Як оцінити екологічність будинку?

Отже, ви вирішили збудувати екобудинок. Останнім часом про це так багато говорять — модна тенденція, енергоефективні та дешеві будинки… Але про що слід знати, щоб не помилитися, і  будинок вийшов справді екологічним? В цій статті розкажу, на які питання доведеться дати відповідь, визначаючи, наскільки ваш проєкт відповідає стандартам екологічного будівництва.

Як оцінити екологічність будинку?

Як оцінити екологічність будинку?

Екологічне будівництво – 5 питань до проєкту

Починаючи зведення екобудинку, ви повинні чітко усвідомлювати, наскільки він є насправді екологічним – на тверду п’ятірку чи на слабеньку трійочку? А для цього потрібно знайти відповіді на наступні 5 запитань:

  • Скільки ресурсів (бензину, газу чи дизпалива) витрачається для доставки будівельного матеріалу до вашої ділянки?
  • Наскільки основний будматеріал добре пропускає повітря («стіни дихають»)?
  • Наскільки він є теплопровідним?
  • Чи виділяє матеріал шкідливі речовини у повітря?
  • Як він утилізується (розкладається)?

Далі — детальніше по кожному пункту.

1. Екологічні будинки – з місцевих матеріалів

екобудинок транспортування зображенняЯкщо ви вирішуєте робити, наприклад, хату із глиночурки, але поблизу ніде немає багато дерева, немає лісу, і колоди треба везти за тридев’ять земель – це вже один мінус в екологічності. Та і у вартості також. Тому дешевий будинок так не вдасться збудувати. Ключове питання зведення екологічного будинку — з якого матеріалу він буде зводитись. А те, яким він буде — з верандою, мансардою чи без — це вже нюанси.

Якщо у вас глиняний ґрунт, варто обирати між саманним будинком і хатою-мазанкою. Глини не надто багато, зате є поля із соломою? Буде дешевше домовитися з місцевим фермером про купівлю тюків соломи і робити дім солом’яний (майже як у Ніф-Ніфа :)). Сподіваюся, що з цим зрозуміло. Дешеві екологічні будинки — з місцевих матеріалів.

2. Стіни екобудинку «дихають»

Для житла дуже важливо, аби був правильний мікроклімат. Щоб і не сухо, і не волого, щоб було провітрювання, але без великих тепловтрат тощо. З використанням металопластикових вікон стало гостро питання вентиляції і надходження повітря в будинок. Можливо, ви вже стикалися із грибком на віконних відкосах? Так от — це через те, що новітні вікна не пропускають повітря, утворюється конденсат, накопичується волога, на якій швидко розмножується пліснява. Частково зарадити цьому може матеріал стін. Наприклад, глина і дерево – чудово дихають. А от цемент, який до того ж переважно покривається ґрунтуючую сумішшю і фарбою, стає повітро- і паронепроникний.

3. Екобудинок і теплопровідність

Від теплопровідності матеріалу залежить енергоефективність, а отже — наші витрати на обігрів узимку та на комфортну температуру влітку. Тож завжди потрібно правильно обраховувати товщину стін для того чи іншого матеріалу. Також для енергоефективності та екологічності вашого будинку варто подбати і про альтернативні джерела енергії. Але це вже тема іншої розмови.

4. Екологічному будинку – екоремонт!

Шпаклівки, гіпсокартон, деякі фарби виділяють токсичні речовини, тож навіть збудувавши екобудинок із суперекологічного саману і покривши його всередині токсичним матеріалом, ви змарнуєте свою працю.

5. Про утилізацію екобудинків

Близько 30% сміття у всьому світі – будівельне сміття. Зрозуміло, що ми маємо подбати про наступні покоління. Що вони робитимуть із вашою старою хатою, коли вона буде непридатна для життя? Давні трипільці мали дуже дивну традицію: вони спалювали свої будівлі. Коли через тисячоліття їх поглинула земля, ті стали родючими полями, а не бетонними звалищами.

Глина розчиняється дощем і «йде» в землю, дерево можна спалити або воно просто перетрухне – і нічого не лишиться від ваших стін. Лише в такому випадку матеріал можна назвати цілком екологічним.

Тож визначайтеся і – до роботи! А якщо ще роздумуєте над тим, наскільки великим повинен бути ваш майбутній будинок, прочитайте статтю Будівництво приватного будинку – 5 золотих правил. Знайдете там багато корисного.

Людмила Юрченко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить