Одного разу (десь на початку 2000-х) я написала листа в редакцію газети «Наша дача». Дуже вже хотілося поділитися з читачами видання своїм першим враженням від укривного матеріалу, що тільки-но з’явився на ринку України. До нас він прийшов під маркою «спанбонд». Спочатку покупці тільки придивлялися до нового товару, не вірячи, що він може конкурувати з плівкою. Це вже зараз переваги спанбонду стали очевидними, хоча ще й досі  час від часу трапляються прикрі невдачі. Та чи матеріал у тому винен? Щоб уникнути помилок, треба, в першу чергу, розібратися з основними характеристиками агроволокна , а також де і коли застосовується кожен його вид, як його вибрати та чи варто платити більше. Про це і поговоримо сьогодні.

Все про агроволокно

Все про агроволокно

Агроволокно для грядок – характеристики основних видів

Агротекстиль буває різної щільності – від 15 до 120 г/м2, і, в залежності від цього, він може мати різне призначення. Спанбонд – найменшої щільності  (17-23 г/м2) добре пропускає світло, дуже легкий. Його можна використовувати для укриття без дуг, бо не створює навантаження навіть на молоді сходи. Подібне укриття може захистити рослини від заморозків 0-5°С, а також від шкідників на городі.

Агроволокно для грядок середньої щільності (30-42 г/м2) використовується для накриття каркасів парників та теплиць. Може захистити рослини від заморозків до 6-8°С, при загрозі серйознішого мінусу рекомендується робити додаткове укриття. Так, наприклад, гортензію широколисту та певні сорти вересу рекомендується укривати на зиму кількома шарами агроволокна, бо вони відносяться до зони морозостійкості набагато теплішого клімату.

Найщільніше агроволокно – 60 г/м2 – використовується для захисту молодих дерев та кущів в зимовий період. Можна також використовувати цей вид укривного матеріалу для теплиць та парників, захисту від заморозків. Наприклад, ним можна закрити висаджені жоржини в період повернення заморозків.

Агроволокно для парників випускають тільки білого кольору, аналогічний матеріал чорного кольору, в основному, застосовується для мульчування. Варто завжди звертати увагу на якість нетканого матеріалу, адже агроволокно для грядок хорошої якості може прослужити вам з десяток років, а неякісний матеріал зіпсується вже в перший рік використання.

агроволокно для теплиці зображення

Як вирощувати розсаду під агроволокном

У багатьох городників виникає питання: чи варто вкривати парник агроволокном, а  чи все ж таки краще для вирощування розсади застосувати плівку? Якщо ви збираєтеся сіяти насіння чи висаджувати розсаду в квітні, тоді, коли денні температури вже впевнено тримаються на позначці 15-20°С – не вагайтеся, вибирайте агроволокно. Але в холодні березневі дні спанбонд ще не здатний добре зберігати тепло, і розсада під таким укриттям буде довго сходити та затримуватися в рості. Тому для вирощування ранньої розсади особисто я рекомендую використовувати плівку.

Спанбонд відмінно захищає розсаду від вітру та палючих сонячних променів, створює сприятливий мікроклімат  в парнику чи міні-тепличці. Завдяки мікроскопічним отворам цей матеріал пропускає краплини води всередину, а також дає змогу випаровувати зайву вологу. Таким чином, рослини під спанбондом ніколи не запарюються, як то іноді буває в плівкових укриттях в спекотні дні, листя вільно дихає і не обгоряє на сонці. Поливати розсаду можна прямо поверх укриття, не знімаючи його або ж знімаючи тільки час від часу. Але не забувайте: розсада росте швидко, та разом з розсадою так само швидко ростуть бур’яни. Тому не проґавте момент!

Агроволокно для грядок

Укриття нетканими матеріалами сприяє швидшому дозріванню овочів та ягід, а також захищає городні культури від несприятливих погодних умов – спеки, кислотних дощів та граду. Під таким захистом температура ґрунту завжди на кілька градусів вища, ніж на відкритому місці.

агроволокно укривний матеріал зображення

Найчастіше застосовують агроволокно з метою одержання раннього врожаю суниці та картоплі, при цьому дозрівання урожаю пришвидшується до 15-20 днів. З подібною метою використовують укривний матеріал білого кольору, середньої щільності.

Легкий білий спанбонд допомагає захистити овочеві культури від сонячних опіків в спекотні дні. Найбільш вразливі до сонця плоди перцю та томатів, тому їх потрібно захищати в першу чергу. Ставити дуги чи будь-які інші опори над грядкою необов’язково, достатньо закріпити укривний матеріал по краях, щоб його не зносило вітром.

Спанбонд, як мульча

Зараз все частіше застосовують агроволокно для мульчування. Наприклад, суницю висаджують на грядки, вже вкриті спанбондом, в заздалегідь підготовлені отвори. Так само можна висаджувати на город розсаду огірків, томатів тощо.

Для мульчування рекомендується використовувати спанбонд чорного кольору, бо він майже не пропускає світло, на відміну від білого. Цей матеріал не тільки захищає грядки від бур’янів, а й сприяє швидкому прогріванню ґрунту навесні. Щоб уникнути надмірного перегрівання влітку, можна поверх укривного матеріалу покласти шар соломи. А ще спанбондом ідеально прикривати щойно висаджену розсаду в грунт, щоб захистити її не тільки від можливого похолодання, а й від надмірного сонця, якщо проводите “переселення” в спеку. Про те, коли висаджувати розсаду, я розкажу наступного разу.

Щедрих вам урожаїв!

Наталія Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить