Календар садово-городніх робіт на липень

Липень для садівників і городників – дуже цікавий (бо дозрівають перші плоди) і дуже відповідальний місяць (закладається успіх майбутнього сезону). Зробити опори для плодових дерев, доглянути плодово-ягідні кущі, які плодоносять, прищипнути чи обрізати пагони дерев і кущів, що активно ростуть… А ще – боротися з шкідниками і хворобами, регулярно поливати і сад, і город, підживлювати рослини… Роботи, як то кажуть, не початий край! В цій публікації згадаємо про основні роботи в саду, на городі і на квітниках, які варто не забути зробити в липні місяці.

roboty-na-lipen-03-1024x680-2611130

Які роботи в саду, на городі і на квітнику варто зробити в липні?

Зміст:

Роботи в липні в саду

Опори для плодових дерев

Часто можна бачити картину: дерево всипане плодами,  вони буквально кожен день збільшуються в розмірах, садівник потирає руки в передчутті рясного врожаю. Але в один момент відбувається непоправне, під вагою врожаю товсті гілки ламаються. І якби ж то ми втратили частину врожаю, найгірше в цій ситуації – глибокі рани, що залишилися після таких розломів. Вони можуть привести до всихання навіть сусідніх гілок.

Тому, не чекаючи катастрофи і не відкладаючи на потім, під дуже навантажені гілки вже ставимо опори. Це можуть бути і примітивні рогатини, і збиті з дощок конструкції на зразок швабри. А можуть бути і більш складні рішення в вигляді прив’язаного до стовбура товстого бруса, від якого розходяться дротові розтяжки, що підтримують гілки.

Полив плодово-ягідних культур

У той період, коли плоди зростають, паралельно проходить і інший дуже важливий процес – закладаються плодові бруньки майбутнього сезону. Що потрібно зробити для того, щоб ці бруньки, фактично урожай майбутнього року, зародилися успішно? Потрібно забезпечити дерева всім необхідним. В першу чергу, водою, адже липень вважається найспекотнішим місяцем року, і недостатній або неправильний полив в цей період, позбавить вас великого врожаю в наступному році.

Як правильно поливати плодові в спеку, читайте в статті «Як допомогти рослинам пережити спеку?»

Підживлення

Плодоношення і закладка плодових бруньок забирають багато сил у рослин. Тому разом з поливами варто вносити органічні (настій гною, курячого посліду, «трав’яні бродилки») добрива або комплексні мінеральні. І ось тут найважливіший момент липня:

Добрива, що містять велику кількість азоту, можна вносити до середини липня, а в південних регіонах до кінця липня. Не пізніше!

Вся справа в тому, що наявність великої кількості азоту стимулює рослини до зростання. З’являються і швидко збільшуються в розмірах нові пагони, але ці пагони повинні пройти довгий період визрівання і підготовки до зими. Гілки, які не визріли, взимку, швидше за все, вимерзнуть. Щоб цього не сталося, вже з середини літа варто переходити на добрива, що містять мало азоту, але, навпаки, багато фосфору і калію. Це зупинить зростання і сприятиме комфортній зимівлі рослин.

Обрізка і прищипка

Якщо все ж ріст пагонів активно триває, то ближче до серпня їх варто прищипнути або вкоротити, так вони краще визріють. Якщо на великих деревах зробити це складно і, чесно кажучи, для них це не є критичним (ну, втратиться частина гілок), то на молодих саджанцях втрата приростів може відбитися серйозно. У липні постійно стежимо і видаляємо вовчки і кореневу поросль. Забираючи багато сил у дерев і кущів, вони не принесуть нам ніякої користі.

Окулірування

У липні починається період, коли можна робити найпростіше з щеплень – окулірування. Цей вид щеплення доступний навіть садівникам-початківцям. Головне, визначити підходящий момент, коли йде активний рух соку. Спробуйте зробити невеликий надріз кори на гілці, і перевірте, чи добре відшаровується кора. Якщо легко, то саме час робити. Щеплені вічка вже через 2-3 тижні можна перевірити і зрозуміти – прижилися вони чи ні. Якщо щось пішло не так, і вічко засохло, у вас ще достатньо часу (до кінця серпня) для повторної спроби.

Боротьба з шкідниками і хворобами

Багато сил у дерев забирають комахи-шкідники і хвороби. Тут можна порадити не «запускати» проблему і вирішувати її, застосовуючи весь арсенал сучасних препаратів – і хімічних, і біологічних, не дуже покладаючись на народні методи через їх низьку ефективність. Але обов’язково пам’ятаємо, що після обробки до збору врожаю повинно залишатися мінімум два, а краще – три тижні.

Посадка нових саджанців

Якщо в цей, самий спекотний, місяць року ви зважилися на покупку саджанців для свого саду, то майте на увазі: саджанці повинні бути тільки з закритою кореневою системою (контейнерні) і посадку їх потрібно провести особливо ретельно і швидко, не пошкодивши кореневої грудки. Висаджені рослини регулярно поливати і по можливості притінити від яскравого сонця.

Читайте також нашу статтю Посівний календар на липень 2021 городника і садівника.

Живцювання

На ягідних кущах зріє врожай і це найкращий період для розмноження. Живці добре вкорінюються в тінистому місці, і вже до осені ви будете мати цілком сформовані саджанці.

roboty-na-lipen-01-1024x683-6038329

У той період, коли плоди зростають, паралельно проходить і інший дуже важливий процес – закладаються плодові бруньки майбутнього сезону

Догляд за малиною

На малині урожай дозріває нерівномірно, і збирати його слід кожні 2-3 дні, інакше ягоди обсипаються. Після того, як урожай повністю знятий, здерв’янілі старі пагони повністю видаляють, вирізаючи на рівні землі, не залишаючи пеньків. А молоді пагони нормують, залишаючи найпотужніші (3-5 на кущ) і прищипують на висоті 1,2-1,5 м для отримання хорошого врожаю в майбутньому році (для звичайних сортів) або осіннього врожаю в цьому році (для ремонтантних сортів).

Детальніше про догляд за ремонтантною малиною влітку читайте тут.

Догляд за полуницею

На грядках з полуницею в липні стежать за вкоріненням сильних вусів. Їх залишають 1-2 на кущ, а інші видаляють. Уже в кінці липня вкорінені розетки відсікають від материнської рослини і висаджують на постійне місце. До майбутньої зими вони встигнуть добре підготуватися і навіть дадуть сигнальний урожай. Правда, не варто захоплюватися і краще цей урожай обірвати в момент цвітіння, так молоді рослини утворять більш потужну кореневу систему.

Роботи в липні на квітнику

Липень – це ще й пора масового цвітіння. Кожен день оглядаємо квітник і видаляємо в’янучі квіти. Адже основне завдання рослини: цвісти і зав’язати насіння. Видаляючи, те, що вже відцвіло, ми стимулюємо нову хвилю цвітіння. Так само, як і для плодових, в липні хороший період для окуліровки на трояндах чи бузку.

Окуліровка троянд

Для кращого відшаровування кори ці рослини регулярно поливають, а за 1-2 тижні до операції удобрюють, причому саме азотним добривом. Якщо у цих та інших щеплених квітучих чагарників з’являється дика поросль, то її необхідно видалити. Для цього трохи відгрібають землю і зрізають дикий пагін нижче рівня землі, землю повертають на місце. Стежити за цим потрібно постійно.

Догляд за хризантемами в липні

Хризантеми в цей спекотний період часто і рясно поливають, в разі необхідності, вносять або органічне, або комплексне мінеральне добриво. Добре підходять спеціальні добрива для квітучих культур. На популярних дрібновіткових сортах хризантем приблизно в середині липня проводять останню прищіпку верхівок пагонів. Тоді на пагонах, що знову виростуть,  до осені встигнуть утворитися бутони,  і цвітіння буде більш пишним.

Фіксація високорослих квітів

Всі високорослі квітучі рослини варто підв’язати до опор або надійно зафіксувати іншим способом. Адже дощ і вітер можуть сильно зіпсувати вигляд вашого квітника.

Підживлення гладіолусів

Гладіолуси поступово набирають бутони і їх можна підгодувати або розведеним 1:10 коров’яком (з додаванням 1 ложки суперфосфату на відро), або знову ж використати сучасні комплексні мінеральні добрива для квітучих культур, в яких збалансовано підібрані всі необхідні макро- і мікроелементи.

Боротьба з шкідниками і хворобами

Крім щоденного милування своїм квітником, уважно оглядайте листя і стебла рослин. Попелиці, павутинний кліщ, борошниста роса або іржа, легко розпізнати. Та й боротися з ними не складно – сучасні інсектициди і фунгіциди вам у поміч.

Полив і створення штучної тіні

Якщо на відкритому сонячному місці ви вирощуєте ніжні рослини, наприклад, крупнолистну гортензію, в особливо спекотні дні їх слід притіняти і рясно поливати.

Збір врожаю на квітнику

До речі, в квітнику часом зустрічаються рослини, з яких в липні варто зібрати урожай, наприклад, лаванда, шавлія і календула. Одні можуть прикрасити ваш будинок, а інші можуть зміцнити ваше здоров’я.

roboty-na-lipen-02-1024x682-5195480

В липні саме час збирати врожай лаванди

Роботи в липні на городі

Догляд за огірками

Ось де, де, а в городі починається масовий збір врожаю овочів. Це звичайно, приємні турботи, але щоб урожай був дійсно хорошим, варто про це подбати. Скажімо, огірки: під кожен кущ необхідно за добу виливати близько 3-х літрів води (краще, теплої),  а молоді плоди знімати кожен день, не даючи їм переростати, це стимулює утворення нових огріків. Непогано час від часу давати їм рідкі, швидкодіючі органічні підкормки.  Підійдуть ті ж самі розведені настої коров’яку, курячого посліду або «трав’яні бродилки», можна використати деревну золу.

Такий же догляд і для «схожих» культур: патисонів і кабачків. Тільки не намагайтеся рихлити ґрунт під цими рослинами, їх коріння неглибоке і дуже чутливе до пошкоджень, краще підсипте зверху свіжої землі.

Збір врожаю картоплі і посадка нової

У липні активно викопують посаджену навесні ранню картоплю і одночасно садять нову на осінь. Цей осінній врожай вже піде на зберігання. Можна підсадити і капусту.

Полив грядок

У спекотні липневі дні всі городні рослини вимагають поливу. Це забирає багато часу і сил. Варто продумати цілий комплекс заходів, щоб цей процес зробити більш зручним. Високі або, навпаки, поглиблені грядки, добре утримують вологу, товсте мульчування рослинними залишками і навіть бур’янами без насіння, крапельний полив і т.д.

Тільки пам’ятайте, що овочеві грядки краще поливати теплою водою з ємності, і що глибина поливу повинна становити не менше 20 см. При недостатньому поливі томати, перець, баклажани і огірки скидають зав’язь, або плоди робляться малопридатними для вживання (дрібними, гіркими і деформованими). Однак і перезволоження грунту небезпечно – з’являються і розвиваються різні захворювання. Будьте уважні!

Формування томатів

На томатах регулярно видаляємо пасинки і зайві, в’янучі нижні (нижче зав’язі) листя. Можна злегка прорідити і ті, які загущают кущ. Отримуючи більше світла і повітря, кущ даватиме кращий урожай і буде здоровішим.

Прищіпування гарбузів

Щоб виростити великий гарбуз, в липні його батоги варто прищипнути. Після того, як сформувалися зав’язі, вирішуйте, скільки вам потрібно залишити на кущі (чим їх менше, тим крупнішими вони будуть), вище залишених зав’язей пагін обрізайте.

roboty-na-lipen-04-1024x678-6315262

В липні на городі, крім збору врожаю, ще дуже багато роботи

Боротьба з шкідниками і хворобами

У городі так само актуальна боротьба з шкідниками і хворобами. Це і колорадський жук, і совка, і фітофтора. Боротися з ними складно, адже хімічні препарати використовувати не варто, та й біологічні теж. Пробуйте народні методи. Вони хоч і малоефективні, але при постійному використанні дають можливість тримати грядки під контролем і зберегти врожай.

Хороших вам врожаїв і красивого саду!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.