Як швидко розмножити насіннєву картоплю?

І знову в нас на порядку денному городня тема. Пам’ятаєте, минулого разу я розповідала про те, як вирощувати розсаду незвичними способами? Тільки не дивуйтеся – картоплю теж можна вирощувати з розсади. Про цей та про інші ефективні способи розмноження картоплі  ми й поговоримо з вами сьогодні. Отже, як розмножити насіннєву картоплю?

Як швидко розмножити насіннєву картоплю

Як швидко розмножити насіннєву картоплю

Бувалі городники знають: щоб мати гарний урожай картоплі, недостатньо лише дотримуватися правильної агротехніки. По-перше, треба правильно готувати посадкову картоплю до посадки. По-друге, в наших кліматичних умовах більшість сортів дуже швидко вироджується – бульби  дрібнішають і втрачають характерні сортові ознаки, паростки стають ниткоподібними. Така картопля надалі вже не буде придатною для садіння. А якщо ми придбаємо  1-2 кг нового сорту, то розмножувати його звичайними методами доведеться кілька років. Не ефективно? Так. Але ж можна одержати з однієї бульби від 2-3 до 100 кущів картоплі за один сезон, і це не так складно, як здається на перший погляд.  Не вірите? Перевірте самі.

Розмноження картоплі частинами та вічками

картопля посадкова картинка 2Посадкову картоплю досить часто ділять на частини, особливо, коли її запасів посадкового не достатньо. Це найпростіший прийом, хоча й не найкращий, адже після поділу значно обмежується  кількість поживних речовин, доступних для паростків. Треба розділяти бульби так, щоб в кожній частині було хоча б одне вічко. Різати картоплю потрібно завчасно, як мінімум за 5 днів до висаджування в ґрунт. За цей час поверхня розрізу підсушується, а в вічках з’являються міцні молоді паростки. Оптимальна температура, при якій бажано витримувати картоплю перед посадкою – 8-10°С.

Їстівна картопля також може бути використана для розмноження, хоча, з практичної точки зору, це не дуже підходящий варіант. На великих бульбах вічок зазвичай небагато, більшість із них зосереджені в верхівковій частині. Ось цю частину ми і будемо зрізати, а решту використаємо для приготування їжі.

Картопля посадкова, розмножена паростками

розмноження картоплі картинка 2Цей спосіб давно користується успіхом у городників, він ідеально підходить для швидкого розмноження нових сортів.  Мова йде якраз про ту саму картопляну розсаду. Для початку потрібно розкласти насіннєву картоплю в вологий субстрат (можна взяти тирсу чи торф), а далі почекати 5-7 днів, поки паростки проростуть і випустять корені. Потрібно слідкувати, щоб субстрат не пересихав, а коріння не переросло. Коли довжина паростків досягне 5-6 см, їх відокремлюють від материнської бульби і висаджують як звичайну розсаду в стаканчики, парник, чи в теплицю під агроволокном. Догляд за молодими саджанцями картоплі нічим не відрізняється від догляду за розсадою інших овочів. За 3-4 тижні картопляну розсаду вже можна висаджувати на город.

З одних і тих же бульб отримують до 4-5 партій посадкового матеріалу, адже на місці зрізаних пагонів через деякий час з’являються нові. Через місяць-півтора наших «донорів» потрібно висадити на ділянку звичайним способом. І я думаю, що не зайвим буде подякувати трудівницям за їхню роботу – вченими вже давно доведено, що добрі слова йдуть на користь не тільки людям, а й рослинам.

Розмноження картоплі відводками

розмноження картоплі картинка 1Від попереднього цей спосіб відрізняється тим, що пророщені паростки не зрізають, а залишають на бульбі до повної готовності розсади. Посадкову картоплю слід розкласти в ящик, присипати шаром торфу чи легкого ґрунту і полити водою. При кімнатній температурі сходи повинні з’явитися вже на 8-9 день. Через місяць їх відокремлюють від материнської бульби і висаджують в ґрунт разом з грудкою землі. На той час у саджанців вже повинна утворитися розгалужена коренева система, тому корені не будуть надто травмуватися при пересадці.  Маточні бульби можна ще раз засипати в ящику землею, щоб отримати наступну партію відводків.

Можете повірити, що сьогодні хтось в українському селі може відмовитися від традиційного городу і вирощування картоплі? Прочитайте інтерв’ю Віктора Ганущина. На картопляному полі купленої ділянки він організував луку “а-ля Пітер Удольф”… Не картоплею єдиною, панове 🙂

Щедрого врожаю!

Наталка Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить