Чи є у вас план, або З чого починається ландшафтний дизайн?

Чесно скажу, раніше я думала, що ландшафтний дизайн – це наука про рослини. Ні, навіть не про рослини, а суто про квіти. І ландшафтні дизайнери – це такі собі гламурні баришні, які, нюхаючи то одну, то іншу квіточку, тоненьким пальчиком показують простим тьотям з лопатою, де їх посадити. Виявилося, що то ціла наука, де садівництво тісно пов’язане з інженерними та архітектурними знаннями. А ландшафтний дизайн двору і саду від професіоналів – копітка робота, що вимагає глибокого дослідження і аналізу ділянки на кислотність грунту, рівень грунтових вод і т.д. В цій статті – основні правила поділу ділянки на зони, адже це основа створення майбутнього ландшафтного дизайну.

План 3d ландшафтного дизайну

Чи є у вас план, або З чого починається ландшафтний дизайн?

Всього можна навчитися. Але якщо освоєння нової професії не входить у плани, а створити дизайн двору і саду своїми руками дуже хочеться? Тоді можна спробувати обійтися власними силами, як Людмила Воропаєва, наприклад. Їі історія, як і 20 фото дворів до і після, доводять, що це можливо. І почати варто з плану своїх бажань. Тобто – того, що ви хочете бачити на своєму обійсті. Для натхнення раджу перглянути 75 фото прекрасних садів.

Ландшафтний дизайн двору починаємо з зонування

Як пишуть у книжках по ландшафтному дизайну, зазвичай, зони ділянки ділять на:

  • ЖИТЛОВУ, де розташовується будинок і все, що його оточує (тераса, палісадник, внутрішній дворик або патіо, гараж або майданчик з навісом для машини, літня кухня, мангал або барбекю з запасом дров).
  • ГОСПОДАРСЬКУ – де, як правило, стоїть сарай для зберігання інструментів, майстерня, нерідко — гараж.
  • ЗОНУ ПЛОДОВОГО САДУ І ГОРОДУ — це можуть бути дві окремі один від одної зони, але можна їх і об’єднати. До речі, чи знаєете ви, які плодові дерева не можна садити поряд?
  • ЗОНУ ВІДПОЧИНКУ, яка може бути поєднана з житловою частиною саду або бути окремим відокремленим місцем. Тут, переважно, влаштовують квітники, кам’янисті сади, водойму, ставлять лавки або вішають гамаки. Для любителів Азії — це саме те місце, де можна вдало організувати японський сад. Основні зони, своєю чергою, можуть ділитися на невеликі підзони, як, наприклад, дитячий або спортивний майданчики.

Ви можете прийняти чи відкинути таку умовну класифікацію, бо насправді ви створюєте ландшафтний дизайн свого двору і саду, відштовхуючись виключно від своїх бажань і логіки вашого життя.  Так само як проводите і будівництво приватного будинку. Інша справа, що таке зонування ділянки, як показує досвід більшості господарств, найбільш зручний для господарів спосіб організації життя за містом і, разом з тим, воно дозволяє створити гармонійний ландшафтний дизайн двору і саду.

ВАЖЛИВО! Запам’ятайте одне з основних завдань ландшафтного дизайнера —забезпечити плавний перехід з однієї зони в іншу, за допомогою рослинних композицій (рабаток, наприклад), доріжок і арок згладити різкі переходи. До речі, зробити рабатку своїми руками дуже просто.

Тобто, спочатку ділимо ділянку на зони, малюємо її план, а потім наносимо на нього рослини, які повинні забезпечити плавний перехід однієї зони в іншу. І тільки після цього починаємо замовляти квіти і дерева для посадки та реалізовувати цікаві ідеї для саду та подвір’я. В тому числі, вирішувати, чим вимостити двір.

Далі – конкретніше про те, як оформити кожну зону. Але прочитайте перед тим ще й статтю про норми і правила організації прибудинкової території.

Житлова зона – перехід від будинку до саду

Житлова зона – це зона, розташована безпосередньо поруч з будинком. Місце, де господарі найчастіше проводять час. До неї слід віднести – палісадник біля входу, внутрішній дворик-патіо, парадні квітники, терасу чи веранду. Ця частина саду ще не сад, але вже і не будинок, вона є основною перехідною зоною ділянки – її обличчям.

Майданчик поряд з будинком з боку саду часто оформлюють вертикальними клумбами і вазонами з однорічниками, плетистими трояндами, наприклад гібридами Ругози, клематисами і іншими квітучими ліанами. Тут влаштовують газон, фонтан, невеликий ставок, квітники з весеняними цибулинними або композицію з каменів. А щоб було затишно, майданчик повинен бути захищеним від сторонніх поглядів. Це може бути і жива огорожа, наприклад, з декоративного чагарника тамариксу чи однорічних рослин-гігантів і звичайний паркан.

Якщо план ділянки передбачає місце, де розміщуються садові меблі, бажано, щоб воно було не меншим за 20 м2. Форма та конфігурація має відповідати загальному стилю саду. Для практичності, його можна замостити плиткою або плоским каменем, зробити дерев’яний настил зі спеціальним покриттям дерева або засипати гравієм. Головне – підібрати довговічний матеріал, за яким легко доглядати. Непогано, якщо він буде з того ж матеріалу, що і садові доріжки в цій зоні ділянки. Але це зовсім не обов’язково.

Палісадник біля входу в будинок можна оформити яскравими квітниками в класичному або вільному стилі, поставити арку з квітучими ліанами або посадити невелике «домашнє» деревце. Ялинку чи сосну, наприклад. Її можна святково вбирати перед кожним Новим роком.

До житлової зони найчастіше відносять і стоянку для машини, оскільки вона повинна знаходитися поблизу будинку. Виникає певна суперечність – як поєднати її з садом? Дуже просто – зробіть стоянку частиною композиції, обсадіть її живою огорожею або заплетіть стіни гаража кучерявими рослинами-плетунами. Якщо хочете зробити навіс для машини, то нехай він буде у вигляді перголи, а по опорних стовпах також можна пустити в’юни, і повісити кашпо з однорічниками.

Створити гармонійний дизайн ділянки своїми руками допоможуть 5 безоплатних програм для ландшафтного дизайну.

Господарська зона – не на очах

Як правило, вона розташована подалі від житлової частини і від основного декоративного саду, найкраще – в північній частині ділянки, де найменше сонця. Тут розміщують необхідні садові будівлі: сарай для інвентарю та інструментів, душову і туалет. У цій же частині саду можна запланувати невеликий майданчик для сушіння білизни або для спалювання сміття.

У далекому (краще північному) кутку господарської зони влаштовують компостну купу. Її бажано затінити для підтримки вологості. Якщо ви плануєте город, то сарай і компост краще розташовувати ближче до нього.

Господарська зона ділянки не повинна бути відкритою для очей. Її відділяють від основного саду перегородками з кучерявими рослинами, високорослими культурами (топінамбур, соняшник) або пишними декоративними кущами.

Плодовий сад та город – для задоволення

Навіть якщо ви — «сама інтелігенція», навряд чи зможете зовсім відмовитися від городу. Немає нічого смачнішого своїх овочів, вирощених з власної розсади. Але, я вважаю, заводити город треба для свого задоволення, а не для щоденної важкої праці. В цьому плані корисно почитати мою статтю «Розумний город». Як показує моя практика, 6-8 грядок розміром 1 на 4 метри – оптимально, щоб забезпечити овочами на весь сезон сім’ю з двох дорослих і двох дітей. Можливо, заготовки на всю зиму з такого городу ви не зробите, але їстимете свіжі овочі і зелень з весни до пізньої осені.

Якщо город є в проекті, то розташовувати його слід з півночі на південь, так рослини більш рівномірно отримують сонячне тепло. Між грядками повинно бути достатньо місця, щоб зручно ходити, обслуговувати їх і збирати врожай.

 

Плодові дерева і кущі не терплять перезволоження ґрунту, тому їх не варто садити в низині. Не слід садити нові плодові дерева на місці старих посадок, так само як і закладати там город. Це виснажена земля, і рослини не отримають необхідного живлення. Щоб її оживити, посійте сидерати. На пагорбах – інша проблема – там плодові дерева найбільше страждають від пересихання і заморозків.

Звичайно, потрібно уважно поставитися до вибору плодових дерев і розібратися з особливостями їх вирощування. Буває, що молоді деревця підмерзають, але якщо посадити їх в захищеному місці (з південного боку саду), вони будуть відчувати себе значно впевненіше. До речі, висаджування плодових рослин в один ряд, як було завжди прийнято по наших селах, зовсім не обов’язкове. Вони можуть бути дуже декоративними у групах і на газоні.

Зона відпочинку – зона декоративного саду

 

Щодо цієї зони ділянки, то нікого не слухайте, а робіть все, слідуючи виключно за своїми бажаннями. Ваш відпочинок може бути активним у колі друзів та рідних, а, може, це самотня дрімота в гамаку десь подалі від усіх сусідів? А, може, ви не уявляєте свій відпочинок без вогнища і поїдання страв-гриль? А, може, ви хочете все і відразу? Тут обмежити вас мають право хіба фінансове питання чи невелика площа ділянки. Але не поспішайте відмовлятися від своїх мрій. Прочитайте нашу статтю «Ландшафтний дизайн малого подвір’я», можливо вам все вдасться реалізувати.

Часто в зоні відпочинку зводять альтанку чи перголу, ставлять шезлонги на березі водойми чи басейну, лавки – в затінку, гойдалки, гамаки… Ці елементи дуже легко нададуть ефективності озелененню нової ділянки. Вибираючи місце для цієї зони, зауважте, що тут має бути достатньо сонця, але в полудень – прохолодна тінь. Забезпечте в цьому куточку навіс від дощу, щоб тут можна було відпочивати у будь-яку пору. Кім того, зона відпочинку повинна бути добре захищеною від вітру. Для цього можна використати різноманітні ширми, шпалери з ліанами, високі декоративні кущі і хвойні.

Зона відпочинку, як і житлова, має бути дуже декоративною. Тут, як правило, відкривається ландшафтний дизайн саду у всій красі. Умовно її можна поділити на кілька підзон:

  • Для відпочинку з друзями;
  • Для приготування їжі;
  • Для усамітнення;
  • Спортивний майданчик;
  • Дитяча підзона і т.д., згідно ваших бажань.

Місце для зустрічі з друзями – веселе і життєрадісне. Тут ставлять цікаві садові фігури, організовують пишні квітники. В зоні усамітнення, навпаки, має бути спокійно і тихо. Деякі господарі влаштовують собі «зелені» кабінети в саду, відгороджуючись від усього світу по периметру шпалерами чи декоративними кущами, або, взагалі, зводять окремий літній будиночок. Що стосується дитячого майданчика – зробіть його на тому місці, щоб з вікна кухні чи веранди ви могли його добре споглядати. Залежно від віку дітей, тут можуть бути гойдалка, надувний басейн, іграшковий будиночок, пісочниця, гірка, настільний теніс, баскетбольне кільце і т.д.Здається, про зонування саду – все. Звичайно, професійні ландшафтні дизайнери перш ніж поділити ваш сад на зони, проаналізують купу інформації: рівень ґрунтових вод, якість і механічний склад ґрунтів, напрямок стоку, параметри запланованих комунікацій, характеристики будівель… То ж, розробляючи дизайн саду своїми руками, ви також, можливо, не так ґрунтовно, але все ж проаналізуйте особливості своєї ділянки, щоб захистити себе від помилок, які в майбутньому будуть приносити багато клопотів. Натхнення вам!

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить