Напевно, кожен садівник рано чи пізно стикається з проблемою: де взяти якісний посадковий матеріал? Адже часто куплене на стихійному ринку зовсім не відповідає тому, що обіцяв продавець (та він не завжди і сам знає, що продає). Навіть в розплідниках і садових центрах трапляються помилки і пересорт, і дуже прикро витратити гроші даремно, і, що, напевно, ще важливіше – час в очікуванні заповітного сорту. А іноді і купувати не дуже хочеться, бо є свій улюблений сорт у себе на ділянці або у знайомих. Як же навчитися розмножувати декоративні та ягідні кущі, причому – зберігаючи всі їх сортові якості? Зробити це не складно. В цій публікації розкажу як.

Вегетативне розмноження кущів живцюванням влітку - доступне навіть новачкам

Вегетативне розмноження кущів живцюванням влітку – доступне навіть новачкам

Зміст:

Які є способи розмноження рослин?

Для початку варто згадати про те, що існує кілька способів розмноження рослин. Можна посіяти насіння і, почекавши пару років, з подивом виявити, що виросла рослина зовсім не схожа на свого предка: не той колір листя, не та форма і колір плодів. Справа в тому, що більшість рослин при розмноженні насінням зберігає видові властивості, але не сортові.

Скажімо, посіявши насіння пухироплідника з червоним листям, ви, скоріше за все, отримаєте рослину зі звичайними зеленими листками, а посіявши насіння смородини «Краса Львова», отримаєте теж кущ смородини, але з дрібними кислими і не ароматними ягодами.

Є, правда, у насіннєвого розмноження і свої переваги, його використовують з метою селекції і отримання нових сортів, а ще – для отримання підщеп для майбутніх щеплень. Для отримання саджанців, які повністю повторюють сортові особливості материнської рослини, використовують вегетативні способи розмноження. Самий простий, швидкий і доступний – це розмноження за допомогою живців, причому зелених живців, ще не здерев’янілих.

Заготовка живців

Робити це можна з початку травня до кінця літа. І перше, з чого потрібно почати – це правильно заготовити ці самі зелені живці. Добре, якщо материнський кущ-донор росте у вас або на сусідній ділянці, все можна зробити швидко. А якщо ви знайшли його в парку, лісі або, взагалі, в іншому місті?

  • Відріжте молодий зелений пагін, що гнеться, гострим ножем;
  • Змочіть водою і добре відіжміть носовичок чи шматок якоїсь іншої тканини;
  • Повністю загорніть в нього зрізаний пагін і упакуйте в поліетиленовий пакет.

У такому вигляді пагін цілком нормально може зберігатися протягом доби. Якщо ж ви в дорозі проведете кілька днів, то «камерою» зберігання може служити пластикова пляшка з невеликою кількістю води і закрученою кришкою (зріз пагону перебуває у воді). Вже у себе на ділянці, ви з цього пагону зробите живця для вкорінення.

Звичайно, є рослини, які пускають коріння без зайвого клопоту, навіть в склянці з водою (розмарин, олеандр, фікус, верба, тамарикс), але багато інших рослин потребують додаткових зусиль.

Найкраще робити живці із середньої частини пагона. Живці з верхньої частини добре вкоріняться, але можуть погано перезимувати, живці з нижньої частини пагону будуть гірше вкорінюватися.

Для живця цілком вистачить двох бруньок з листям – нижньої і верхньої. Нижній зріз на живці роблять на 1-2 см нижче листка. Лист акуратно гострим ножем видаляють, не зачіпаючи бруньку. Верхній листок варто залишити, адже рослина за допомогою листя забезпечує процес фотосинтезу, харчується.

Але у зрізаного пагону ще немає коренів, а залишений лист, особливо великий, досить активно випаровує вологу, і це призведе до висушування і загибелі живця. Тому залишений лист варто зменшити наполовину.

Тепер готовий живець бажано замочити в якомусь стимуляторі утворення коренів. Їх існує безліч, і синтетичні ( «Корневін»), і натуральні (мед, сік алое). Головне – ніколи не перевищуйте дозу та рекомендований час обробки. Як правило, це призводить до зворотного ефекту, і ріст коренів пригнічується.

Розмноження живцями лаванди

Розмноження живцями лаванди

Приготування грунтової суміші для вкорінення живців

А поки живці проходять обробку, варто приготувати грунтову суміш. У такій суміші є одна суттєва особливість: вона не обов’язково повинна бути поживною (хоча не завадить), але обов’язково повинна бути пухкою волого- і повітропроникною. Молоді, тоненькі і слабенькі корінці, що утворюються на живці, повинні легко і без опору розвиватися і рости.

Зазвичай, це суміш землі з садка чи городу (забезпечить поживність) і розпушувач (промитий великий річковий пісок або нейтральний торф). Беруть їх для приготування субстрату приблизно в рівних об’ємах.

Якщо ви збираєтеся вкорінювати 3-5 живців, можна цією сумішшю наповнити квітковий горщик, якщо ж більшу кількість, то варто взяти ящик або навіть зробити спеціальну грядку. Дуже важливо, щоб субстрат був вологим. Тому його готують заздалегідь і поливають водою. Але і тут важливо знати міру, бруд розводити не варто. Пам’ятаємо про те, що для розвитку корінню потрібна і волога, і повітря.

Посадка живців для вкорінення

Ну а тепер можна безпосередньо висаджувати живці в грунтову суміш. Нижня брунька повинна опинитися в землі, а верхня з залишками листка – над землею. Деяким рослинам більше нічого і не потрібно, скажімо, лаванда, смородина, самшит, але деяким доведеться створити «тепличні» умови, причому в буквальному значенні.

Для того, щоб повністю компенсувати втрати вологи живцем, навколо нього варто створити 100% вологість. Робиться це просто: живець накривається зверху безбарвною скляною банкою, обрізаною пластиковою пляшкою з кришкою (що зручніше) або, в разі великої кількості живців, поліетиленовою плівкою натягнутою на каркас.

Вкорінений черенок декоративного куща

Вкорінений черенок декоративного куща

Корисні поради щодо розмноження рослин живцюванням

Можна сказати: вкорінення почалося. Але дозволю собі кілька важливих порад з практики:

  • Для вкорінення краще вибирати місця з розсіяним світлом, скажімо, під кроною не дуже густого дерева (яблуня відмінно підійде). Занадто глибока тінь (північна стіна будинку) або, навпаки, відкрите палюче сонце – поганий варіант.
  • Розташовуйте живці під банкою таким чином, щоб залишки листя не торкалися одне одного і не торкалися скла. У місцях дотику буде збиратися волога і почнеться процес гниття, а це погибель для живця.
  • Не переливайте живці – вологість грунту повинна бути помірною. Але і не пересушуйте. Можна обійтися і регулярним обприскуванням живців водою з пульверизатора.
  • Якщо живці вкорінюються в горщику, регулярно 1-2 рази на день знімайте банку або відкручуйте кришку на пластиковій пляшці і провітрюйте секунд 30. Живцям і корінню потрібне повітря!
  • На появу коренів потрібно 1-2 місяці. Якщо живець випустив новий листочок вже через тиждень, не поспішайте радіти. І гілка, поставлена ​​в воду, розцвіте, а потім засохне. Цей процес йде виключно за рахунок внутрішніх сил живця, але коріння у нього ще не утворилися.
  • Вкорінені влітку живці потребують захисту взимку. Треба або акуратно відсадити їх в контейнер і зберігати взимку при Т +0… +8°С (не забувайте іноді трохи поливати), або добре замульчувати і утеплити на грядці.
  • Ставте на вкорінення живців більше, ніж вам потрібно, бо, напевно, вкоріниться не все. Пам’ятайте про те, що теоретично, так вкорінюються практично всі листяні декоративні та ягідні кущі і навіть дерева!
  • Не вийшло? Вивчайте рослини і пробуйте ще раз.

Відео про розмноження рослин живцюванням

Детальніше про розмноження рослин живцюванням дивіться у моєму відео.

Успіхів вам у цій цікавій справі і хороших саджанців!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.