Люпин – прикраса квітників практичного саду

Люпин — дуже декоративний, але чогось цікавість садівників до цієї культури значно менша, ніж до подібних за виглядом. Мабуть, через те, що він занадто простий у догляді 🙂 Якби шикарні суцвіття для своєї декоративності вимагали щоденної уваги, то, напевне, ця квітка була б більш популярною. Але сьогодні, коли в тренді практичні сади (природні, легкого догляду, «ліниві») люпин поступово відвойовує собі популярність. Тим більше, що ця культура – ще й один з найкращих сидератів. Який люпин сіють на квітниках, а який як сидерат? В цій статті розкажемо про використання люпину як декоративної рослини. В наступному матеріалі читайте про люпин як сидерат.

lyupin-01-1024x816-3921938

Люпин – прикраса квітників практичного саду

Зміст:

Який буває і як виглядає люпин?

Це однорічна, дворічна або багаторічна трав’яниста рослина. Цвіте білими, жовтими, голубими, кремовими, рожевими, карміновими, пурпуровими і червоними квітками, зібраними у великі суцвіття. Плід – біб.

Серед багаторічних квітів, які цвітуть довго, мають яскраве різноманітне забарвлення і не вимагають спеціального догляду, у цієї рослини не так багато конкурентів. Але, як вже йшлося вище, люпин як квіти чогось не дуже популярні серед українських садівників. Можливо, ще й тому, що ми звикли до люпину лише з синіми суцвіттями. І багато з нас навіть не знають, що садових форм цієї культури велика кількість, яка зібрала чи не всю кольорову гаму.

Найцікавіші для використання в ландшафтному дизайні багаторічні сорти люпину. І головне, що ви маєте запам’ятати про люпин: багаторічний люпин – для краси, однорічний – для оздоровлення ґрунту. Тобто як сидерат можна сіяти лише однорічний люпин!

Люпин в саду природного стилю

Люпин в саду природного стилю

Далі – розберемо особливості вирощування цієї рослини на квітниках.

Особливості вирощування люпину на квітниках

Люпин віддає перевагу сонячним місцям, а ось на якому ґрунті йому рости – рослині майже байдуже. Правда, люпин не любить крайнощів. Помічено багатьма садівниками, що на дуже лужному ґрунті люпин розвивається гірше і його часто пошкоджує хлороз (жовтіють листя).

Дуже кисла земля – також не найкраща для вирощування люпину.

Як розкислити грунт, читайте тут.

При цьому, люпин може рости навіть на піску. Його коріння має одну особливість – на них розвиваються клубочки, в яких азотофіксуючі бактерії накопичують азот. Ця рослина взагалі не потребує підживлення азотом.

Догляд — потрібен чи ні?

Після посадки люпину про догляд за ним можна забути до наступного сезону. Хіба що – час від часу прополоти бур’ян. Але якщо замульчувати посадки, то і цього робити не доведеться.

Як правильно використовувати мульчу, читайте тут.

А ось наступного року рослину можна підживити мінеральними добривами. Для цього вносять, наприклад, 10-20 грамів суперфосфату і 5 грамів хлористого калію на метр квадратний.

Таке підживлення не є обов’язковим, але з ним можна добитися найбільшої яскравості квітів. Також для збереження декоративності корінь навесні підгортають, це приводить до розвитку бокових відростків, що сприяє активному росту і легкому розмноженню.

На одному місці люпин може квітнути з добрий десяток років, але після четвертого року життя його декоративність помітно зменшується. Тому садівники кущі люпину старші чотирьох років намагаються розмножити вегетативно і розсадити молоді на місця старих. Дорослі кущі дуже погано переносять пересадку.

Люпин багаторічний в природному середовищі

Люпин багаторічний в природному середовищі

Щоб люпин квітнув якомога довше, квіти, які вже відцвіли, потрібно вчасно зрізати – до того, як вони почали формувати насіння. Цвіте люпин на початку літа приблизно місяць і (в підходящих умовах) повторно — ближче до осені.

Розмноження багаторічного люпину

Розмножується багаторічний люпин насінням і вегетативно. Насіння можна висівати і одразу у відкритий ґрунт, і на розсаду.

Розсадний спосіб

Насіння висівають на розсаду ранньою весною в звичайну для квіткових культур суміш – торф, дернова земля, пісок (відповідно – 1:1:0,5). Поливають розсаду помірно, не допускаючи застою води.

Щоб прискорити розвиток азотофіксуючих бактерій на коренях молодих рослин, досвідчені садівники радять перед посівом насіння люпину змішати з перетертими в порошок клубеньками с коренів старих люпинів.

Сходи люпину з’являються не дружно. Виправити це можна, якщо після посіву накрити лоток вологою марлею і тримати посіви у теплому місці, поки люпин не проклюнеться.

Через 20-30 днів у молодих люпинів має бути 5-6 листочків. В цю пору їх вже можна висаджувати на квітник. Відстань між сіянцями – 30-50 см. З висадкою краще не затягувати, бо чим старша рослина, тим гірше вона переносить пересадку.

Посів насіння у відкритий ґрунт

Насіння люпину можна сіяти одразу у відкритий ґрунт, як тільки розтане сніг. Такі рослини зацвітуть вже на наступний рік в травні-червні, в залежності від сорту. Краще посіяти люпин з осені – під зиму. Підзимні посіви люпину проводять після першого заморозку на глибину 2 см. Зверху присипають невеликим шаром торфу. Навесні, як тільки зійде сніг, рослини дружно сходять і зацвітають вже в перший сезон – на початку серпня.

Люпин однорічний жовтий

Люпин однорічний жовтий

Недолік насіннєвого способу розмноження – колір материнської рослини не завжди зберігається у потомства. Щоб стовідсотково забезепечити наявність всіх ознак материнського куща люпину, треба розмножити його вегетативно.

Вегетативний спосіб розмноження люпину

Розмножують цю квітку живцями і поділом куща. Але останній спосіб, через дуже міцну стрижневу кореневу систему рослини, використовують не так часто. Набагато простіше відділити від основного кореня бокові розетки (живці), які утворюються на трьох-чотирьохрічних кущах, і розсадити.

Прикореневі розетки на живці беруть: весною – ті, які розвиваються з бруньок біля основи стебла, а влітку – бокові пагони, які виникають в пазухах листя. Весною живці вирізають гострим ножем разом з частинкою прикореневої шийки і саджають в затінку у пісчану землю. Через 20-30 днів у люпина зявляються молоді корені і його можна висаджувати на постійне місце. Молоді рослини мають усі шанси зацвісти навіть у той же сезон.

Люпин у ландшафтному дизайні

Ця квітка чудово виглядає як у сольних посадках, так і поряд з іншими багаторічниками. До речі, з люпину формують шикарні букети, правда, стоять у вазі вони недовго. Це солісти квітників другого ряду. Відцвітаючи всередині літа, вони виглядають не дуже привабливо. Тому на міксбордерах і клумбах їх краще висаджувати невеликими групами не в першому ряду, а десь всередині. Перед ними варто посадити багаторічники з пишним декоративним листям, які прикриють люпини після цвітіння.

Рабатка з карликових гібридів люпину

Рабатка з карликових гібридів люпину

Люпини на квітниках гарно поєднуються з хостами, ліліями, лілійниками, дельфініумами, ірисами, астильбами і іншими багаторічниками.

Люпин – види і сорти

В природі найчастіше зустрічається люпин наступних видів:

  • Люпин вузьколистний, або синій (висота 80-150 см, біле, рожеве або фіолетове забарвлення квітів);
  • Л. багатолистний (80-120 см у висоту, квіти синього кольору, цвіте двічі – в червні (приблизно три тижні) і в серпні повторно);
  • Л. білий (висота до 1,5 метра, квіти білі, блідо-рожеві або голубі);
  • Л. жовтий – однорічний (цікавий для вирощування в якості сидерата).

Найбільш декоративну цінність для вирощування в саду має люпин багатолистний, а  саме його гібридні сорти:

  • Принцеса Юліанна (висота 1,1 метра, блідо-рожеві квіти, що квітнуть більше місяця, починаючи з червня);
  • Апрікот (висота – 0,9 метра, помаранчеві квіти, цвіте з другої половини червня на протязі місяця);
  • Бург Фройлінг (білосніжне забарвлення квітів);
  • Майн Шлосс (червоний з цегельним відтінком колір квіток);
  • Мінарет або Сплендіт (карликові гібриди).

А у вашому саду росте ця рослина? Поділіться досвідом його вирощування в коментарях до статті. Читачі ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ будуть вам за це вдячні.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.