Будинок з мансардою – дороге житло «для бідних»

Таке архітектурне рішення, як мансарда, набуло масовості в часи французького архітектора Франсуа Мансара (1598-1666 роки життя), який почав активно використовувати приміщення під дахом в житлових цілях. Цей «допоміжний» поверх вважався житлом для бідняків, бо не обкладався податком, і його оренда коштувала в рази дешевше «повноцінних» кімнат у двоповерхових будинках. Мансарда в українських приватних садибах – також явище не рідкісне. Для чого господарі облаштовують житловий поверх під дахом сьогодні? Про переваги та недоліки мансарди читайте в нашій статті.

Будинок з мансардою – дороге житло «для бідних»

Будинок з мансардою – дороге житло «для бідних»

Будинок з мансардою – переваги

ХОЧЕТЬСЯ! Саме так більшість майбутніх господарів (а скоріше, господинь) пояснюють своє бажання мати в будинку мансардний поверх. Чого? Бо красиво і романтично. Бо це — хюґе. Дійсно, архітектурна і дизайнерська привабливість сучасних проєктів будинків з мансардою вражає. А коли подивишся на фото інтер’єрів деяких мансард, то, розумієш, що власний одноповерховий будинок без неї втратив для тебе будь-яку цінність. Ну, ось вам для прикладу кілька фото.

будинки з мансардою фото

будинки з мансардою фото

будинки з мансардою фото

будинки з мансардою фото

Мансарда, завдяки великим спеціальним вікнам – напрочуд просторе і світле приміщення. Мансардні вікна мають властивість віддавати світла на 40 відсотків більше, ніж звичайні. Інтер’єр набуває особливої романтики внаслідок похилих стін, вікнам «в небо», вікнам-балконам, відкритим декоративним балкам… Перевага? – Перевага!

Якщо мова йде про використання простору старої будівлі, то тут мансарда отримує ще один плюс – можливість розширення житлової площі. Саме завдяки цій необхідності, будинки з мансардою й отримали своє визнання чотири століття назад. Якщо ви купили невеликий будинок з гарним фасадом і вирішили розширити його житловий простір за рахунок мансарди – це гарна ідея. Оптимальний з точку зору витрат і архітектурної доцільності варіант.

І, на жаль, про переваги будинку “півторачки” – це все. Бо якщо ви думаєте, що будівництво мансарди – це дешевша альтернатива зведення повноцінного другого поверху нового будинку (екологічного чи не дуже), то ви глибоко помиляєтеся. Бо вартість будівництва мансарди – це вже її недолік.

Читайте також нашу статтю про дизайн мансарди.

Будинок з мансардою – недоліки

Тепер час спуститися з романтичного мансардного поверху на грішну землю. І що ми побачимо? Наступні мінуси мансарди:

  • Висока вартість будівництва та експлуатації, у порівнянні з аналогічним за площею зведення «повноцінним» двоповерховим будинком;
  • Відносно низький комфорт проживання;
  • Неремонтнопридатність;
  • «Слабкі місця» теплового захисту;
  • Технологічна складність і висока вразливість конструкції.

Ще хочеться мансардної романтики? Тоді – про все по черзі.

Висока вартість будівництва

На збільшення вартості будівництва дому “півторачки” впливає значно більша площа покрівельного матеріалу, в порівнянні зі звичайним дахом, бо це вимагає більшої кількості утеплювача і пиломатеріалів. При цьому на матеріалі стін економія мізерна. Мансардні вікна – також задоволення не дешеве. Від них можна відмовитись, але це  зводить нанівець головну перевагу мансарди – високу естетичність.

Мансарда має більшу площу по межі приміщення-вулиця, відповідно вимагає більших енерговитрат, бо втрати тепла через дах в будинку з мансардою значно вищі. Крім того, забезпечення високого комфорту проживання на мансарді, збільшує витрати на її зведення в рази, порівняно зі звичайним другим поверхом. Про це – далі.

Відносно низький комфорт проживання і «слабкі» місця теплового захисту

Звичайно, на останніх клопотах ви можете зекономити, але тоді отримаєте класичний «поверх для бідних». (Власне саме така репутація і закріпилася за мансардою в часи її народження). Чому? Бо мансарда має низькі тепло- і звукоізолюючі властивості. Звук легко поширюється по дерев’яним елементам кроквяної системи, а утеплювач, який, зазвичай, виконує функцію і шумоізоляції, не є перешкодою для вуличного шуму. В результаті, шум дощу і крокуючих по покрівлі пташок заважає спати.

будинки з мансардою фото Цей ефект можна зменшити. Але для цього, як вже говорилося вище, треба значно підвищити витрати на матеріали при зведенні мансарди. Спеціальна покрівля з високими звукопоглинаючими властивостями – це натуральна, гнучка і композитна черепиця. Вона значно дорожча металочерепиці чи фальцевої покрівлі.

Низька теплоізоляція мансардного даху (як звичайного, так і каркасного будинку), в порівнянні з традиційним горищем, пояснюється відсутністю вентиляції в підпокрівельному просторі й іншим принципом укладки утеплювача. Його усадка відбувається по вертикалі, на відміну від утеплювача звичайного даху, плити якого лежать горизонтально. Мати утеплювача мансарди з часом відходять від горизонтальних елементів кроквяної системи, і виникають шпарини – так звані, «мости холоду».

В конструкції звичайного даху простір над утепленим перекриттям і під скатами даху виконує ще й функцію «теплового буферу». Завдяки чудовій підкроквяній вентиляції, сніг, який сам по собі  — теплоізолятор, не розтає на покрівлі й перекриває вихід тепла з будинку, яке, як відомо, має властивість підніматися знизу догори (про це ми писали в статті «Тепла підлога – переваги і недоліки»). Тому тепло з будинку вивільняється повільно. Влітку така властивість працює з точністю до навпаки – як природний кондиціонер. На другому поверсі будинку завжди прохолодніше, ніж на першому.

будинки з мансардою фото

Але тільки не на мансардному! Там влітку дуже душно і жарко, бо приміщення нагрівається ще сильніше за рахунок розпеченого даху, незважаючи на теплоізоляцію. Цей ефект посилюється  через те, що порівняно з повноцінними другими поверхами, на мансарді на 25-30% менший об’єм повітря. Взимку інша проблема – сніг розтає швидше, пошкоджуючи захисний шар покрівлі, елементи водостічної системи, через що зменшується термін служби даху.

Для комфортного проживання на мансарді, принаймні, жилі кімнати облаштовують або кондиціонерами, або спеціальними системами вентиляцій, бо звичайне провітрювання не створить комфортний мікроклімат у таких приміщеннях. А це не тільки більші фінансові затрати при будівництві, а й відчутніші витрати на експлуатацію будинку.

Як облаштувати сходи на мансарду, читайте в нашій статті Сходи на другий поверх – 30 ідей з фото.

Неремонтнопридатність і висока вразливість конструкції мансарди

Це те питання, над яким здебільшого, на жаль, власники будинків-півторачок починають задумуватись вже після того, як мансарда зведена. І, можливо, багатьох з них саме воно позбавило б бажання її будувати. Справа в тому, що будь-яка будівельна конструкція, як і інженерне обладнання, при необхідності мають бути придатними для ремонту. Тобто, якщо раптом щось зламалося, неприємність можна легко діагностувати, відремонтувати чи замінити з найменшими витратами.

Жоден будинок не може бути збудований так, щоб в ньому ніколи нічого не зламалося. Будь-яке обладнання рано чи пізно виходить з ладу, його треба ремонтувати чи, як мінімум, проводити технічне обслуговування. Будівельні матеріали – не виключення. Вони також мають термін придатності, то ж періодично мають оглядатися, а за необхідності замінюватися іншими. Фасад поремонтувати легко. А внутрішні конструкції?

До чого тут мансарда? До того, що вона – закрита неремонтнопридатна конструкція. Мансарда не має того вентиляційного простору, який є на звичайних горищах – він зайнятий жилими приміщеннями. Тому утеплювач облаштовують по скатам даху. Зсередини він закривається герметичним пароізоляційним матеріалом і матеріалами внутрішнього оздоблення. Тобто і утеплювач, і вся кроквяна система виявляються повністю закритими. Про те, що покрівля мансарди пошкоджена, можна дізнатися тільки тоді, коли, в прямому значенні слова, закапає на голову зі стелі.

Для діагностики, ремонту чи заміни утеплювача покрівлі мансардного даху доводиться пошкоджувати внутрішнє оздоблення разом з пароізоляцією. Саме приміщення при цьому, зрозуміло, буде повністю не придатним для проживання.

Навіть, якщо трапиться чудо (бо так не буває), і дах мансарди жодного разу не підведе за 25 років своєї експлуатації, то після цього його все-одно доведеться «травмувати», бо 25-35 років – середній термін придатності утеплювача. А це – капітальний ремонт всього мансардного поверху.

будинки з мансардою фото

Якщо в одноповерховому будинку є повноцінне горище, господарі мають значно менше проблем з дахом за рахунок, по-перше, великого вентиляційного приміщення, де створені оптимальні температурні умови для дерев’яної конструкції крокви. Вона при цьому може експлуатуватися без ремонту і заміни століттями! По-друге, до утеплювача є прямий доступ. А, так як він лежить горизонтально, максимум що може знадобитися – покласти поверх першого (старого) ще один свіжіший шар. І ніякий ремонт даху не матиме впливу на комфорт проживання господарів будинку. Бо між ним і мешканцями – горище.

Технологічна складність

Зведення мансарди – тонка технологія, яка не терпить «кривих рук». Тому шукайте спеціалістів тільки професійної будівельної компанії. Здавалося б, така проста деталь, як простий монтаж утеплювача між кроквами, зроблений непрофесіоналами, дуже швидко може привести до неприємностей, попереджають спеціалісти. Буває, дах в новому будинку з мансардою починає протікати за півроку-рік.

Доцільність мансарди — висновки

Бути чи не бути мансардному поверху в будинку – вирішувати тільки його господарям. Мансарда – це красиво, стильно і модно. Але, виявляється, дорого. Якщо можете собі дозволити таке задоволення – обов’язково робіть мансарду!

Житло на горищі – це також гарна ідея для розширення площі старого одноповерхового будинку. Двоповерховий з нього за рахунок мансарди не вийде, а півторачка — легко! Але якщо у ваших планах — зведення бюджетного будинку, то краще забудьте про мансарду. Значно раціональнішим рішенням буде будівництво закритої чи відкритої веранди. Це, звичайно, не мансарда, але також дуже романтичне місце. А на повноцінному другому поверсі можна зробити прекрасний балкон-сад.

Правильних вам рішень!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить