Серпень для садівників – місяць дуже непростий і дуже насичений справами. Його особливість ще й у тому, що хоч за календарем – літо, для рослин серпень – це вже початок осені. І збираючи урожай плодів, ягід і овочів, ми повинні розуміти, що хороший урожай майбутнього року закладається саме зараз, а турбота про нього починається вже в серпні.

roboti-v-sadu-i-na-gorodi-v-serpni-01-1024x768-9729621

Роботи в саду і на городі в серпні

Зміст:

Роботи в серпні в саду

Підживлення плодових дерев і ягідних кущів

Плодові дерева: абрикос, яблука, слива, груша при правильному догляді дають хороший урожай і витрачають на це багато сил і поживних речовин. Тому після збору врожаю для того, щоб плодові дерева підготувалися до зими, їх потрібно підгодувати. Але для підживлення в серпні вже не підходять добрива з великою кількістю азоту.

Азотні добрива можуть спровокувати ріст пагонів, які не встигнуть визріти до холодів і просто вимерзнуть. Потрібен зворотний ефект: зупинити зростання, посприяти закладці квіткових бруньок, стимулювати до зростання кореневу систему і збільшити стійкість рослин до низьких температур. Для цього найкраще підходять фосфорно-калійні добрива.

Якщо говорити про дорослі дерева, то рівномірно розсипте в пристовбурових колах 1,5 склянки суперфосфату і 1 склянку сульфату калію та рясно полийте. Для молодих саджанців кількість добрив можна зменшити вдвічі.

Ягідні чагарники для гарного плодоношення в наступному році можна підгодувати «амофоскою» (2 ст. ложки на 10 л води), для посилення ефекту додайте склянку деревної золи. Витрачайте приблизно 1 літр отриманого розчину на 1 кущ смородини або агрусу. Звичайно, пам’ятайте, що «амофоска» містить в своєму складі азот, тому таке підживлення не варто робити пізніше 10 серпня.

На мій погляд, вже якщо використовувати мінеральні добрива, то кращий варіант – швидкорозчинні комплексні. Їх асортимент зараз великий і діють вони швидко і ефективно.

Дерева, що плодоносять, або вже закінчили плодоносити, в серпні варто підживити для забезпечення їх гарної зимівлі

Дерева, що плодоносять, або вже закінчили плодоносити, в серпні варто підживити для забезпечення їх гарної зимівлі

Полив і дощування рослин в саду

Напевно, ви помічали, як після літніх дощів наші рослини набагато краще виглядають. На це впливає і волога в грунті, і волога в повітрі, і зниження температури повітря. Тому в спекотні серпневі дні, а точніше – вечори, рослинам необхідно проводити регулярний і рясний полив і дощування крони.

Хоча варто пам’ятати, що занадто багато вологи може привести до спалаху грибкових інфекцій. Тому «купати» рослини, напевно, краще зранку, щоб зайва волога не накопичувалася, а висихала.

Зверніть увагу на посівний календар на серпень. Він допоможе спланувати час і зробити все в сприятливі для рослин дні.

Профілактика хвороб і шкідників

Раз вже мова зайшла про захворювання, то на тих рослинах, де зібрано урожай, в серпні можна провести профілактичні обробки від шкідників і хвороб. Але робити це краще біопрепаратами, адже, можливо, поруч ще висять плоди пізніх сортів.

Санітарна обрізка плодових дерев і ягідних кущів

Серпень, хоч і літній місяць, але підходить для обрізки плодових дерев і ягідних кущів. Цілком можна видалити всохлі, поламані, слабкі і хворі пагони, зробити, так звану, санітарну обрізку.

На смородині і агрусі можна сміливо видалити старі гілки (старше 5-6 років), толку від них вже не буде. Все це поліпшить освітленість крони і її «продуваємість» повітрям, а значить, дерева і чагарники матимуть менше шансів захворіти, плоди краще визріють, а квіткові бруньки майбутнього сезону утворяться в більшій кількості. Паралельно з цим видаліть всі муміфіковані і гнилі плоди, а падалицю підберіть. Це розсадник шкідників і хвороб.

Підготовка до осінніх посадок саджанців

Не за горами і час осінніх посадок чагарників і дерев, а значить, пора спланувати майбутні посадки: вибрати місце і приготувати посадочні ями, наповнивши їх родючою землею і добривами. За час, що залишився до посадок, земля в ямі осяде, і в ній відбудуться всі необхідні фізико-хімічні процеси (добрива перейдуть в легко засвоювану для саджанця форму).

Детальніше про те, як правильно посадити саджанець, дивіться у відео.

Вкорінення живців дерев і кущів

У серпні відмінно вкорінюються живці багатьох листяних рослин і деяких хвойних. Виберіть для організації «розплідника» для живців місце в тіні. Перекопайте цю діляночку, видаліть бур’яни і додайте будь –який розпушувач (річковий пісок або нейтральний торф), запасіться безбарвними пластиковими пляшками і — за справу! Тільки пам’ятайте, що хвойні рослини краще розмножуються живцями з шматочком старої деревини, «з п’яткою».

Якщо ж ви вкорінювали живці навесні або на початку літа, то їх вже можна акуратно пересаджувати на дорощування в контейнери. До речі, якщо вкорінюються «вуса» садової суниці, то в серпні їх вже можна відсікати від материнської рослини і висаджувати на постійне місце (краще в похмуру погоду або ввечері).

Детальніше про живцювання рослин влітку читайте в моєму матеріалі «Розмноження рослин живцюванням влітку».

Роботи в серпні на квітнику

Поділ і пересадка багаторічників

Не обійду увагою і квіти. Серпень – вдалий час ділити багаторічники (лілейники, іриси і півонії) і розсаджувати їх на нові місця. До холодів вони встигнуть вкорінитися і набратися сил для зимівлі.

Догляд за трояндами і гортензіями

А троянди і гортензії, ці королеви саду, в останній місяць літа щосили цвітуть, тому вимагають уваги. По-перше, підживлення (цвітіння відбирає багато сил), але тільки фосфорно-калійними добривами, а краще – швидкорозчинними комплексними «Для троянд» і «Для гортензій», де мало азоту, потрібна кислотність і є всі необхідні мікроелементи. Можна використовувати й підживлення по листу.

Читайте детальніше про позакореневе підживлення.

По-друге, для троянд і гортензій в цьому місяці проводяться профілактичні обробки від захворювань: борошнистої роси, іржі та ін.

roboti-v-sadu-i-na-gorodi-v-serpni-03-1024x768-7019191

Гортензії і троянди, що цвітуть в серпні, потребують цього місяця особливої уваги

Збір насіння і посів декоративних культур

Серпень цікавий для квітникарів ще й тим, що вже можна збирати насіння багатьох цікавих культур і можна ще багато сіяти – віолу, ехінацею, маргаритки і ін.

Рання посадка весняних цибулинних

Ближче до кінця серпня в деяких регіонах вже можна висаджувати цибулинні рослини, скажімо, нарциси, зовсім не обов’язково чекати вересня. Така «рання» посадка дозволить їм сформувати більш сильну кореневу систему, а значить, краще перезимувати і пишніше цвісти. Важливо орієнтуватися на температуру ґрунту, вона повинна стійко опуститися до +8 … + 10°С.  Посадите занадто рано – нічого страшного, але є небезпека, що цибулина підчепить яку-небудь болячку, або її хтось погризе. Прикро втратити рідкісний екземпляр.

Догляд за осінніми квітами

У фазі бутонізації варто підживити жоржини, хризантеми і гладіолуси. Розведіть 2 ст. ложки суперфосфату і 1 ст. ложку сульфату калію на 10 л води. Поливати – 1 відро на 1 кв. м. Але з жоржинами не перестарайтеся, з другої половини серпня підживлення припиніть, інакше бульби взимку будуть гірше зберігатися.

Всі високорослі сорти не забудьте підв’язати до опор, а кущі, що розвалюються, не забудьте забезпечити огорожами, адже ближче до осені їх вага буде збільшуватися, що може привести до зламаних стебел.

Роботи в серпні на городі

У тих, хто має город, турбот безліч. Урожай (навіть часом попри все) немалий, і зріє він кожен день. Все це потрібно встигнути переробити на зиму. Та ще бажано спробувати по новому, не так як кожен рік.

Підживлення овочів

Але і самі овочеві культури вимагають уваги. По-перше, постійні підживлення, краще, звичайно, органічними добривами (гній, курячий послід, трав’яні настоянки). Тут про велику кількість азоту можна не турбуватися, зимувати-то перцям, томатам і баклажанам не доведеться. Хоча перегодовувати їх теж не варто, це може призвести до пишного зростання зелені замість плодів. Оптимально – не частіше 1 раз на 2 тижні. Хоча багато що залежить від якості і родючості самого грунту.

Профілактика грибкових захворювань

У серпні, особливо в кінці місяця, бувають різкі перепади температур: від спекотних денних до прохолодних нічних. В результаті, рясна роса і прекрасні умови для розвитку грибкових захворювань. Як варіант профілактики, щоб не використовувати хімію по плодам, накривайте грядки агроволокном, яке згладить різкий перепад температур.

Збір насіння

Якщо, вам сподобався якийсь певний сорт овочів, то можна залишити дозрівати плоди на насіння, тільки не забудьте дві речі:

  • Позначте залишений плід, наприклад стрічкою, щоб його не зірвали ваші близькі.
  • Насіння, зібране з великих і смачних гібридів F1, не дасть наступного року плодів такої ж якості.

Посів деяких овочів і зелені

Знову ж таки, для городників серпень цікавий час: з одного боку – збираємо врожай і робимо заготовки (не забудьте прибрати і продезінфікувати підвал), а з іншого боку – багато ще можна посіяти і побалувати себе восени свіжими редисом, морквою, шпинатом, салатом і різною зеленню.

Детальніше про те, що посіяти в серпні, читайте в статті за посиланням.

Посів сидератів

Якщо хочете поліпшити грядки до майбутнього сезону, можна посіяти сидерати: люпин, фацелію та ін. Таку грядку приблизно в кінці літа скошують, і зелень «зароблюють» в грунт. До весни ваша грядка буде готова і з відновленою родючістю.

Відео про роботи в саду і на городі в серпні


Роботи в саду і на городі в серпні немало, і я згадав, мабуть, далеко не про все. Тож дай Бог вам сил!

Ігор Білевич,

Спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.