У січні природа дає садівникові перепочинок і звільняє його від робіт в саду, але це не означає, що ми будемо нудьгувати. Навіть в середині зими турбот чимало, і всі вони, так чи інакше, пов’язані з майбутнім сезоном. Чим зайнятися садівнику/городнику в очікуванні весни? Не самим лише плануванням. Січень – час, коли вже можна висівати дещо на розсаду – і овочі, і квіти. Це ідеальна пора для живцювання хвойних дерев і кущів. І, звичайно ж, саме в січні ми активно закуповуємо насіння, компоненти і тару для розсади. Детально про роботи, які бажано або навіть необхідно провести в січні в саду і на городі, читайте в матеріалі.

Роботи в саду і на городі в січні

Роботи в саду і на городі в січні

Щоб правильно спланувати роботи в саду і на городі в січні, використовуйте наш місячний посівний календар на січень 2022.

Зміст:

Роботи в січні в саду

Планування

Взимку, особливо якщо вона сніжна, дуже чітко видно, що в саду не так, де порожні місця, а де, навпаки — занадто густо. Адже часто ми купуємо саджанці зопалу і садимо похапцем. Можна, і навіть потрібно, використати цей момент, щоб ретельно продумати майбутні посадки і переробки, скласти і намалювати план, визначити список рослин і місце їх майбутньої посадки. Причому варто враховувати не тільки «технічні» питання: освітленість, захищеність від вітру, близькість до води, але й не забувати про естетичний аспект.

Про правила планування земельної ділянки читайте в нашому матеріалі Чи є у вас план? Або – з чого починається ландшафтний дизайн?

Розмноження за допомогою живців

Зимовий період — це відмінна можливість поекспериментувати і спробувати розмножити хвойні і листопадні рослини за допомогою живців. Робити це для садівника цікаво, і дозволить до весни обзавестися готовими саджанцями багатьох рослин, причому якщо треба, то в великих кількостях (живопліт або бордюр) і абсолютно безкоштовно.

Огляд саду

У січні, незважаючи на погану погоду і навіть мороз та сніг, змушуйте себе виходити і гуляти по своєму саду (я це роблю щодня). Цілі дві: прогулянка на свіжому повітрі — запорука гарного самопочуття і сну (погодьтеся, взимку ми набагато рідше дихаємо киснем), і плюс – огляд саду. А на що дивитися? На те, як вкриті ваші рослини, чи не треба десь щось підправити і зміцнити, чи не оголилися штамби молодих саджанців, чи достатньо снігу на грядках, клумбах і пристовбурних колах (якщо він є, звичайно).

Якщо ж снігу забагато і він, важкий та мокрий. налипнув на гілки, акуратно струшуйте його з нижніх гілок, а з верхніх обережно збивайте палицею з намотаною на неї мішковиною або тканиною. Річ у тому, що під час морозів гілки втрачають еластичність і стають крихкими, і при занадто інтенсивному рухові ви можете їх просто зламати.

Як бути з відлигами?

Інша проблема січня — іноді трапляються відлиги. Особливо це небезпечно для культур, які рано прокидаються (абрикос) і для ретельно вкритих теплолюбних рослин. Перші можуть піти в ріст, і наступні морози завдадуть їм сильної шкоди. Тут, мабуть, нічого не зробиш, крім як вирощувати районовані сорти і культури. А з другим — завжди потрібно робити укриття таким чином, щоб була можливість злегка відкрити його для провітрювання. Тим більше, останнім часом зими дуже нестабільні по температурі.

Водночас відлиги дозволяють нам зробити те, що ми не доробили. Можна при позитивних температурах або невеликому мінусі обрізати плодові дерева і чагарники, а можна й заготовити черешки для майбутніх весняних щеплень. Зрізайте для цього міцні, здорові однорічні прирости з середньої частини крони, довжиною 20-30 см з двома-трьома розвиненими бруньками.

Боротьба з гризунами

У різного роду гризунів: і великих (зайці), і дрібних (миші) починаються проблеми з їжею, і наш сад для них – вихід зі складної ситуації. Тому якщо ви утеплювали пристовбурові кола дерев і чагарників якимось пухким рослинним матеріалом (сіно, солома), то там вони можуть і ховатися, і пошкодити кору молодих саджанців. Від зайців роблять спеціальні високі огорожі: або обмотують штамби садовими бинтами, або навіть колготками, а від мишей допомагають отруєні приманки, мишоловки і коти. Правда, або те, або інше.

Роботи в січні для городників

Зелень на підвіконні

Багато городників взимку вирощують на підвіконні будь-яку зелень, яка швидко зростає: зелену цибуулю, крес салат (невимогливий до світла), рукколу, петрушку… Не знаю чи багато в них вітамінів, але те, що це урізноманітнює ваше меню, точно. Як і у випадку з розсадою, тут потрібен баланс. Якщо у будинку холодно і температура нижче +20 градусів, то поливайте рідше. Якщо ж у вас у будинку «Африка», то і поливайте часто, і обприскуйте сходи з пульверизатора.

Як вирощувати зелень на підвіконні читайте у нашому матеріалі Город на підвіконні – вирощуємо зелень вдома.

Тара і компоненти для розсади

Продовжуємо запасатися тарою і компонентами для майбутньої «головної» розсади. Якщо збираєтесь використовувати для пророщування пластикові одноразові ємності з під води, пива, йогуртів та ін., обов’язково ретельно мийте їх з миючим засобом. Мерзлу землю і пісок з вулиці вже не запасеш, раніше треба було, але купити — саме час.

Стратифікація

Якщо при вивченні упаковки з насінням зазначено, що воно вимагає стратифікації (обробки вологою і холодом), то в січні цілком можна це зробити. Підійде для цього холодильник або підвал.

Загальні роботи в січні

Покупка насіння

У січні вже можна ходити по садовим магазинам і потихеньку купувати насіння овочевих і декоративних культур. Не залишайте це на весну — і часу буде мало, і ціни можуть підняти через попит. Правда, купуючи, обов’язково перевіряйте дату виготовлення і термін придатності, та й зберігати куплене заздалегідь насіння потрібно теж правильно. До речі, в січні можна перевірити на схожість старі запаси насіння. Викладіть 10 насінь на вологу серветку, закладіть в п/е пакет і поставте в тепле місце. Скільки проклюнулось через два тижні? Половина? Відмінно, можна залишити до весни, але навесні сіяти густіше і побільше.

У виборі насіння огірків допоможе наш матеріал  9 незамінних гібридів огірків, які я раджу вирощувати всім.

Розсада

Так, в принципі, в кінці січня багато садівників-городників сіють вже на розсаду. Звичайно, заняття це клопітке і витратне. Адже при короткому січневому дні, вам точно доведеться свою розсаду додатково і інтенсивно підсвічувати. Зате й результат повинен порадувати. Селера, цибуля порей з м’ясистим стеблами, шпинат, зелень і навіть дещо серйозніше. Скажімо, в січні можна поекспериментувати і посіяти насіння суниці або насіння картоплі. При такому ранньому посіві і «плоди» ви спробуєте на смак у цьому році.

Можна і потрібно сіяти на розсаду і деякі квіткові культури. Ось, наприклад, гвоздика Шабо — дуже невибагливий і довго, майже до морозів, гарний квітучий кущ. Але від моменту появи сходів до цвітіння зазвичай проходить 5-6 місяців. Ось і порахуйте: щоб гвоздика Шабо зацвіла в червні, сіяти її потрібно відразу після Нового року.

Так само до травня можна приготувати розсаду турецької гвоздики, примули, дзвіночків і навіть звичайних петуній і лев’ячого зіва. Зацвітуть вони раніше, а отже ваша ділянка стане гарною і яскравою, на відміну від сусідських :). Але ця красива картинка можлива тільки при дотриманні всіх правил вирощування розсади — температура, світло, полив і підживлення. Якщо не буде правильного балансу цих компонентів, розсада витягнеться і стане кволою, а то її й зовсім скосить чорна ніжка. Тому зважте свої бажання та можливості і якщо «не потягнете», то відкладіть посів на лютий-березень.

Перевірка запасів минулорічного врожаю

Сподіваюся, ви регулярно спускаєтеся в підвал і, крім того, що берете якісь припаси для кухні, ще й перевіряєте, як вони зберігаються? Все зіпсоване і гниле негайно викидайте. Так само не залишайте без уваги і посадковий матеріал квіткових культур, що зберігається. Цибулинки гладіолусів повинні бути пружними, не засушеними, бульби жоржин і бегоній без ознак гниття. Якщо знайшли зіпсовані, викидайте, не шкодуйте. Якщо ж пошкодження невелике, акуратно видаліть його і обробіть фунгіцидом.

Якщо ви зберігаєте в підвалі живці — виноград, інжир для вкорінення, або традиційні плодові для щеплення, то перевіряйте, чи не утворилася на них цвіль (протріть і обробіть фунгіцидом) або навпаки, чи не пересихають вони, чи не треба їх зволожити. Так само, не можна залишати без уваги зимуючі в підвалі контейнерні саджанці листопадних культур.

Заповнюємо «прогалини»

Ну і нарешті, січень — це відмінний час заповнювати «прогалини» по всім статтям садівництва. Купувати препарати для боротьби з хворобами та шкідниками, добрива, інструмент і приладдя. Вивчати садову літературу, онлайн-каталоги компаній, які вирощують рослини. Стежити за новинками і ідеями облаштування саду та городу.

Відео про садові роботи в січні

Гарних вам свят та приємних садових турбот!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.

Наступна стаття
Кекс з халвою