Розсаду — на город! Про особливості «переселення»

Травень для багатьох – найгарячіша пора. Це саме той час, коли городники висаджують розсаду більшості овочевих культур, яка була посіяна в березні-квітні. Але як краще орієнтуватися в термінах – звіряючись з місячним календарем, фенологічними фазами розвитку рослин чи з чимось іще? Сьогодні я докладніше розповім про оптимальний час висадки розсади в відкритий ґрунт, а також про найважливіші ознаки, на які потрібно звертати увагу при виборі посадкового матеріалу на базарі чи в магазині.

rozsadu-na-gorod-01-1024x683-6605137

Розсаду — на город! Про особливості «переселення»

Підготовка розсади до висаджування

Якщо ви зуміли виростити розсаду овочів самостійно, то зараз вже час готувати її до висадки в ґрунт. Загартовування розсади – нескладна справа, та саме від неї залежить, настільки швидко рослини приживуться на грядці. Мінімальний період загартовування – 3 дні. Насправді це дуже малий термін, бажано проводити загартовуючі процедури якомога довше.

Зазвичай за 10 днів до висаджування в ґрунт зменшують кількість поливів. Лише безпосередньо перед висаджуванням необхідно добре зволожити ґрунт, щоб менше травмувалося коріння. Потрібно також поступово привчати рослини до умов відкритого ґрунту. Якщо розсада вирощується в парнику, то треба спочатку знімати рами на деякий час, а потім взагалі залишити парник відкритим. Якщо ж ви вирощували розсаду в ящиках чи стаканчиках, то виносьте їх з приміщення спочатку на кілька годин, потім на весь день, а потім взагалі залишайте надворі.

як загартовувати розсаду картинка

Як вибирати розсаду на ринку

Ви ще не впевнені в своїх силах і купуєте розсаду переважно в спеціалізованих садових центрах чи на ринку? Тож підходьте до цієї справи з усією відповідальністю, адже шлях до гарного урожаю починається саме з розсади.

На жаль, не завжди розсада на ринку буває хорошої якості. І навіть велике розкішне листя не гарантує хороших результатів. На що ж тоді потрібно звертати увагу?

  • Найперше – це коріння. Воно повинно бути досить розгалуженим, з живими, не підгнилими кінчиками. Бажано купувати розсаду з грудкою землі, та при цьому не забувайте оцінювати стан коренів.
  • У рослин має бути здорове, добре розвинене листя, не бліде, але й не надто яскраве. Оптимальна кількість листя у розсади: для капусти – 5-7, для перцю та помідорів – 6-8, для кабачків, огірків – 3-4.

Яскраво-зелене листя – ознака перегодовування рослин азотом. Таке буває, коли продавець поспішає підростити розсаду на продаж, не надто заморочуючись з якістю. Перегодована добривами розсада може так само погано приживатися на грядці, як і слабка, недорощена.

  • Краще купувати розсаду середнього розміру, не надто витягнуту, з короткими міжвузлями. Це вірна ознака того, що рослини вирощувалися правильно, пройшли період загартування, а отже, швидко адаптуються в навколишніх умовах.
  • Звертайте увагу також на стебло. Воно повинно бути міцним, не враженим «чорною ніжкою» (найперша ознака захворювання – тонка перетяжка в нижній частині стебла).

Як і коли висаджувати розсаду

Якщо ви хочете отримати дуже ранній урожай перцю, томатів, огірків чи баклажанів, тоді їх потрібно вирощувати під плівковим укриттям чи в теплиці. Ці овочі дуже чутливі до низьких температур, тому в відкритий ґрунт їх висаджують в травні, коли різниця між денними та нічними температурами стає менш відчутною. Але вже на початку квітня можна висаджувати на грядки ранню капусту, бо ця овочева культура не боїться весняних заморозків. І тільки в тому випадку, коли стовпчик термометра загрожує опуститися  нижче -8°С, розсаду капусти вкривають агроволокном чи будь-яким іншим укривним матеріалом.

Існують оптимальні строки для висадки розсади кожного виду овочевих культур. Але в Україні вони дещо між собою різняться, в залежності від кліматичної зони.

Таблиця. Терміни висадки розсади у відкритий ґрунт

 

Культура

Кліматична зона
Полісся Лісостеп Степ
Капуста білокачанна рання 1-15 квітня 20 березня –

10 квітня

1-20 березня
Капуста білокачанна пізня 20 травня –

5 червня

20 травня –

5 червня

10-20 червня
Томати ранні 10-20 травня 5-12 травня 25-30 квітня
Томати середньостиглі 10-20 травня 10-20 травня 30 квітня –

15 травня

Томати пізньостиглі 20-25 травня 20-25 травня 15-20 травня
Перець 15-25 травня 10-20 травня 5-15 травня
Баклажани 15-25 травня 10-20 травня 1-10 травня
Селера 15-25 травня 10-20 травня 5-15 травня

Розсаду пізньостиглої капусти (це стосується і декоративної капусти) висаджують останньою, бо за більш ранньої посадки капустяні голівки восени почнуть розтріскуватися. Терміни посадки можуть трохи зміщуватися в залежності від конкретних погодних умов. Деяку розсаду треба висаджувати тоді, коли загроза заморозків буде нульовою.

Під кожну рослину потрібно підготувати ямку, туди додати перегній, компост або мінеральні добрива, перемішавши їх з землею. Найкращий час для висаджування розсади – надвечірні години. А ще краще, якщо весь день тримається похмура погода, тоді в рослин буде більше часу для адаптації на новому місці. Коли ж доводиться висаджувати розсаду в спеку, варто потурбуватися про легке укриття спанбондом.

висаджуємо розсаду помідорів зображення

Перець та помідори можна висаджувати окремо в ямки або ж стрічковим способом. Відстань між ямками – 50х50 см, між рослинами в ряду – 20-30 см, в залежності від сорту. Для кожного виду капусти застосовується своя схема посадки. Ранню капусту висаджують на відстані 50х50 см, середню – 60х60 см, пізню – 70х70 см. Найлегше висаджувати розсаду, яка була вирощена в одноразових мішечках, бо в цьому випадку практично відсутній ризик пошкодження коріння.

І ще запам’ятайте: на відміну від перцю і томатів, капусту заглиблювати в землю не треба. Особливо важливою є ця умова для цвітної капусти та броколі, бо занадто глибока посадка зумовлює втрату частини урожаю. Висаджену розсаду через тиждень вже можна чимось підгодувати. Чим? Почитайте про органічні підкормки.

Щедрих вам урожаїв!

Наталія Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить