вже одерев’яніли.

Отже, гілки гострим ножем ділимо на кілька частин з двома парами листя. З нижньої частини держака листя і черешки зрізаємо, а верхні (вони у вейгели досить великі і вологи випаровують багато) укорочуємо наполовину, а то і більше.

Тепер встромляємо низ держака в пухкий субстрат, так, щоб нижні бруньки опинилися під поверхнею субстрату, а верхні, з залишками листя – над поверхнею. Накриваємо зверху прозорою банкою і регулярно поливаємо, підтримуючи субстрат постійно у вологому стані.

Звичайно, це можна робити і в відкритому грунті, і в контейнері, але слід пам’ятати, що в процесі вкорінення сонце не повинно палити живці, краще нехай таїнство вкорінення відбувається при приглушеному світлі – в тіні.

Приблизно через місяць повинні утворитися перші корінці. Але не поспішайте, дайте юному саджанцю зміцніти два-три місяці перед посадкою його на постійне місце.

Найкраще вкорінюються зелені живці вейгели

Найкраще вкорінюються зелені живці вейгели

Де посадити вейгелу в саду?

Для вейгели в саду багато садівників рекомендують добре освітлені, відкриті сонцю ділянки. Але зі свого досвіду можу сказати, що вейгела цілком добре розвивається і в розсіяній тіні під покровом, скажімо, абрикоса, і в умовах, коли півдня знаходиться в тіні будинку. Причому, в обох випадках – без шкоди для цвітіння.

А ось чого вона не любить, особливо перші пару років, так це сильного вітру. Ще тонкі і слабкі гілки легко гнуться і пошкоджуються – рослина виглядає погано, тому або саджайте під захистом будівель, або перші роки підв’язуйте саджанець до опори. Згодом кущ стає більш стійким.

Як правильно посадити вейгелу

Про підготовку посадкової ями для вейгели можна написати, що вона любить родючі грунти і вимоглива до їх складу. Але на ділі все набагато простіше. При посадці додаю відро компосту, і цього вистачає для хорошого старту на два роки. При цьому, навіть на моїх бідних і піщаних грунтах, які не тримають вологу і добрива, вейгела розвивається відмінно. Ось чого не варто допускати, так це застою води в коренях.

При посадці варто враховувати і розміри майбутнього куща. Зазвичай, вони виростають на 2 метри у висоту і на стільки ж в ширину. Тому для вейгели використовують формуючу обрізку, так кущ виглядає більш щільним і компактним.

Догляд за вейгелою

Обрізка і формування

Минулої осені я вирішив сформувати вейгелу на штамбі, але не звичайному, а переплетеному і зрощеному з трьох гілок. Експеримент проходить цілком успішно, гілки зростаються, а верхівка цвіте. Згодом сподіваюся сформувати кульку на ніжці.

Правда, як і більшість гарно квітучих чагарників на штамбі, вейгела вимагає підв’язки до рівної палиці. Найоптимальніший варіант – бамбук, і вигляд не псує, і прослужить довго.

Про обрізку ще одне важливе зауваження. Вейгела цвіте (основне цвітіння) на торішніх пагонах, а значить, щоб побачити всю її красу і обрізати її варто після закінчення цвітіння. Така обрізка стимулює пробудження нових бруньок, зростання нових пагонів і, як результат – більш рясне цвітіння в наступному сезоні (або навіть восени цього сезону). Через кілька років вейгелу рекомендується омолоджувати, повністю видаляючи старі пагони.

Читайте також нашу статтю про інші декоративні кущі, які варто обрізати після цвітіння, а не весною.

Моя вейгела на штамбі

Моя вейгела на штамбі

Вам також буде цікаво дізнатися про вирощування вічнозеленого чагарнику падуба.

Підживлення

Удобрювати вейгелу варто, особливо на бідних грунтах. Я роблю це тричі за сезон. Спочатку вношу комплексне мінеральне добриво багате азотом. Скажімо – нітроамофоску буквально по снігу, що розтає. А влітку і восени вношу добрива з малою кількістю азоту, але з великим вмістом фосфору, калію і мікроелементів. У червні, після цвітіння, це сприяє утворенню нових квіткових бруньок, а приблизно в жовтні – гарній зимівлі.

Поливи

Звичайно, для повноцінного і здорового розвитку куща весь вегетаційний період потрібні регулярні поливи. Зазвичай, в саму спеку, приблизно один раз в тиждень, я виливаю 10-12 л води під кожен кущ вейгели. Не завадить їй і мульчування.

З приводу морозостійкості … Наскільки мені відомо, в Україні вейгела чудово зимує без укриття.

Вейгела чудово росте не тільки на відкритому сонці

Вейгела чудово росте не тільки на відкритому сонці

Хвороби і шкідники вейгели

На жаль, вейгелу НЕ віднесеш до рослин «лінивого» саду – трохи пропустиш момент і, замість красивого куща, побачиш пагони, обліплені попелицею, або листя, погризене гусінню. Або ще гірше – пошкоджене павутинним кліщем. Люблять вейгелу не тільки люди, а й шкідники. Так що, при перших ознаках сучасні інсектициди вам у поміч, або народні.

Читайте також наш матеріал Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо “лінивий” сад.

Та й хвороби вейгелу стороною не оминають. Зазвичай, це грибні – іржа, гнилі, плямистості – тоді запасіться фунгіцидами. Хоча при правильній агротехніці цілком ймовірно, що ці напасті вас минуть.

Не дивлячись на схильність до хвороб і шкідників, мені вейгела дуже подобається. І одним кущем тут навряд чи обійдешся. Хочу бачити її в різних куточках свого саду …

Ігор Білевич,

Ботанічка.