Вважається, що рослини всі необхідні для життєдіяльності речовини отримують за допомогою кореневої системи. І щоб ці речовини могли потрапити всередину рослини, вони повинні бути розчиненими у воді. Але часто трапляється, що земля на ділянці бідна і, як кажуть, безструктурна. Такий грунт дуже залежить від вологи. У випадку навіть невеликого перебою з дощами і поливами корені не можуть годувати рослину. Коли занадто багато опадів, земля також стає “ворогом” для рослин, бо поживні речовини не надходять через кореневу систему. І в сухому та перегрітому, і в занадто вологому грунті рослини перестають отримувати життєво важливі елементи: азот, залізо, калій, кальцій та інші. В таких випадках врятує позакореневе підживлення.

pidzhivlennya-03-1024x742-8890278

Позакореневе підживлення рослин

Зміст:

Переваги позакореневого підживлення

Скільки б ви не вносили добрив в пристовбурове коло рослини, що росте на бідному сухому грунті чи «в болоті», засвоїти їх вона не може. До речі, про підживлення: часто садівники використовують ті чи інші добрива, абсолютно не вивчивши питання, а як же ці хімічні речовини реагують одна з одною і з грунтом? Тоді і виходить, що більша частина таких добрив витрачається дарма. Спеціалісти стверджують, що 30, в кращому випадку, 40% речовин засвоюється кореневою системою наших рослин, все інше – гроші на вітер.

Але, на щастя, і це було підтверджено дослідами, рослини можуть отримувати поживні речовини і через листя. І часто таке живлення «по листу» стає спасінням. Хоча про повноцінне живлення говорити в цьому випадку не варто, правильніше говорити про підживлення. Ніщо не замінить хорошу землю та правильні, вчасно внесені, добрива в пристовбурове коло. Але ось терміново виправити ситуацію, пов’язану з “перекосами” в живленні та дефіциту того чи іншого елементу можна шляхом обприскування рослин водними розчинами різних добрив. Це і є позакореневе підживлення. Ефект від нього можна буде побачити вже на 2-3 день.

Яке буває позакореневе підживлення?

Звичайно, кожна ділянка має свої особливості і свою родючість ґрунту, тому і позакореневе підживлення слід проводити по-різному. Умовно його можна розділити на два види:

  • Планове — коли проводиться загальне підживлення рослин широким набором речовин;
  • Термінове — коли потрібно уточнювати дефіцит одного чи декількох елементів.

Планове підживлення рекомендується зробити хоча б двічі за сезон — в моменти важливих змін в житті рослин: навесні при розпусканні листя і влітку після цвітіння, в момент утворення та розвитку зав’язі. А при регулярному (раз в 10 днів) підживленні результати будуть просто чудовими.

Термінове підживлення проводять, коли помітні перші ознаки нестачі елементів: листя скручується лодочкою, жовтіє і т.д., хоча до цього краще не доводити.

Позакореневе підживлення рослин буває плановим і терміновим

Позакореневе підживлення рослин буває плановим і терміновим

Як проводити позакореневе підживлення?

Спекотного літнього дня обприскувати листя розчинами поживних речовин не варто. По-перше, від спеки ці розчини швидко випаруються і не засвояться рослинами, а по-друге, маленькі крапельки на листках можуть викликати опіки (працюють, як лінзи). Але є і ще один момент. Багато рослин в спекотну погоду виділяють на листках спеціальний шар воску, який перешкоджає сильному випаровуванню вологи з тканин рослини. Цей же шар буде перешкоджати і проникненню поживних речовин всередину листка. Тому для позакореневого підживлення слід правильно вибирати час – або на світанку, або вже ввечері, після заходу сонця. Найкраще — похмурий день, але не перед самим дощем, інакше всі речовини змиються з листя.

Деякі садівники перед обробкою поживними розчинами обприскують листя чистою водою, знижуючи температуру повітря і підвищуючи вологість.

Обробляти рослини поживними речовинами потрібно рівномірно, так, щоб змочувалася вся поверхня листа і, що важливо, зворотня поверхня. Адже саме зворотня поверхня, закрита від сонця, має більш ніжну структуру і більші пори, тому краще вбирає поживні речовини.

Обприскувати потрібно всю крону рослини – і верх, і низ. Деякі хімічні елементи мають високу мобільність і здатні переміщатися по рослині. Азот, фосфор, калій, магній, де б ви їх не внесли, поступово поширяться по всій рослині і «спрацюють» там, де потрібно. А ось мідь, залізо, бор та інші мають низьку мобільність і «пересуваються» по рослині тільки вгору – не змочите нижнє листя, на них ефекту і не буде.

Чим обприскувати рослини для підживлення?

  • Азот. Для підживлення азотом ефективно використовувати сечовину (карбамід). Навесні, коли листя молоде і ніжне, розчин готують концентрацією не більше 0,3% (30г на 10 л води). Влітку, коли листя грубіше, концентрацію можна збільшити до 0,5% (50 г на 10 л води). Не готуйте розчин сечовини про запас, а використовуйте тільки свіжоприготовлений.
  • Калій. При нестачі калію приготуйте розчин сірчанокислого калію (сульфат калію) 0.5 – 1%. Розібратися, що не вистачає калію, допоможе наступне відео.

  • Фосфор. Зазвичай, садівники застосовують водний розчин суперфосфату – або 3% розчин звичайного, або 2% розчин подвійного. Але є одна проблема: суперфосфат дуже погано розчиняється у воді. Його заливають окропом і кілька днів тримають в теплі, періодично перемішуючи. Але все одно розчиняються гранули не в повному обсязі, і значить, дізнатися реальну концентрацію розчину складно (хоча можна).

Ці прості мінеральні добрива дадуть видимий ефект, але, на жаль, не завжди зможуть виправити «перекоси» в живленні рослин. Адже якщо вивчити їх склад, то виявиться, що в них немає інших елементів, необхідних для нормального життя: немає бору, цинку, міді, молібдену, марганцю та ін. Елементів, які потрібні рослині в дуже малих кількостях, але потрібні! Причому найкращий спосіб, забезпечити ними рослину, це, як раз, позакореневе підживлення.

Зараз у продажу завжди можна знайти широкий асортимент повністю водорозчинних комплексних мінеральних добрив, до складу яких всі ці елементи (а ще й вітаміни і стимулятори росту) входять. І навіть якщо в інструкції не зазначено, що добриво підходить для позакореневого підживлення, варто поекспериментувати. Тільки робити це потрібно обережно. Вказану в інструкції концентрацію розчину для внесення під корінь при підживленні «по листу» слід зменшити в 2, а то і в 3 рази. Висока концентрація хімічних речовин може дуже легко спалити листя, і замість користі отримаєте шкоду. Рослина, швидше за все, оговтається і випустить нове листя, але сезон для неї буде втрачено. Досвідчені садівники намагаються перевірити розчин на невеликій ділянці рослини і, почекавши добу, приймають рішення про те, знизити чи збільшити концентрацію розчину. Але тут завжди працює правило: «краще менше».

Для позакореневих підживлень дуже добре підходять і органічні добрива: 1кг бур’янів замочують в 10 л води. Після того як суміш перебродить, отриманий концентрат розводять водою (1 л концентрату доливають водою до 10 л), ретельно фільтрують і обприскують рослини. При такому підживленні азот, фосфор і калій рослина отримує приблизно в однакових пропорціях, крім того, надходять і інші елементи.

Для позакореневого підживлення можна використовувати настої коров’ячого гною або курячого посліду, але треба розводити їх великою кількістю води.

Розчини для позакореневого підживлення робляться слабкими, неконцентрованими, і в цьому їх головна проблема і складність. Для отримання хорошого результату такі підживлення треба робити регулярно, адже обприскуючи слабкими розчинами рослини, ми даємо їм обмежену кількість поживних речовин. Як вважають фахівці, підживлення «по листу» діє максимум 2 тижні. А зробити концентрацію більшою ми не можемо, бо легко можна спалити листя. Та й підбір оптимальної концентрації займає час. Тому найголовніше пам’ятати про те, що, якщо коріння росте на бідному, сухому грунті або, навпаки, мокне в болоті без доступу повітря, ніяке підживлення йому особливо не допоможе.

Обприскування поживними речовинами листя рослин не може замінити повноцінного живлення коренів. Для цього потрібно створити для них оптимальні умови (грунт і полив) і регулярно і правильно вносити основні добрива в пристовбурові кола. Тільки спільне використання кореневих і позакореневих підживлень дасть хороший і, головне, стабільний результат.

Більше про позакореневе підживленні дивіться у моєму відео.

Позакореневе підживлення рослин – відео

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.

Попередня стаття
Куряче філе в молоці