Тамарикс – натуральне мереживо саду

Цей витончений чагарник, який може бути і деревом, ще не дуже поширений в українських садах. Але найбільш «продвинуті» садівники України знають, що декоративний кущ тамарикс занадто приваблива рослина для ландшафтного дизайну, щоб відмовитися від неї, повіривши в її низьку зимостійкість. І правильно роблять! Бо певні види і сорти тамариксу (тамариск, жидівник, гребенщик – інші назви рослини) прекрасно зимують в наших кліматичних умовах без утеплення. Про рослину тамарикс, догляд за нею та особливості вирощування, розкажемо в цій статті.

Тамарикс – натуральне мереживо саду

Тамарикс – натуральне мереживо саду

Як виглядає тамарикс

Може бути, що ви досі ніколи не бачили тамариск на власні очі, але такого, щоб ви його забули, хоч раз побачивши в період цвітіння, бути не може! Бо ніжність і витонченість квітучого тамариску майже ні з чим не зрівняєш.

Тамарикс відносять до листопадних чи вічнозелених чагарників, але зустрічаються серед них і дерева, які зростають до 15 метрів! Крона тамарикса – тоненькі прутики-пагони, які, наче бісером, повністю всіяні малюсінькими зеленими листочками, більше схожими на хвою, ніж на листя.

жидівник в саду

Але особливо красивий тамарикс в період бутонізації і цвітіння. Він триває близко місяця і, в залежності від виду тамариксу, може припадати на весну чи літо. Деякі представники чагарника цвітуть повторно восени. Дрібні білі або рожеві квіти цієї рослини утворюють великі грона, і складається враження, що тамариск густо виспаний бісером. Тому часто його так і називають – бісерник.

Що любить тамарикс в саду

Декоративний кущ тамарикс має дві надзвичайно важливих особливості, щоб можна було легко віднести його до невибагливих декоративних кущів: посухостійкий і дуже живучий. Тобто ця рослина ідеальна для «лінивого саду».

Тамарикс пристосовується практично до будь-яких грунтів, може рости навіть на дуже бідній землі. Але найбільш декоративні тамариски зростають на супіщаних грунтах, збагачених вапном.

бутони тамаріксу

Рослина прекрасно почувається в загазованих містах, але чого не любить – дефіциту сонця. В напівтіні тамариск може рости і розвиватися, та не порадує особливою декоративністю.

Це чагарник, який не просто любить сонце, а дуже любить сонце. То ж краще його висаджувати в південних зонах ділянки. Крім того, зауважте, що йому не подобається підвищена вологість грунту. Тамарикс любить сухі, відкриті сонцю і вітру місця.

Ще одна приємна особливість тамариксу – його можна пересаджувати навіть в дорослому віці без загрози існуванню рослини. Тому його часто використовують ландшафтні дизайнери для експрес-озеленення ділянок.

Удобрювання цей чагарник не потребує, але, якщо навесні ви його гарно підгодуєте повним мінеральним комплексом і органікою, він вам віддячить ряснішим і довшим цвітінням.

Рослина полюбляє фігурні стрижки і обрізку. Її крона гарно піддається формуванню, завдяки чому цей декоративний кущ можна використовувати для створення живих огорож. Але чудово виглядає тамарикс і без обрізки, як по периметру ділянки, так і в солітерних посадках. Єдиний момент, коли обрізка необхідна – після зими. Тоді з куща видяляють сухі і пошкоджені пагони, а також ті, які підмерзли.

тамариск фото

Щодо хвороб, то жидівник дуже стійкий. Як правило, він не хворіє навіть поряд з культурами, які страждають на ту чи іншу хворобу або напасть шкідників. Єдина умова – тамарикс має рости на сонці! В напівтіні він не має такої стійкості.

Тамарикс взимку

Тамарикс – рослина теплолюбива, але різні її види і сорти відрізняються різним ступенем морозостійкості. До найбільш витривалих відносять наступні види:

  • Тамарикс чотиритичинковий;
  • Т. пухкий;
  • Т. стрункий;
  • Т. галузистий.

В особливо суворі зими ці представники декоративного чагарника можуть обмерзнути до рівня снігу, але при цьому навесні вони швидко відновлюються і вже того ж сезону рясно цвітуть.

зелений кущ тамариксу фото

Щоб тамарикс гарантовано пережив зиму, бажано все ж замульчувати пристовбурове коло і прикрити основу стовбура хвоєю чи якимсь нетканим матеріалом. Це стосується особливо тих рослин, в зимостійкості яких ви не впевнені, тобто не можете віднести до жодного з перелічених видів. Не завадить такі безименні тамарикси ще й утеплити на зиму:

  • Зв’язати і пригнути пагони;
  • Вкрити кущ нетканим матеріалом чи хвойним гіллям.

Про розмноження і посадку тамариску у відео

Трохи більше про декоративний кущ тамариск знає ігор Білевич. Зокрема, у своєму відео він розповість про розмноження і правила посадки цієї рослини. Приємного перегляду!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.