Бругмансія – краса і отрута в одному горщику

бругмансія зображенняЧесно кажучи, ще вчора я нічого не знала про існування цієї рослини. Випадково побачила фото в Інтернеті, поцікавилася,  що це, і дізналася – бругмансія. І тепер точно знаю, чого мені не вистачає для повного щастя – «дурманового дерева» 🙂 А поки шукаю продавця цього чуда, вирішила детально вивчити питання про вирощування бругмансії в домашніх умовах і на вулиці. Цією інформацією хочу поділитися і з вами. Раптом і вам захочеться цієї краси. Але одразу попереджаю – вона не тільки красива, а й отруйна…

Яка вона – бругмансія?

Кущик цієї рослини в контейнері може досягати двох метрів. Росте вона напрочуд швидко, але її пагони повільно дерев’яніють. Щоб бругмаксія сформувалася у вигляді деревця, треба систематично обрізати її бічні пагони.

Мене ця рослина полонила своїми прекрасними квітами. Звисаючі дзвіночки мають діаметр приблизно 15 см, а довжину – від 20 до 25 см. Я закохалася в ці квіти по фото, бо жодного разу ще не бачила на власні очі, як росте бругмаксія в саду.

Пишуть, що квіти її дуже пахучі, особливо ввечері. Їх забарвлення жовте, рожеве або біле. Цвіте бругмаксія пізно – в другій половині літа. На той час, як правило, її надземна частина повністю сформована. Зате цвіте вона у кілька підходів. То ж така краса може бути досить тривалою.

Бругмансія – особливості вирощування

На жаль, цю рослину не можна віднести до невибагливих декоративних кущів чи дерев. Хоча б тому, що вона зовсім не переносить мінусової температури. І в наших широтах її навіть укривати на зиму – марне заняття, бо стовідсотково змерзне. Тому бругмансію у нас, зазвичай, вирощують в контейнерах.

З приходом холодів горщик з рослиною забирають в тепло, щоб навесні вона знову стала головною прикрасою контейнерного саду. А ще бругмансію можна вирощувати і в умовах міської квартири – на балконі. Уявляєте, яку затишну атмосферу можуть створити її романтичні квіти-дзвіночки в обмеженому просторі відкритого чи закритого балкону?

Бругмансія невибаглива до кислотності ґрунту, але її необхідно постійно підживлювати. При цьому пишуть, що добрива можуть бути будь-якими. Перекормити її просто неможливо, а от від нестачі поживних речовин рослина не буде нарощувати зелену масу і не цвістиме.

бругмансія зображення 1

Бругмансія любить:

  • Тепло (оптимальна температура – 23-25 градусів за Цельсієм. В спеку рослину з саду краще перенести на прохолоднішу веранду чи терасу);
  • Сонце (треба уникати прямих сонячних променів в полудень. Якщо взимку на балконі сонця малувато, краще перенести рослину на цей період в темне місце. Там вона спатиме до весни.);
  • Вологу (поливати рослину треба від душі, особливо, коли вона росте. В період цвітіння і після нього поливи можна скоротити. Але навіть взимку, коли вона спить, її потрібно час від часу підливати. Пересихання землі в горщику з бругмансією приведе до її загибелі. Думаю, це той варіант, коли добре використати агрогідрогель);
  • Обрізку (треба регулярно обрізати пасинки, що ростуть між стовбуром і листками. Це стимулюватиме рослину до швидшого цвітіння);
  • Регулярну пересадку (рослина швидко нарощує кореневу систему, то ж доведеться за один сезон її пересадити не один раз. Треба слідкувати, щоб горщик при кожній пересадці був на 3-4 см більшим в діаметрі. При пересадці варто щоразу додати якесь мінеральне добриво, і, звичайно, бути обережним з коренями при “переселенні”);
  • Свіже повітря (на балконі, на якому мало свіжого повітря, вона не житиме).

бругмансія фото 4

Особливості зимування бругмансії

Є два варіанти, при яких рослина вдало переживе зиму. Їй треба забезпечити:

  • Прохолодне світле місце (в ідеалі – зимовий сад), де, за необхідності, рослині доведеться організувати додаткове джерело сонячного світла (їй потрібно не менше 12 сонячних годин на день);
  • Прохолодне темне сухе місце (підвал, наприклад), де вона буде «спати» всю зиму. Попередньо їй треба перед сплячкою відрізати всі пагони, які ще не одерев’яніли.

І в тому, і в іншому випадку, рослину взимку треба періодично поливати. Ближче до весни рекомендують пересадити її у більший горщик і почати вносити добрива. У відкритий ґрунт бругмексію можна висаджувати, не просто, коли мине загроза заморозків, а коли температура не опускатиметься нижче -5 градусів.

бругмансія зображення 2

Розмножується рослина насінням, живцями або поділом куща на зиму. Останні два способи – оптимальні, бо вирощена з насіння бругмаксія не цвістиме кілька років.

P.S. Бругмаксію недарма називають «дурмановим деревом» – абсолютно всі її частини отруйні, і навіть, кажуть, якщо її «перенюхати» можуть виникати галюцинації та головний біль. Її найближчий родич – дурман – красива, але надзвичайно отруйна однорічна рослина. Бругмансія менш токсична, але все одно досвідчені садівники радять працювати з нею в рукавичках, та не вирощувати, якщо в родині є домашні тварини і малі діти.

Буду вдячна тим, хто вже вирощує бругмаксію, за коментарі. Чи нічого я не «збрехала» щодо її вирощування? Чи справді нею можна отруїтися? Якщо так, то як ви захищаєтеся від цього?

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Tagged . Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *