Мед – унікальний дарунок природи, який важко переоцінити. Він містить у собі безліч корисних речовин, що необхідні людському організму. Має сильні антибактеріальні, противірусні та протигрибкові властивості, заряджає енергією, покращує імунітет, поліпшує сон та обмін речовин, нормалізує рівень холестерину, покращує стан судин та пам’ять. Це чудовий антидепресант. А ще — ласощі, які можна вживати людям, хворим на діабет. І щоб отримати максимум користі від цього продукту, необхідно вміти купити якісний мед. В статті ми поділимося секретами справжнього, якісного меду.

10-porad-yak-vibrati-yakisnij-med-1-1024x576-6929834

10 секретів якісного меду

1. Справжній мед — густий і тягучий

Справжній мед повинен бути тягучим, при переливанні він розтягується тонкою ниточкою і, наче сходинками, викладається гіркою. Неякісний — одразу капає і топиться. Спробуйте покрутити ложку, коли ллєте його, хороший буде накручуватися, а розведений так себе не поводитиме і потече.

2. Якісний продукт — важкий

Справжній мед доволі важкий. Літрова банка важитиме близько 1,5 кг. Якщо він залегкий, варто відмовитися від такого продукту.

3. Хороший — значить, прозорий

Хороший мед – однорідний і прозорий, у ньому не має бути вкраплень іншого кольору.  Якщо він мутнуватий, з осадом або розшарований, значить, перед вами фальсифікат. Розшарування меду свідчить про те, що у нього додали патоку чи крохмаль задля збільшення об’єму. Якщо є темні плями – можливо, його нагрівали, а це могло вбити усі корисні властивості.

Іноді в медові можуть плавати хітинові частини бджіл, пилок тощо. Таким чином продавці наче хочуть довести, що продукт справжній, але це на любителя. Зазвичай, мед повністю фільтрують від таких решток. Особисто я надаю перевагу меду, в якому не плавають бджолині ніжки.

4. Твердий чи рідкий?

Може бути твердим чи рідким. Рідким він лишається упродовж місяця після медозбору, який триває з кінця червня до кінця вересня. З кінця жовтня весь мед кристалізується, і чим більше корисних речовин – тим швидше це відбувається. Але є винятки: рапсовий мед з весняного медоносу у серпні вже кристалізований, а з акації та вереску ще й узимку лишається рідким.

Читайте також нашу статтю Все, що треба знати про мед — як перевірити і зберігати.

5. Без піни

Наявність піни свідчить про те, що його викачали занадто рано і він недозрілий, або що він забродив. Натуральний продукт бродити не може, бо має бактерицидні властивості. Бродіння наступає коли його розбавляли і у ньому багато води, у справжньому меді її не більше ніж 20%. Ще бродіння може бути викликане тим, що мед нагрівали, і його структура порушена, а, значить, нівельована користь продукту.

Справжній мед при наливанні викладається гіркою

Справжній мед при наливанні викладається гіркою

6. Смак справжнього меду — без кислинки

Хороший мед трохи дере горло терпкістю, у ньому не має бути кислинки, її наявність – ознака того, що він незрілий або псується, а значить – розбавлений.

7. Хороший мед легко поглинається шкірою

Хороший мед, якщо капнути його на шкіру, легко втирається, якщо ж він з добавками, то почне скочуватися.

8. Насичений приємний аромат

Якісний мед відчувається по яскравому запашному аромату. Якщо його розвели, пахощі відчуватимуться не так сильно. Чим більше додали сиропу – тим менше аромату. Карамельний присмак відчувається, якщо мед був розплавлений, а це псує його властивості.

9. Як щодо кольору?

Колір може бути різний, це не говорить про якість меду. Іноді при кристалізації він може змінювати колір з жовтого до майже білого. Але неприродно білий колір меду все ж повинен насторожити, бо пасічник міг не вивозити бджіл для збору нектару, а просто годувати їх цукром, що не несе ніякої користі. Зазвичай, чим темніший колір меду, тим вищий у ньому вміст мінералів, показник pH та більш виражений аромат. Також таких мінералів як калій, хлор, сірка, залізо, марганець, магній та натрій набагато більше у темних видах меду.

10. Просіть показати документи

Якщо продукт пройшов вашу візуальну перевірку, щоб перестрахуватися від неякісного продукту, попросіть у бджоляра показати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки і сертифікат відповідності (експертний висновок). У паспорті мають бути печатки ветеринарного лікаря, має бути вказано, де знаходиться пасіка, яке здоров’я бджіл, і коли його перевіряли.

А у сертифікаті описують дані про аналіз меду в лабораторії: кількість води у ньому (мед преміум-класу містить 18% води або менше), діастазне число, інвертний цукор (суміш глюкози і фруктози). Наявність такого документа з двома печатками (лабораторії з її номером і про проходження радіологічного контролю) свідчить про те, що все гаразд, експертизу пройдено.

Бажаємо вам зустрічати тільки порядних продавців, обирати хороший мед та отримувати з нього якомога більше користі!

Галина Константинович,

ЗЕЛЕНА САДИБА.